Su Diyeti
Beslenme ve Diyet

Su Diyeti

3071 Görüntülenme 06/12/2022

Kadın erkek fark etmeksizin her yaştan bireyin fazla kilolarından kurtulmak için tercih ettiği yöntemlerden biri su diyetidir. Son zamanlarda en popüler olan diyetlerin başında gelen su diyeti, günü gününe uygulandığı takdirde kısa zaman içerisinde istenilen sonucun elde edilmesini sağlar. Güçlü bir detoks etkisine sahip olan ve hekimler tarafından da önerilen bu diyet, sıvı beslenmeye dayalı olarak kalori yakılmasını hızlandırma özelliğine sahiptir. Vücuttaki toksinleri kısa sürede atan ve metabolizmayı hızlandıran diyet programı, kişilerin bünyesine göre farklı aralıklarda ya da farklı sürelerde uygulanabilir. Farklı yiyeceklerin de dahil edildiği diyet sürecine tam olarak uyduğunuz zaman vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtulabilirsiniz. Bununla birlikte su tüketimi alışkanlığı kazandırması nedeniyle de en sağlıklı zayıflama yöntemleri arasında yer alır.

Su Diyeti Nedir?

Gün içinde bol miktarda su ve sıvı içecek haricinde herhangi bir gıdanın tüketilmemesiyle etki gösteren diyet su diyeti olarak adlandırılır. Sağlıklı yaşamın olmazsa olmaz sırlarından biri olan su, doğru bir şekilde tüketildiğinde kişilerin kilo vermesi mümkündür. Yapılan araştırmalara göre soğuk su tüketilmesi halinde suyun sıcaklığının vücut ısısı ile aynı oranda olmasını sağlamak üzere vücut ekstradan bir kalori harcar. Bu da kişilerin kilo vermesini daha hızlı ve kolay bir hale getirir. İhmal edilen su tüketimine yeterli düzeyde su alınmasını teşvik eden bu diyet, böbreklerin daha fazla çalışmasına ve vücuttan tüm toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Uzman kontrolünde yapılması önerilen su diyeti farklı uygulamalarla gerçekleştirilir. Bu uygulamalardan biri diyetin yaklaşık olarak 7 gün boyunca sürdürülmesi kapsamında su tüketimine ek olarak çeşitli gıdaların da beslenme düzenine dahil edilmesidir. Bir diğer uygulamada ise yalnızca su tüketimi sağlanarak sadece 3 gün boyunca su haricinde bir besin tüketilmemesi önerilir. Su diyetinde su ile birlikte düşük kaloriye sahip içecekler haricinde herhangi bir gıda alımı yapılmaz. İnsan vücudu için en önemli besin kaynaklarından biri olan ve içerisinde bol miktarda mineral barındıran su sayesinde besinlerin hücrelere taşınması kolaylaşır, kanda oksijen seviyesi artış gösterir ve toksinler atılır.

Su Diyetinin Faydaları

Hekimlerin önerdiği süre boyunca diyet uygulaması çeşitlilik gösterir. Günde en az iki litre su içilmesini destekleyen su diyetinde farklı alternatifler de yer alır. Diyetin yanlış uygulanmasının sonucunda vücutta son derece hasarlı ve yıkıcı yansımaları meydana gelebilir. Diyetin uzun süre uygulanması ise yetersiz beslenmeye, bunun sonucunda ise mineral ve vitamin eksikliklerinin oluşmasına yol açabilir. Bunun yanı sıra protein alımının yetersiz olması neticesinde kas kaybı, hafıza sorunları, güçsüzlük hissi, aşırı açlık yeme bozukluklarında tetiklenme olabilir. Sağlıklı bireyler tarafından belirli gün aralığında uygulanan diyetin vücuda oldukça büyük faydası bulunur. Ödem atma, yağ yakma, toksinlerden arınma gibi önemli faydaların yanı sıra cilt üzerinde de gözle görülür bir etki bıraktığı söylenebilir. Su diyeti tedavisinden maksimum düzeyde fayda sağlamak adına programın kapsamına ve kişilerin yapısına bağlı olarak diyetin 3 ila 7 gün aralığında sürdürülmesi esastır. 3 gün boyunca su ve sıvı gıda tüketimini sağladıktan sonra hekim tarafından verilen beslenme kuralına uyum sağlamak, kişilerde yenileyici bir etki yaratır. 7 günlük su diyeti uygulayacak olan kişilerin beslenmesine mutlaka önerilen ek gıdaları eklemesi önem taşır.

Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Hızlı kilo vermek isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olan su diyeti, kısa süreliğine uygulanırken genel olarak su tüketimine ağırlık verilir. Su diyetinin uygulandığı esnada sadece su tüketenler ya da su tüketimine ek olarak çeşitli gıdaları beslenmesine dahil edenler de yer alır. Bu diyette asıl hedef sağlıklı bir bedene kavuşmak olduğu için çeşitli besin kaynaklarına yer verilen önerilerin de değerlendirilmesi gerekebilir. Sadece 7 gün boyunca uygulanabilen ve günde 2,5-3 litre aralığında su tüketilmesi gereken bu diyete bitki çayları, sebze çorbaları, meyve suları, meyve ve detoks suları da dahil edilebilir. Kalorisi oldukça düşük olan diyette bedende enerji açığı meydana gelir ve metabolizma daha hızlı çalışarak kilo kaybı yaşanır. Su diyetiyle haftalık olarak yaklaşık 7-8 kilo vermek mümkündür. Kişilerin daha fazla kilo vermek için 1 haftadan fazla su diyeti uygulamaması tavsiye edilir. Tokluk hissi veren suyu, kan basıncını normal seviyede tutar. Ancak uzun süreli salt su tüketiminin uygulanmasının uzmanlar tarafından son derece zararlı olduğu vurgulanır. 3 gün sonrasında hafif ve sağlıklı gıdalar diyete dahil edilerek süre 7 güne kadar uzatılabilir. Bu süre zarfında beslenmeye limonlu su, salatalık, yumurta, haşlanmış brokoli, haşlanmış pırasa, haşlanmış tavuk, taze sıkılmış meyve suları da dahil edilebilir.

Su Diyetinin Zararları Var Mı?

Kısa sürede vücuduna toparlamak ve yağlardan kurtulmak isteyenlerin en sık tercih ettiği uygulamalardan biri olan su diyeti, uzun süreli yapılması halinde vücuda belli ölçülerde zarar verebilir. Tamamen hekim kontrolünde yürütülmesi gereken bu diyette fazla tüketilen pek çok şeyin zarar sağlayabileceği gibi zayıflamak üzere aşırı su tüketmek de vücuda önemli ölçüde zarar verebilir. Su diyetinde bilinen bazı yan etkenler baş ağrısı, hipoglisemi, bilişsel fonksiyonların bozulması ve mide bulantısıdır. Uzun süreli su diyeti yapılması durumunda kişilerin bedeninde vitamin ve mineral kaybı yaşanabilir. Şok etkisi oluşturan diyetler, sindirim sisteminin görevini yeterli olarak yapamamasına da neden olabilir. Bunların yanı sıra depresyona, adet döngüsünde düzensizliğe, böbrek ve karaciğer sorunlarına, cilt sorunlarına neden olması olasıdır. Bu nedenle su diyeti yapmak isterseniz öncelikle vücut değerlerinize baktırmanız ve tamamen uzman hekim kontrolünde ilerlemeniz gerekebilir. Diyete 7 günden daha fazla sürede devam etmek çeşitli olumsuz etkilere neden olabileceği için bu süreyi aşmamanızda fayda bulunur.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.