Uzak Mesafe İlişkisi Yürütmenin Yolları
Psikoloji

Uzak Mesafe İlişkisi Yürütmenin Yolları

1491 Görüntülenme 31/01/2024

Uzak Mesafe İlişkisi Yürütmenin Yolları

Uzak mesafe ilişkisi günümüzde pek çok çifti zorlayabilir. Çiftlerin bir kısmı ilişkilerinin başından itibaren uzak mesafe sorunu yaşarken bir kısmı ise ilişkilerinin bir döneminde uzak mesafe ilişkisi yaşayabiliyor. Her iki durumda da uzak mesafede ilişki yürütme zorlayıcı olabiliyor. Bu ilişkide diğer ilişkiler gibi partnerlerin çabaları ile birlikte daha kolay hale gelebilir. Bu nedenle uzak mesafe ilişkisi ne demek ya da nasıl yürütülür gibi detayları araştırmak gerekebilir.

 Uzak Mesafe İlişkisi Ne Demek?

Uzak mesafe ilişki partnerlerden birinin fiziki koşullarının değişmesinden kaynaklanan, çiftlerin diledikleri zaman birbirlerini görebilmelerinin neredeyse imkansız olduğu ilişki türüdür. Partneriniz okul, iş vb. durumlardan dolayı şehir dışına taşınmış olabilir veya aynı durum sizin başınıza gelmiş olabilir. Bu durumda bir süre uzak mesafede ilişkisi yürütmeniz gerekir. Bazı durumlarda çiftler bile bile uzun mesafe ilişki de yaşayabilmektedir. Örneğin; bir tatil beldesinde tanışan iki insan farklı şehirlerde yaşadıklarını bilmelerine rağmen ilişki yaşamayı kabul edebilir ve bu durumda ilişkilerinin başından itibaren uzun mesafe ilişkisi yaşamak zorunda kalabilirler.

Uzun Mesafeli İlişkide İletişimin Önemi

Mesafelerin uzun olduğu ilişkilerde çiftler her daim yan yana gelmekte zorluk yaşarlar. Bu da iletişimin sekteye uğramasına yol açar. Fiziki koşullardan kaynaklanan bu sektenin giderilmesinin ilk kuralı iletişimin sağlanmasıdır. Partnerler birbirlerinin hayatlarına duydukları merakı sürekli dile getirmeli ve iletişim araçları vasıtasıyla sık sık görüşmelidir. Doğru bir şekilde kurulan iletişim sevgi dili ile desteklenmelidir.

Uzak mesafe ilişkisi soğukluk için elverişli olan iletişimsizlik ortamını çok rahat sağlayabilir. Bu durumun önüne geçmek için çiftler birbirlerinin hayatlarında olan değişiklikler hakkında bilgi sahibi olmalı ve birbirlerini her daim anlamalı. Merak, bu noktada elzemdir. Birbirlerine karşı ilgilerini kaybetmeyen çiftler sevgilerini de sık sık dile getirmeli.

Uzak mesafe ilişkisi nasıl yürür sorusunun en temel cevabı şüphesiz ki düzenli iletişimdir. Her iki tarafın da uygun olduğu zamanlara göre iletişim periyotları belirlenmeli ve her iki tarafın da hayatlarına dair paylaşımlarda bulunulmalıdır. İlişki sorunları veya herhangi bir tarafın yaşadığı soruna ilişkin sorunlar doğru iletişim ile çözülerek yola devam edilmelidir. Uzak ilişkide iletişim son derece önemlidir.

Uzak Mesafede Güven ve Sadakat İnşa Etmek

Uzun mesafeli ilişkide güven sağlamak, fiziksel yakınlığın güç olmasından dolayı çiftleri oldukça rahatsız eder. Özellikle uzak mesafe ilişki psikolojisi açısından partnerleri zorlarken her iki tarafta da güvensizlik oluşturabilir. Güveni ve sadakati sağlamak için ise düzenli iletişim sağlanmalıdır. Çiftler birbirlerine duydukları sevgi ve saygı ile düzenli bir iletişim sürdürebilirse sadakati inşa etmek çok daha kolay olur. Dürüstlük bu işin anahtarıdır. Partnerinize her koşulda dürüst olmak ve ona hislerinizi, düşüncelerinizi açık biçimde ifade etmek güveni inşa etmenizi sağlar.

İlişkinin başlarında güven ve sadakat inşa etmek çiftleri daha çok zorlar. Bu noktada varsayımlardan uzak durmalısınız. Partnerinize ulaşamadığınız anlarda telaşa kapılmamalı ve varsayımlarla zihninizi meşgul etmemelisiniz. Partnerler birbirlerinin gün içindeki programlarını bildikleri takdirde güvenli bir iletişim sürdürmek çok daha kolay olur.

Uzak İlişkilerde Yakınlık Hissini Koruma

Uzak mesafeli ilişki ve yakınlık birbirlerinden uzak kavramlar gibi görünebilir. Çünkü, mesafelerin uzak olduğu ilişkilerde fiziksel yakınlığın sağlanamaması duygusal yakınlığı da etkiliyor olarak bilinmektedir. Fakat bu durum doğru değildir. Mesafeler ne kadar uzak olursa olsun duygusal yakınlığı sağlamak mümkündür. “Uzak mesafe ilişkisi yürür mü?” sorusunun cevabı yakınlığı sağlayabildiğiniz müddetçe “Evet!” şeklinde verilebilir.

Yakınlık hissini korumak için çiftlerin içtenliği önemlidir. Çiftler hislerini, düşüncelerini, aklındakilerini, planlarını birbirlerine içtenlikle açarak aralarındaki yakınlığı koruyabilmektedir. Kişilerin paylaşımda bulunurken özgür ve rahat olması, aralarındaki iletişimin ve dolayısıyla yakınlığın güçlenmesinde de etkili rol oynar. Birlikte kurulan hayaller, gelecek planlarının beraber yapılması da yine yakınlık hissine zemin hazırlayan durumlardır.

Uzak Mesafede İlişkiyi Canlı Tutma Yöntemleri

Uzak mesafe ilişkisi nasıl canlı tutulur sorusu uzun mesafe ilişkisi yaşayan çiftlerin kafasını kurcalayan bir diğer sorudur. İlişkinizi bu süreçte canlı tutabilmek için iletişimden vazgeçmemeli ve birbirinizi görebilmek için sık sık fırsatlar yaratmalısınız. Uzak mesafe ilişkinizde hedef de belirlemelisiniz. İlişkinizi sürekli uzun mesafede sürdürmek istemediğinizi göz önünde bulundurarak partnerinizle nasıl bir yol izleyeceğinize karar vermelisiniz. Evlenmek veya aynı evde yaşamak gibi. Uzak mesafe ilişkisi planlaması yapmak ilişkinizi canlı tutarken sevgilinize daha sıkı sarılmanıza da yardımcı olabilir. İlişkinizi canlı tutmak için bazı aktivitelerden de yararlanabilirsiniz.

Uzak Mesafe İlişkisi Yapılacak Aktiviteler

Uzak mesafe ilişkisi nasıl yürütülür sorusunu soran çiftler için birlikte yapabilecekleri aktiviteler cevap olabilir. İşte, size birkaç öneri:

  • Film İzlemek: Aynı anda aynı filmi izlemek ve film ile ilgili sohbetler etmek ilişkinizi eğlenceli kılabilir.
  • Online Oyunlar Oynamak: Online platformlarda aynı anda iki kişiyle oynanabilen oyunlar iş sonrası partnerinizle keyifli bir akşam geçirmenizi sağlayabilir.
  • Yürüyüş Yaparken Görüntülü Konuşmak: Yürüyüşe ya da koşuya çıktığınızda görüntülü konuşabilir ve yaşadığınız yeri sevgilinize tanıtarak kendini değerli hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Uzak Mesafe İlişkisi Aldatıldığını Nasıl Anlarsın?

Uzak mesafe ilişkisi soğukluk ve iletişimsizlik söz konusu olduğunda aldatmadan şüphelenebilirsiniz. Bu durumda uzak mesafe ilişkisi aldatıldığını nasıl anlarsın sorusuna yanıt olarak ilk olarak iletişim kurmayı denemelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Uzak mesafe ilişkisi nasıl başarılı olur?

Uzak mesafeli ilişkide bağlılık sağlamak ilişkinin uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Sağlanan doğru iletişim, birlikte yapılan eğlenceli aktiviteler, iki tarafın da birbirini görebilmek için fırsatlar yaratması ilişkinin başarılı olmasına vesile olabilir. Uzak mesafe ilişkisi nasıl olmalı, nasıl başarılı olmalı?” sorularının cevabı bu şekilde verilebilir. Her iki tarafın çabası ilişkinin yürümesini sağlamaktadır.

Uzak mesafe ilişkisinde sürprizler ve özel günler nasıl değerlendirilir?

Uzak mesafe ilişkisi ne kadar sürer sorusunun cevabını belirleyen en önemli faktörlerden biri partnerlerin birbirlerine yaptıkları sürprizler ve değerlendirilecek özel günlerdir. Ufak kaçamaklar yaparak çat kapı birbirinizin evine gitmek ilişkinin dinamik olmasını sağlayabilir. Ufak tefek sürpriz hediyeler, özel günlerde yapılacak baş başa tatiller ilişkinin canlı tutulması için son derece önemlidir. Uzak mesafe ilişkisi için ilk buluşma ise heyecanlı dakikalara gebedir. Uzak mesafe yaşadığınız andan sonra gerçekleştireceğiniz ilk buluşma birbirinize karşı hissettiğiniz sevgiyi ve tutkuyu ortaya çıkartır.

Uzun mesafeli ilişkilerde karşılaşılan en büyük zorluklar nelerdir?

İletişimsizlik, güven problemi uzun mesafeli ilişkilerde yaşanan en büyük zorluklardır. Uzak mesafe ilişkisi cinsellik açısından da her iki tarafı zorlar.

 

Uzak mesafe ilişkisi için uzun vadeli planlama nasıl yapılır?

 Uzak mesafe ilişkisi konuşulacak konular arasında ilk sırada gelecek planları gelmektedir. Uzun vadeli plan yaparken uzak mesafe ilişkisinin rafa kalktığı, aynı şehirde yaşamaya veya evliliğe dair planlar yapmak ilişkinin canlı tutulması adına da faydalıdır. Bu noktada beklentilerinizi paylaşabilir ve ilişkinin geleceğinden neler beklediğinizi dile getirebilirsiniz. Gelecek planlarınız uyuşmuyorsa devreye uzak mesafe ilişkisi nasıl bitirilir sorusu gider. Bu noktada düşüncelerinizi açıkça dile getirerek yollarınızı ayırabilirsiniz.

Uzak ilişkilerde partnerle etkili zaman geçirmek için öneriler nelerdir?

Uzak ilişkilerde partnerinizle keyifli zaman geçirebilmek için teknolojinin imkanlarından faydalanmalısınız. Sık sık görüntülü görüşmeler yapmak, ortak bir hobi edinerek birlikte vakit geçirmek, aynı anda dizi-film izlemek gibi etkinlikler uzun mesafe ilişkisi tavsiyeleri arasında sayılabilir.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.