Su İçmek Neden Önemlidir? Su Tüketimi Nasıl Olmalıdır?
Beslenme ve Diyet

Su İçmek Neden Önemlidir? Su Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

1169 Görüntülenme 26/12/2023

Su İçmek Neden Önemlidir? Su Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Su tüketimi, insan sağlığını etkileyen önemli faktörlerden biridir. Kararında tüketilen su; metabolizmayı hızlandırabileceği gibi cilt sağlığının korunmasına da yardımcı olur. Aynı zamanda yorgunluk ya da baş ağrısı gibi çeşitli rahatsızlıklarla karşılaşma ihtimalini de azaltır.

Su İçmek Neden Önemlidir?

Günde ideal su tüketimi insan sağlığını korumada büyük öneme sahiptir. İç organların düzenli şekilde çalışmasını sağlayan su, baş ağrılarının azalmasına da yardımcı olabilir. Aynı zamanda konsantrasyon eksikliği, unutkanlık benzeri zihinsel sorunlarda günlük ideal su tüketimi ile çözümlenebilir.

Su Vücut İçin Neden Önemlidir?

Günlük su ihtiyacını karşılayan kişiler; magnezyum, sodyum, fosfat benzeri mineral ihtiyaçlarını da karşılar. Bu mineraller, vücutta bulunan organların çalışmalarını düzene sokarak kemik ve kas sağlığının korunmasına da yardımcı olur. Sıcaklık ya da hastalıklardan kaynaklanan ödemin atılmasında da büyük öneme sahiptir.

Neden her gün su içmeliyiz?

İnsan günlük su ihtiyaç oranı karşılanmadığında vücut çalışma sisteminde bazı aksaklıklar oluşur. Organlarda başlayan bu aksaklıklar, zihinsel süreçler ile devam ederken önüne geçilemeyen hastalıklarla karşılaşma ihtimali doğurur. Böbreklerde kum ya da taş oluşumu, tansiyonda oluşan ani dengesizlikler, eklemlerde oluşan ağrı ve çeşitli sağlık sorunları bu rahatsızlıklar arasında yer alır. Bu problemler ile karşılaşmamak adına her gün vücudun ihtiyaç duyduğu oranda su tüketimi gerekir.

Bol Su Tüketmek Ne İşe Yarar?

Bol su tüketmek eklem bölgeleri ve iç organ sisteminin kaygan bir yapı kazanmasına yardımcı olur. Böylelikle vücutta oluşan çeşitli ağrıların hafifletilmesine de katkı sağlar. Aynı zamanda az su tüketiminin neden olduğu aşırı uyuma ya da uykusuzluk benzeri etkilerin azaltılmasında da büyük öneme sahiptir. Bol su tüketmek isteyen kişiler arasındaysanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu noktanın başında vücudun ihtiyaç oranı gelir. Duyulan ihtiyacın çok üzerinde su tüketimi böbreklerin yorulmasına ya da su zehirlenmesi benzeri sağlık problemlerinin oluşmasına neden olabilir.

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Günlük su ihtiyacının karşılanması vücudun çalışma sistemini düzenler. İç organlarda yürütülen düzenli işleyiş cildin güzelleşmesine de yardımcı olur. Aynı zamanda iç organın işleyiş düzeni metabolizma hızını da olumlu yönde değiştirebilir. Su tüketiminin faydalarından biri de kilo verme sürecine sağladığı hızlandırıcı etkidir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermenize büyük oranda yardımcı olur.

Cildi Güzelleştirir

Su tüketimi yararlarından biri de cilt yapısını onarmasıdır. Düzenli ve ihtiyaç oranına uygun miktarda içilen su, kuruluk sorununun giderilmesine katkı sağlar. Cilt bariyerini güçlendirerek güneş, rüzgar benzeri hava koşullarından alınan zararın azaltılmasına olanak tanır. Aynı zamanda cilt bariyerinde yer alan hücrelerin yenilenmesini de hızlandırır. Böylelikle her an canlı ve etkileyici bir cilde sahip olmanıza katkı sağlar.

Metabolizmaya İyi Gelir

Günlük su tüketimi, metabolizmanın hızlanmasını sağlayan faktörlerden biridir. Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olarak vücuda dinçlik kazandırabilir. Metabolizmayı hızlandırabilmek adına tüketilen su, vücudun ihtiyacına uygun olarak belirlenir. Belirlenen miktar, düzenli olarak, her gün tüketilmelidir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Su tüketiminin faydalarından biri de kilo verme sürecine sağladığı yarardır. Metabolizmayı hızlandırarak tüketilen besinlerin depolanmasını engelleyebilir. Aynı zamanda su, tokluk hissi de oluşturabilir. Böylelikle yemek yemek yerine su tüketerek günlük aldığınız kalori miktarını azaltabilirsiniz.

Günlük Su Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Bir insanın günlük ortalama su tüketimi, bazı faktörler dikkate alınarak belirlenir. Bu faktörler yaş, kilo, hareketlilik oranı şeklinde sıralanabilir. Sıralan etkenler kapsamında günlük su tüketimi hesaplamaları yapılarak miktar belirlenir. Günlük su tüketimi hesaplamaları ile belirlenen oran her gün tüketilmelidir. Tüketim sırasında bir an da belirlenen miktardaki suyun hepsi ya da büyük bir bölümü tüketilmemelidir. Su tüketimi gün içerisine yayılmalı, belirli aralıklar ile içilmelidir. Fazla miktarda ve aynı anda içilen su böbreklerin yorulmasına dolayısı ile ileri döneme yansıyan sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu problemle karşılaşmamak adına vücudun ihtiyaç duyduğu oranda ve aralıklarla su tüketebilirsiniz.

Gün İçinde Kaybedilen Su Miktarı Ne Kadardır?

Günlük su tüketimi belirlenirken kaybedilen su miktarı da dikkate alınır. Kaybedilen miktarın hesaplanmasında ise mevsim, kişinin özellikleri ve hareketlilik hali gibi etkenler göz önünde tutulur. Bu faktörler, kişiye ve cinsiyete bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bu nedenle gün içinde kaybedilen su miktarı kişiye göre değişebilir olsa da 2,5 litreye kadar ulaşabilir.

Su Tüketimini Artırmak İçin Neler Yapılabilir?

İnsan günlük su ihtiyacınızı karşılamak istiyor, su tüketiminizi artırmayı amaçlıyorsanız farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Bu yöntemler şu şekilde çeşitlendirilebilir:

  • Suya aroma katacak meyve ya da bitkilerin kullanabilirsiniz. Gül kurusu benzeri bitkiler suyun aroma kazanmasını sağlayarak su tüketimini artırabilir. Aynı zamanda limon kabuğu, tarçın, taze nane benzeri yiyecekleri de içme suyunuzun içerisine ekleyebilirsiniz. Böylelikle farklı bir aromaya sahip su oluşturarak su tüketiminizi artırabilirsiniz.
  • Sabah ya da akşam yatmadan önce su içmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.
  • Suyu çalışma alanıza koyabilir, her an görerek su içmeyi unutma probleminizi çözümleyebilirsiniz.
  • Su içme şeklinizi değiştirebilirsiniz. Cam şişe, bardak ya da pipet benzeri materyaller ile su tüketiminizi artırabilirsiniz. Kullandığınız bardakları değiştirebilir, su içmenizi artırmak adına ilginizi çeken bardak ya da sulukları tercih edebilirsiniz.
  • Su tüketimi için kendinize hedef koyabilirsiniz. Koyacağınız hedefi başta minimum düzeyde tutarken zaman ile artırabilir ve su tüketiminizi artırabilirsiniz.

Az Su Tüketmenin Zararları Nelerdir?

Az su tüketmek, kan basıncında dengesizliklerin oluşmasına neden olabilir. Aynı zamanda mide bulantısı, baş ağrısı ya da dönmesi gibi hayat standartlarınızı düşüren problemlerin oluşmasına da kaynaklık edebilir. Uzun süre az miktarda tüketilen su, tedavi edilmesi güçleşen sağlık sorunlarına neden olabileceği gibi ölümcül sonuçlarda doğurabilir.

Su Tüketimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Her gün düzenli su içersek ne olur?

Her gün düzenli su içerek; sağlıklı bir bedene, pürüzsüz bir cilde ve sağlıklı metabolizmaya sahip olabilirsiniz.

Su içmek hangi organa iyi gelir?

Su içmek; beyin, böbrek, sindirim sistemi, kalp, damarlar, karaciğer ve üreme sistemi başta olmak üzere vücut organlarının büyük çoğunluğuna iyi gelir.

Az su içmek nelere yol açar?

Az su içmek, ciddi sağlık problemleri ve ölümcül hastalıkların oluşmasına neden olabilir.

Bir insan günde kaç bardak su içmeli?

1 kilo karşılığında yaklaşık olarak 35 ml, hemen hemen bir su bardağının 1/4’ü kadar su içmelidir.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.