Tekrarlayan Yaşam Döngülerini Fark Etmek
Psikoloji

Tekrarlayan Yaşam Döngülerini Fark Etmek

2609 Görüntülenme 05/07/2023

Tekrarlayan yaşam döngüleri, insan hayatını olumsuz etkileyen psikolojik bir durumdur. Bir kişinin sürekli geçmişe giderek bazı anları tekrar yaşamasına verilen isimdir. Buna istemeden de olsa ilişkilerine ve hayatına yansıtarak yaşam kalitesini düşürür. Bilinç dışı şekilde gelen geçmiş olaylar, fikirler, ilişki kalıpları ve çocukluk travmaları nedeniyle geleceği görmekte zorlanır. Bu, psikolojik bir rahatsızlık durumudur ve terapilerle etkileri ortadan kaldırılabilir.

Tekrarlayan yaşam döngüsü, bireyin aynı olayları tekrar etmesi anlamına gelir. Geçmişte yaşanan bir olayı hayal etmesi, o anı canlandırır gibi heyecanlanması ve bunu engelleyememesi durumudur ve bireyin günlük yaşamına da yansıtır. Girdiği ilişkiler benzerdir, aynı yemekleri yer, aynı kitapları okur ve sürekli olarak aynı filmleri izler. Yani değişimden korkma ve güvende olmak için aynı şeyleri tekrarlamaya yönelik bir içgüdü oluşur.

Psikodinamik teoriye göre tekrarlayan yaşam döngüleri bundan farklı değildir. Kişinin geçmiş deneyimleri ve bilinç dışı dürtüleriyle ortaya çıkan bir durumdur. Bireyler sürekli tekrarlanan yaşam döngülerine maruz kalırlar. Aynı şeyleri yapmak, aynı tür ilişkileri sürdürmek ve değişimden korkmak bunun temel belirtileri olarak kabul edilir. Özetle, psikodinamik teori açısından bir zaman döngüsü içinde sıkışıp kalarak ileriye gidememektir.

Tekrarlayan Yaşam Döngüsü Nasıl Fark Edilir?

Tekrarlayan yaşam döngüsünü tanımak, çeşitli yollarla mümkündür. Birey kendini fark edebilir ve durumun olağan dışı olduğunu anlayabilir. Bu döngüye sıkışmış insanlar genellikle çevrelerinden eleştiriler alırlar. Eğer sürekli olarak aynı şeyleri yapıyor olmanız konusunda eleştiriler alıyorsanız, tekrarlayan bir döngü içinde olabilirsiniz. Bu eleştiriler arasında şunlar bulunabilir:

  • “Neden sürekli aynı filmi izliyorsun?”
  • “Neden geçmişte takılıp kalıyorsun?”
  • “Hâlâ onu unutamadın mı?”
  • “Hep aynı şeyleri yapıyorsun.”
  • “Artık farklı şeyler denemelisin.”

Bu ve benzeri eleştiriler, tekrarlayan bir döngüyü hatırlatır. Siz sürekli aynı türden insanlarla ilişki içerisinde olursunuz çünkü bilinçaltınız bunun güvenli olduğunu düşünür. Bu kişiler genellikle değişimden korkabilir ve yenilikçilikten uzak olabilirler. Bu durum ise fırsatları kaçırma veya andan uzaklaşma gibi sonuçlar doğurabilir.

Tekrarlayan yaşam döngüsü yaşayan bir kişi, bulunduğu durumun rahatsız edici olduğunu fark edebilir ancak bunu normal olarak kabul eder. Kişinin bakış açısına göre terapi almaktan kaçınabilir. Eğer tekrarlayan bir yaşam döngüsü içinde olduğunuzu düşünüyorsanız veya çevrenizde böyle bir kişi varsa uzman desteği almak en önemli adımdır. Tekrarlayan yaşam döngüsü, uzman gözetimi ve desteğiyle fark edilebilir.

Psikodinamik Terapi Nedir?

Psikodinamik terapi, bireylerin geçmişteki ilişki örüntülerini izleyen yoruma dayalı bir psikolojik destektir. Amacı kişilerin semptomlarını hafifletmek ve dengeli bir yaşam sürmelerini sağlamaktır. Danışanın geçmişteki olaylara bakış açısını ve hayatını nasıl etkilediğini gözlemler. Bu terapiyle birlikte farkındalık kazanmasına yardımcı olur.

Bu terapi genellikle kişiler arası ilişkilere de odaklanır. Çiftlerin devamlı aynı problemleri yaşaması ya da bir kişinin ilişkide sürekli aynı insanları bulması gibi döngüsel durumları ele alır. Çünkü kişiler kendilerini sıkıştırdıkları bu döngü içerisinde daha güvende hissederler. Uzmanlar açısından bunun normal olan olmadığını anlatmak, kaygıları azaltmak ve farkındalık kazanılmasını sağlamak önemlidir.

Tekrarlayan yaşam döngüsüne sıkışan bireyler, durumun farkında olmasalar bile psikodinamik terapiyle başvurarak kendilerini fark edebilir. Bu terapi ile bireyin kaygılarından uzaklaşması ve kendini fark etmesi sağlanır. Günlük yaşamında dengeli, düzenli ve sağlıklı bir bilinç ile hareket etmesi de terapinin amaçlarından biridir.

Psikodinamik Terapi Kimlere Verilir?

Geçmişteki birçok durum, olay ve travma sizin bugünkü haliniz üzerinde etkili olabilir. İlişkilerinizi ve düzeninizi bu kalıplar üzerinde oluşturuyor olabilirsiniz. Bu durum hayatınızı kısıtlar ve takıntılı düşünceleri beraberinde getirir. İnsan ilişkilerinde, iş ve eğitim hayatında olmak istemediğiniz birine dönüşmenize neden olur. Bu da zamanla yeni korku ve fobiler oluşturmanıza zemin hazırlar.

Tekrarlayan yaşam döngüsünden sıkılan insanlar bunun normal olmadığını fark ettiklerinde konuyla ilgili başlayabilirler. Çünkü bu durum oldukça kısıtlayıcıdır. Hayatın akışını engeller ve stresli bir insan olmanıza neden olur. Bu döngüden sıkılan bütün bireyler psikodinamik terapi alarak kendi hayatlarını yoluna koyma sürecini kolaylaştırabilirler.

Bazı durumda bireyler tekrarlayan yaşam döngüsünde olduklarını fark etmez. Kendileriyle bütün haline gelen bu durum oldukça normal görünür. Bu konuda katı kuralları ve çizgileri vardır. İnsan ilişkilerinde iyi olmamalarına ve mutlu bir hayat sürmemelerine rağmen bundan şikayetçi olmazlar. Çevrenizde bu durumda olan bir tanıdığınız varsa terapi alma konusunda tavsiye verebilir ya da diğer yakınlarına konu hakkında danışabilirsiniz.

Psikodinamik Teori Açısından Tekrarlayan Yaşam Döngüleri

Psikodinamik teoriye göre bazı olaylar bilinç dışında tekrarlar. Tekrarlayan nesne ilişkileri içerisinde bulunmak buna bir örnektir. Bunun nedenini geçmişteki travmalara ve çözülmemiş meselelere bağlar. Aslında çocukken yaşanmış bir olay, kişi fark etmese bile yetişkinlik döneminde bireyin üzerinde etkili olur. Bu durumda kısıtlı yaşam döngüsünden kurtulmak için psikodinamik terapiden destek alınabilir.

Kalıplaşmış inançlar psikodinamik teoriye göre en önemli etkendir. Birey, sabit fikirliyse ve düşüncesinden asla vazgeçmiyorsa tekrarlayan döngü içinde bulunabilir. Doğruyu bilmesine rağmen farklı bir şey yaptığında başına kötü bir şey geleceğine inanıp endişeye kapılır. Bu düşünceler çocukluğunda başkalarından öğrendiği fikirler ve yaşadığı olaylar neticesinde ortaya çıkar. Yaşamında sağlıklı bir birey olarak devam etmesi için değişim korkusunu geride bırakmalı, kendisine iyi gelmeyecek kalıplaşmış düşünceden çıkmalıdır.

Psikodinamik terapi, bireylerin kendilerinde tekrar eden nesne ilişkilerini anlamayı ve bu ilişkileri yeniden düzenlemeyi bilmesini sağlar. Kalıplaşmış düşüncelerinin hayatına neler kattığı hakkında düşündürür. Geçmişteki travmaları tanımaya ve onları kabul etmeye odaklanır. Danışanın yaralarını iyileştirmek ve farkındalık kazandırmak psikodinamik terapinin en önemli amaçlarından biridir.

Bireyin travmalarıyla yüzleşmesiyle terapi sürecinin sancılı geçmesi kaçınılmazdır. Ancak terapi sonucunda kişi tekrarlanan yaşam döngüsünü kırmış ve özgürleşmiş olur. Belli kalıplar ve döngüler içerisinde sıkışan bireyler psikodinamik terapi yoluyla daha sağlıklı bir bilince ve düzenli bir yaşama sahip olabilir.

Tekrarlayan Yaşam Döngüsü Nasıl Ortaya Çıkar?

Tekrarlayan yaşam döngüsü tamamen geçmişle alakalıdır. Çocukluk ve ergenlik döneminde yaşanan olaylar kişi üzerinde daha büyük etkilere neden olur. Bir kişi ailesinden sevgi görmediyse dışarıdan alacağı bir sevgi ona güven vermez. Hayatın daima sevgisizlikten ibaret olduğunu düşünerek güven problemleri yaşar. Bunun sonucunda ise sevgi ve saygının bulunmadığı ilişkiler içerisinde yer alır. Normalin bu olduğunu düşünür ve farklı bir yaklaşımdan endişe duyar.

Bireyler, çocukluk döneminde kurdukları ilişkiler ve o kişilerin kendilerine davranış şekilleri ile kişiliklerini belirlerler. Ailesi, arkadaşları ve eğitim hayatında yaşadığı sorunları yetişkinliğine yansıtır. Bilincin doğru kabul ettiği zararlı durumları hayatına çekerek kalitesiz bir yaşam döngüsüne sıkışır. Kişinin zaman kaybetmeden terapiye başvurması, hayatının bir an önce düzene girmesi için önemlidir.

Tekrarlayan Yaşam Döngülerini Psikodinamik Terapiyle Kırmak Mümkün mü?

Tekrarlayan yaşam döngüleri psikodinamik terapiyle düzenlenebilir. Kişinin terapiye açık olması ve travmalarıyla yüzleşmeye hazır olması gerekir. Kendini fark eden ve isteyerek terapiye başvuran kişiler süreci daha kolay atlatırlar. Bunun farkında olmayan kişiler ise akraba ve arkadaş çevresinin yönlendirmesiyle terapiye başlayabilirler.

Bu tekrara sebep yaşam deneyimlerinin terapide ele alınması kişilik özelliklerine göre farklılıklar gösterebilir ve zorluğu bireyin durumuna göre değişebilir. Terapi sürecinde bireyin geçmiş deneyimlerine derinlemesine bakılarak, bilinç dışındaki kalıpların anlaşılması önemlidir. Terapistin rehberliği bireyin tekrarlayan döngüleri fark etmesi, anlaması ve değiştirmesi konusunda yardımcı olur.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.