Yoganın Psikolojik Faydaları Nelerdir?
Psikoloji

Yoganın Psikolojik Faydaları Nelerdir?

693 Görüntülenme 26/01/2024

Yoganın Psikolojik Faydaları Nelerdir?

Yoga, gerek bedensel gerekse zihinsel faydaları ile bilinen bütüncül bir sistemdir. Bu sistemin içerisinde nefes egzersizleri, meditasyonlar ve beden hareketleri vardır. Beden ve zihin arasındaki bağlantıyı güçlendiren ve bütüncül faydayı amaçlayan yoga, günümüzde pek çok insanın rutininin bir parçası olmuştur.

Yoga Nedir Nasıl Yapılır?

Yoga, farklı bedensel ve zihinsel pratiklerin bir araya getirildiği hareketler bütünüdür. Bu pratikler, beden hareketlerine eklenen nefes teknikleriyle zihin ile beden arasındaki bağı güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Yoga ne işe yarar sorusunun en temel cevabını bu şekilde vermek mümkündür. Yoga nedir nasıl yapılır sorusunun yanıtı türe göre değişebilir. Genellikle esnekliğe dayalı hareketlerden oluşan yoga pratikleri, bir uzman eşliğinde yapıldığı takdirde maksimum faydayı sağlar.

Yoga Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde popülerliğini gittikçe artıran yoga, sadece vücut için değil yüz için yapılan türlere de sahiptir. Yüz yogası olarak bilinen yoga türü, yüzünüzdeki kasları hareket ettirerek yaşlanma belirtilerini azaltmayı amaçlarken yüz hatlarınızın daha belirgin olmasını sağlar. Düzenli yüz yogası ile yanaklarınızı inceltebilir, elmacık kemiklerinizin daha belirgin olmasını sağlayabilir ve kırışıklık görünümünü engellemek adına cildinize destek olabilirsiniz. Yüz yogası haricinde diğer yoga türleri ise şunlardır:

 • Hatha Yoga
 • Ashtanga Yoga
 • Vinyasa Yoga
 • Iyengar Yoga
 • Yin Yoga
 • Kundalini Yoga
 • Restoratif Yoga
 • Hot Yoga
 • Hamile Yogası

Yoga ve Stres Azaltma

Stres, günümüzün ayrılmaz bir parçası haline geldi. İşinizde, okulunuzda veya özel yaşantınızda stresli durumlarla sık sık karşılaşabilirsiniz. Bu durumda stresi kontrol etmeniz ve stresi yöneterek çözüme ulaşmanız gerekir. Aksi takdirde stres sizi yöneterek içinden çıkılmaz durumlara sokabilir. Ayrıca stresi yönetemediğiniz durumlarda vücudunuz gerilir, terlemeye başlarsınız ve kalp atışınız hızlanır. Bedeninizin verdiği bu tepkiler de karar vermenizi ve harekete geçmenizi zorlaştırır. İşte, günlük hayattaki stresi yönetmek için önerilen yoga stresin neden olduğu etkileri minimize etmenize yardımcı olur.

Yoga ve stresin azalması arasındaki ilişki üzerine yapılan araştırmalarda, yoganın, stres seviyesinde azalmaya destek sağladığını ve bunun yanı sıra kaygı semptomlarını da minimize ettiğini ortaya koymuştur. Ayrıca yoga, fiziksel gerginliği azalttığı ve rahatlamayı teşvik ettiği için de stresle başetmeye fayda sağlayan bir tek olarak düşünülebilir.

Yoganın Ruh Sağlığına Etkileri Nelerdir?

Bedensel ve zihinsel bütünlüğü sağlamayı amaçlayan yoganın psikolojik faydaları şunlardır:

 • Stres hormonu olarak bilinen kortizol hormonunun seviyesini büyük ölçüde azaltır.
 • Uyku kalitesini yükseltir. Uyku sorunları yaşayan bireyler düzenli yoga yaptıkları takdirde uykuları daha kaliteli olurken gece uykusunun verimini de artırmış olurlar. Yoganın faydaları arasında uyku kalitesini iyileştirmek önemli pay sahibidir.
 • Anksiyete ile savaşan yoga, özellikle travma sonrası stres bozukluğunun daha seyrek görülmesine yardımcı olur.
 • Anda kalmaya ve içinde bulunduğunuz şartlar ne olursa olsun kabullenmeye yönelik pratikler içerdiği için farkındalığınızı artırır. Bu nedenle yoga ve psikoloji iç içe pozitif bir sarmada bulunur. Böylelikle yaşanması muhtemel psikolojik sorunlara adeta kalkan oluşturulur.
 • Odaklanma becerileriniz ve konsantrasyon yeteneğiniz gelişir. Bu yoganın psikolojik faydaları arasında en önemlilerindendir.
 • Duygularınız ve düşünceleriniz daha dengeli olur. Dengesiz ruh haliniz giderek zayıflar.
 • Ruhunuz dinginliğe kavuştuğu için fevri tepkiler vermekten kaçınırsınız. Yoga ve ruh sağlığı birbiriyle ilintilidir, yoga yaptıkça ruh sağlığınızın günden güne iyileştiğini gözlemlersiniz.

Ne Sıklıkta Yoga Yapmalıyız?

Yoga yapmanın faydaları hem bedeninizde hem ruhunuzda tezahür eder. Bu nedenden ötürü hayatınıza dahil etmeniz oldukça önemlidir. Fakat herhangi bir rahatsızlığınız varsa mutlaka uzman kontrolünde pratikleri gerçekleştirmelisiniz. Rahatlatıcı yoga hareketleri her ne kadar bedeni fazla zorlamasa da başlanmadan önce uzman bir doktora danışılmalı ve doktorun izin verdiği ölçüde hayatınıza dahil etmelisiniz.

Eğer herhangi bir rahatsızlığınız yoksa haftada 2-5 kez pratikleri uygulayabilirsiniz. Dilerseniz her gün yoğun olmayacak şekilde de yoga pratiklerinden destek alabilirsiniz.

Yoga ile Zihinsel Sağlığı Güçlendirme Yolları

Yoga ve zihinsel sağlık arasında yakın bir ilişki bulunur. Zihnin rahatlamasına yardımcı olan pratikler anda kalmayı öğütler. Düzenli pratik yaptıkça bulunduğunuz anın keyfini çıkararak geçmiş deneyimlerinizle vedalaşabilirsiniz. Gelecek kaygısı yaşayan kişiler de bu pratikler sayesinde akışta kalarak var olan durumu en iyi şekilde değerlendirmeyi öğrenir. Zihnin farkındalığını artırarak daha güçlü olmasına yardımcı olan pratikler, nefes egzersizleri ile birlikte akciğer kapasitesini artırarak daha verimli bir hayat yaşamanızı sağlar.

Yoga ve Duygusal Dengelilik

Yoga ve duygusal dengelilik birbirlerini dengeleyen unsurlardır. Yoga faydaları arasında yer alan psikolojik direnç ve rahatlama hali duygusal anlamda dengeye ulaşmanız adına oldukça önemlidir. Pratikleri ve nefes egzersizlerini yaptıkça kendinizi düşüncelerinizin akışına bırakabilir ve böylelikle duygusal anlamda dengeye ulaşabilirsiniz. Yaptığınız pratikler amigdalayı etkilediği için anksiyete ile mücadele etmenize ve duygusal dengeye kavuşmanıza yardımcı olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Yoga yapmak zihinsel sağlık için nasıl yardımcı olur?

Yoga ve depresyon konulu çalışmalarda yoga pratiklerinin olumsuz hislere neden olan etkenleri ortadan kaldırdığı tespit edilmiştir. Yoga ve farkındalık birbiriyle ilişki halindedir. Farkındalığınızı artırarak daha sakin bir ruh haline kavuşmanıza vesile olan pratikler zihinsel ve bedensel sağlığınız için size destek olur.

Yoganın tek başına bir tedavi olmadığı unutulmamalıdır. Etkinliği kişiden kişiye değişebilir.

Yoganın anksiyete ve depresyonla mücadeledeki rolü nedir?

Anksiyete ve depresyon gibi tanı konulmuş rahatsızlıklarda doktor kontrolünde tedavi sürecinin yönetilmesi önemlidir. Zira ağır depresyon durumlarında kişi yoga yapmak istemeyebilir ve bu durumda öncelikle depresyonun hafifletilmesi ardından yoganın tedavi sürecine dahil edilmesi gerekmektedir. Bütünsel sağlık yöntemlerinde adını duyuran yoga, tedavi sürecini yöneten doktorun önermesi ile tedaviye dahil edilebilir. Yapılan araştırmalar depresyon ve anksiyete semptomlarını azaltmada yoganın etkili olduğunu belirtmektedir. Yoga ve anksiyete ilişkisi de uzmanlar tarafından araştırma halindedir.

Yogada günlük pratikler nasıl etki eder?

Yapılan pratikler yalnızca o anı değil tüm gününüzü verimli geçirmeniz adına faydalı olur. Nefes teknikleri, meditatif çalışmalar ve beden sağlığını geliştiren egzersizlerden oluşan yoga, günlük pratikleri ile hayatınızı daha kaliteli ve verimli geçirmeniz adına destek verir.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.