Zoofobi (Hayvan Korkusu) Nedir?
Psikoloji

Zoofobi (Hayvan Korkusu) Nedir?

1405 Görüntülenme 21/02/2024

Zoofobi, herhangi bir canlı-cansız türe, mekana ya da duruma karşı duyduğu aşırı korkuyu ifade eden bir kaygı bozukluğudur. Tehdit gördüğü hayvanla ya da durumla kişi karşılaştığında zarar göreceği düşüncesi ile uzak kalmayı tercih eder. Bu duruma ek olarak, zoofobi nedir sorusuna kısaca hayvan korkusudur, şeklinde cevaplanabilir. Korktuğu hayvanla günlük hayatta ya da doğada yüz yüze gelen kişi psikolojik olarak panik hali ve endişe yaşayacağı için kontrol edilemeyen fiziksel aktiviteler de gösterebilir. Tüm bu bilgiler doğrultusunda, hayvan korkusu nedir sorusuna cevap bulan kişilerin bir uzmana danışarak tedavi olması önemlidir.

Zoofobi (Hayvan Korkusu) Belirtileri Nelerdir?

Zoofobi belirtileri arasında fiziksel ve psikolojik etkiler yer alır. Bu bağlamda, hayvanlara karşı yaşanan yoğun korku belirtileri aşağıdaki gibi listelenebilir.

Psikolojik belirtileri:

 • Kaygı oluşturan hayvana maruz kaldığında kişi çalışma verimi düşerek düzgün çalışamama durumu
 • Yaşadığı korkuyla beraber verdiği tepkinin dozunun yüksek olduğunun fark edilmesi, buna karşın duygusal olarak kendini kontrol edememesi
 • Canlının resmini görme, düşünme, konuşma ya da gerçek anlamda karşı karşıya gelme halinde istem dışı endişe ve korku yaşamak
 • Korku kaynağından kişinin her türlü kaçma düşüncesine sahip olması

Fiziksel belirtileri:

 • Hormonların artışına bağlı olarak artan kalp atışı, terleme ve ayak-el titremeleri
 • Kaçmak için hareket hali, bilinç bulanıklığı yaşama
 • Baş dönmesi ve uyuşma halinde olma
 • Öfke ve kızgınlık oluşma, panik hali ve hızlı soluk alıp verme
 • Mide bulantısı ve ağlama nöbetleri yaşama

Tüm bu bilgilere ilave olarak çocuklarda hayvan korkusu belirtileri bağırma, ağlama, hareketsiz kalma, ebeveynlere sarılma, saklanmaya çalışma ve sinir krizi geçirme olarak gözlemlenebilir.

Zoofobi (Hayvan Korkusu) Neden Olur?

Zoofobi neden olur ya da hayvan korkusu neden olur soruları en temel anlamda hayvanlarla yaşanılan kötü bir tecrübeye dayanır. Vahşi, evcil, büyük-küçük farketmeksizin her canlıya karşı korku gelişebilir. Tek bir türde ya da birden fazla türde hayvana duyulabilen bu korku kedi, böcek ve köpek türlerinde daha fazladır. Genel olarak korkuların nedeni aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • Beyin fonksiyonlarının çocukluk döneminde bozulması, çocukluk yıllarında yaşanan ağır travmalar
 • Canlıyla yaşanan kötü bir deneyim (örneğin; böcek sokması)
 • Ayrıca, çocukluk döneminde bakıcısı ya da ebeveynler fobilerini belli etmişse bununla paralel taklit duygusu gelişmesi

Tüm bu bilgilere ilave olarak, bazı kişilerde korkunun başlangıç nedeni tahmin edilemeyerek spesifik olarak sebebi anlaşılamayabilir.

Zoofobi (Hayvan Korkusu) ile Nasıl Başa Çıkılır?

Böcek, yılan, arı, kedi ve köpek gibi canlılara karşı sıklıkla görülen korkular fark edildiğinde öncelikle alanında uzman psikolog ya da psikiyatriye başvurulmalıdır. İlgili canlıların fotoğrafları gösterilerek testler yapılabilir, teşhis koyulduktan sonra psikoterapi başta olmak üzere seanslara katılarak kişi korkusunu yenebilir. Bununla birlikte, hayvan korkusu nasıl yenilir sorusuna ‘korkuyu tetikleyen uyarıcıdan uzak kalarak, maruz kaldığında reaksiyon şiddetini düşerek, grup seanslarına katılarak süreci atlatabilir’ cevabı verilebilir.

Zoofobi (Hayvan Korkusu) Her Yaşta Görülebilir Mi?

Çocukluk travmaları korkunun ana nedeni olduğu için çocukluk ve ergenlik döneminde daha yoğun görülebilir. Her yaşta ortaya çıkan korku, kadınlarda erkeklere göre daha çok görüldüğü belirtilir.

Zoofobi (Hayvan Korkusu) Kendiliğinden Geçer Mi?

Kişinin korkusuna neden olacak uyarıcı (köpek balığı, kedi, böcek vb.) ile karşılaştığında kaçınma davranışı geliştirebilir. Uyarıcıyı görebilecek eve ya da ortamlara gitmeyi reddedebilir. İlerleyen vakalarda, belgesel ve fotoğrafı dahi kişi göremez hale gelir. Bunun yanında, kişinin yakınları korkusunu küçümseyebilir, aşağılayabilir ya da dalga geçebilir, böylece kişi daha çok strese girerek semptomlarını arttırabilir. Tüm bu süreci kendi başına üstesinden gelmesi mümkün değildir, bu nedenle hayvan korkusu terapisi alması tavsiye edilir.

Zoofobi (Hayvan Korkusu) İçin Hangi Tedavi Türleri Uygulanır?

Hayvan korkusu nasıl geçer sorusuna hayvan korkusu tedavisi uygulanması ile cevap verilebilir. Bu açıdan, zoofobi nasıl tedavi edilir sorusuna aşağıdaki alternatifler cevap olarak verilebilir:

 • Davranış terapisi ya da bilişsel davranışçı terapi: Hasta korkunun nedenini kendi söz ve davranışları ile uzmana açıklar. Seanslarda kişi uyarıcıya maruz bırakılarak tepkisi duyarsızlaştırmaya çalışılır.
 • İlaç tedavisi: Yoğun anksiyete ve kaygı yaşanıyorsa sakinleştirici ilaçlar verilebilir.
 • Bilinçaltı temizliğine ve hipnoza yönelik özel teknikler yapılabilir

Zoofobi daha çok hangi hayvanlar üzerinde görülür?

Balık, fare ve sıçan, yılan,kuş, örümcek, köpek, arı korkusu toplumda en belirgin kaygı bozukluklarıdır.

Kanatlı hayvan korkusu hangi canlıları kapsar?

Kanatlı hayvan korkusu; uçma yeteneği gelişmiş sülün, deve kuşu, tavuk, hindi, kuş türleri, kaz, ördek, keklik, ve bıldırcın gibi canlılardan korkmak olarak nitelenir.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.