Yılan Hikayesine Dönen İlişkiler
Psikoloji

Yılan Hikayesine Dönen İlişkiler

2451 Görüntülenme 04/05/2023

Sürekli ayrılıp barışan, kavga gürültünün eksik olmadığı adeta yılan hikayesine dönen ilişkiler vardır. Bu ilişki neden devam ediyor diye sorulduğunda verilen cevaplar üç aşağı beş yukarı aynıdır; alışkanlık, yeni birini tanımanın zorluğu, iyi cinsel uyumun varlığı, tek kalma korkusu, çocuklar, etraf ne der düşüncesi, maddi gerekçeler, sorunların çözüleceğine dair umudun varlığı gibi. Peki nasıl oluyor da her defasında ayrılma noktasına kadar gelinip gelinip dönü veriliyor. Gerçekten bu ilişkiler neden bunca sıkıntısına rağmen devam ediyor?

Her ilişki bir ihtiyaca hizmet eder

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi kuramında; güdüler aşamalı bir yapı içerisindedir ve insanların alt basamaktaki gereksinimleri giderilir giderilmez üst basamaktaki ihtiyaçlar doyurulmaya yönelinir. Bu basamaklar; 1. fizyolojik ihtiyaçlar 2. güvenlik ihtiyacı 3. ait olma ve sevgi ihtiyacı 4. değer ihtiyaçları 5. kendini gerçekleştirme ihtiyacıdır. İlişkileri oluşturanda bireyler olduğuna göre bu ihtiyaçların ilişki içerisinde de doyurulması gerekmektedir elbet. Kişi öncelikli olarak ilişkide fiziksel ihtiyaçlarını, doyurmak ister. Bedensel hazzın tatmini güvence arayışı aşamasına yönlendirir. Partnerin başka biriyle bunu yaşamaması ve devamına yönelik güvence ihtiyacı doyurulduktan sonrada başka bir kavram arayışı başlar; sevgi, aidiyet ve ardından saygı ihtiyacı doğar. Tüm bunların bir ilişkide oluşması halinde de son aşama ilişki içerisinde kişinin kendi benliğini var etmesi, kendini gerçekleştirebilmesi ihtiyacı doğar. Ancak maalesef çiftlerin pek çoğu bu aşamaları tamamlayamaz, ayrılık ya da sürekli çatışmanın yaşandığı birliktelikler ortaya çıkar. Çünkü kişiler ilişki içerisinde aynı ihtiyaçları aynı zamanda göstermeye bilir. Birisi güven ihtiyacını daha giderememişken karşısına aidiyet ve sevgi gösteremez. Tam olarak ihtiyaçların karşılandığı ve aynı zamanda kişinin kendisini de var edebildiği ve birey olarak kalabildiği ilişkiler sağlam ve uzun ömürlü ilişkilerdir.

İlişki körlüğü

Tüm bu süreçlerin farkına varmak ve dile getirebilmek çokta kolay değildir. Zira hangi bilinç ve entelektüel düzeyde olursanız olun çatışmalı ilişkilerde bir süre sonra “ilişki körlüğü” denilen durum gelişebilir. Bu kör dövüşüne benzer. Sürekli mücadele edersin ancak neyle mücadele ettiğini bilmezsin, sorunlar yumağına sarılmış gibisindir. Tartışmalar devam eder ancak neden tartıştığını dahi unutursun. Ayrılık ardından özlem, yeniden birliktelik kısa süre sonra yeniden aynı noktaya ayrılığın kıyısına geri dönüş… Tüm bunların içinde kişi kendisine ben ne istiyorum, bu ilişkide sorun ne diye genelde soramaz. Bu akış çiftleri sarmalar durur. Dışına çıkamazlar. Bu kısır döngü birlikte ortak dil geliştirememiş, ortak sorun çözme yöntemleri oluşturamamış çiftlerin başına gelir.  Tüm bu ihtiyaçlar hiyerarşisinin içinde karşısındakinin neyi aradığı, beklentileri unutulur ama sorunun adı da bir türlü konulamaz.

Neden, sorunun tanımlanamamasıdır

Pek çok çift bu yılan hikâyesini yaşar durur, bundan yakınarak ve yorularak ilişkilerini devam ettirir. Bunun nedeni öncelikli olarak sorunun tanımlanamamasıdır. Tanımlayamadığı için çözemediği sorun, yine tanımlayamadığı için yoktur da. Bu durumda ne ilişkiyi bitirebilir ne de sağlıklı ilişki sürdürebilir.

Aynı zamanda ilişki kendi bireysel ihtiyacını karşılıyor olabilir (cinsel tatmin, toplum tarafından çift olarak daha kolay kabul görülmesi, maddi güvence ihtiyacın karşılanması, evli birey olarak bir aileye ait olma, toplum tarafından saygı duyulma gibi) ve bu nedenle ilişkiyi devam ettiriyor olabilir.

Sorunları çözmeye çalışın

Bu ilişki neden devam ediyor sorusunun cevabını kendinize vermeniz gerekiyor. İlişki kendi ihtiyaçlarınızın ne kadarını tatmin ediyor, partnerinizin temel, öncelikli ihtiyacı ne ve bunu ilişki ne kadar karşılıyor sorularını sormalısınız. Temel hatalardan biri olan zihin okumak, varsayımda bulunmak yerine karşılıklı konuşarak sorunları çözmeye çalışın. Sizin kadar onunda bu ilişkide hakları ve haklılıkları olacağını ön kabul ile konuşmaya başlayın.

Çiftlerin tek başlarına kısır döngünün dışına çıkması çok kolay değildir. İlişkinin fotoğrafını çekip önlerine serecek dışarıdan bir göze ihtiyaç vardır. Bazen bu bir arkadaş bile olabilir. Ancak profesyonel yardım almak her zaman akılda tutulması gereken bir seçenektir.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.