Spor ve Diyet ile Sağlıklı Kilo Vermek
Beslenme ve Diyet

Spor ve Diyet ile Sağlıklı Kilo Vermek

730 Görüntülenme 13/02/2024

Spor ve Diyet ile Sağlıklı Kilo Vermek

En çok kilo verdiren spor sorusuna bireyler, özellikle kilo aldıkları dönemde ve ya kendilerini bedenlerinde beğenmediklerinde yanıt ararlar. Kilo vermek için hem diyet yaparken hem de spor yapmak vücudun sıkılaşmasını da sağlar. Diyet bazı durumlarda tek başına yeterli olmayabilir. Bu nedenle kilo verme sürecinde spor ile diyeti desteklemeniz sahip olmak istediğiniz kiloya daha kısa bir sürede ulaşmanıza yardımcı olur.

Spor Yapmanın Kilo Vermede Etkileri Nelerdir?

Kilo verdiren spor dalları düzenli yaptığınızda etkili olabilir. Spor ve kilo kontrolü arasında sıkı bir ilişki bulunur. Vücut spor ile sıkılaşır ve daha zayıf bir görünüme kavuşur. Hem de vücudun, hem de kasların güçlenmesini sağlayarak daha zinde bir vücut oluşmasına neden olur. Kilo verirken spor ile desteklenen bu süreç sizlerin daha sağlıklı ve doğru sonuç almanızı sağlar. Sağlıklı bir şekilde fazla kilolarınızdan kurtulmak için size uygun olan sporu yapmanız oldukça faydalı olur.

 

Diyet Ve Spor İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

Spor diyeti gibi spor ve diyetin içe içe geçmiş olduğu bazı kavramlar bulunur. Özellikle kilo vermek isteyenler için diyet yaparken aynı zamanda spor yapmak süreci hızlandırıcı etkiye sahip olmasını sağlar. Yaptığınız diyete ve sağlık durumunuza göre uygun sporları yapmak vücudunuz daha güçlü olmasına neden olur. İki kavramda birbiriyle ilişkili olduğunda ve hayatında bu iki kavrama yer verdiğinizde, sizler için fazla kilolardan kurtulmak artık çok daha kolay bir hal alır.

Kilo Verme Sürecinde Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Spora başlamadan önce ısınmak oldukça önemli bir adımdır. Vücudun ısınması, sakatlamaları engelleyerek, sporun daha etkili olmasını sağlar.
  • Ayrıca sağlığınıza uygun spor yapmanız önem arz eder. Herhangi sağlık problemini varsa bu doğrultuda spor yapmanız gerekir.

Düzenli Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Spor yapmadan zayıflama süreci sizi zorlayabilir. Düzenli spor yapmak, vücudun güçlenmesini, kondisyonun artmasına neden olur. Günlük hayatta merdiven çıkarken soluk soluğa kalmak gibi düşük kondisyon belirtileri sporla birlikte azalmaya başlar. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak bireyin kendini daha iyi hissetmesine neden olur. Bu başlıkları ayrıntılı bir şekilde inceleyecek olursak;

Fiziksel Faydaları

Kilo verdiren spor yöntemleri fiziksel olarak kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle düzenli bir şekilde spor rutinine sahipseniz, daha güçlü bir yapıya sahipsiniz demektir. Vücudunuzdaki kas oranı yağ oranına yüksek olduğu için kilo olarak aynı olduğunuz ancak spor yapmayan birine göre fiziksel olarak daha formda gözükürsünüz. Eklemleriniz daha güçlü olacağı için öncesinde daha sık ağrıyan eklemleriniz sporla güçlenip, ağrı teşvik etmez. Böylelikle sporla daha sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olabilirsiniz.

Psikolojik Faydaları

Kilo verdiren spor başlığını arama motorların çok sık arandığını görülür. Sporun faydası sadece kilo vermek değil, hem de psikolojik açıdan daha iyi hayat enerjisine sahip olmanızı sağlar. Düzenli spor yapan bir birey özgüven sahibi olur. Ayrıca stresli bir yaşama sahipseniz sporla bu stresten uzaklaşabilir, depresyon gibi psikolojik açıdan zorlu süreçlerden uzaklaşmanızı sağlar.

Diyet Yaparken Hangi Spor Türleri Yapılabilir?

Diyetinizi sporla desteklediğinizde kilo kaybını hızlandırabilirsiniz. Bu sporlara örnek olarak aşağıdaki sporlar verilebilir:

Yüzme

En çok kilo verdiren spor olarak arama yaptığınız ulaşacağınız bazı sonuçlardan biri de yüzme olur. Yüzme sporu insan vücudundaki neredeyse bütün kasların aynı anda çalışmasını sağlar. Kasların aynı anda çalışması ve vücudun bütün kısımlarının bu sporda kullanılması kilo verme konusunda oldukça etkili olur. Yüzme var olan kasların güçlenmesini sağladığı gibi vücudun yağ oranındaki sayıyı kasa çevirmeyi sağlayan bir spor dalıdır.

Yürüyüş / Koşu

Kilo verdiren spor başlığı altında sizlerin karşısına çıkan bir diğer spor dalı da , yürüyüş/koşu’ dur. Pahalı spor salonlarına gerek kalmadan her gün belirli saatlerle yürüyüş yapmak vücudunuzu zinde tutmayı sağlar. Yürüyüş ile kondisyonunuzu arttırabilir, yediklerinize dikkat ederek kilo verebilirsiniz.

Pilates

En çok kilo verdiren spor kavramı ile son yıllarda pilates spor dalı ön planda yer alır. Vücudun sıkılaşması için oldukça faydalı bir spor dalıdır. Son yıllarda bu alana özelliklerin kadınların yönelmesi ve bu sporu yapması sıklıkla duyulur. İsteyen her birey bu spor kolaylıkla yapabilir. İster evde ister spor salonlarında bu sporu deneyebilirsiniz. Pilates aletli ve ya aletsiz olarak yapılabilir. Durumunuza göre buna karar verebilirsiniz.

Fitness

Kilo verdiren spor dallarından birisi de fitness spor alanıdır. Hemen hemen her yere yayılmış olan fitness salonları ile bu sporda uzman kişilerin antrenörlüğünde kolaylıkla spora başlayabilirsiniz. Bu alanda ister bütün vücudunuzu çalıştıracak antrenmanlar isterseniz vücudunuz bazı bölümlerini çalıştıracak antrenmanları yapabilirsiniz. Kilo verme sürecinde olan bir çok birey de bu alanda spor yaparak, aynı zamanda diyetlerine devam ederek vücutlarında kas oranını arttırır.

Spor Yapmanın Kilo Verme Üzerindeki Yan Etkileri Nelerdir?

Kilo verdiren spor başlığı altında karşınıza çıkan sporları yapmaya başladığınızda, özellikle sporla ilginiz yoksa ilk zamanlarda bazı durumlar ortaya çıkar. Bu durumlar şu şekilde açıklanabilir;

  • Halsizlik
  • Uyku hali
  • Çabuk yorulma
  • Dengeyi sağlamada güçlük
  • Enerji düşüklüğü gibi bazı durumlar ortaya çıkabilir.

Yanlış Egz ersizin Sağlık Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Spor yapmadan zayıflama imkanı bulunsa da spor ile sürecin desteklemesi oldukça önem arz eder. Ancak, spor yapmadan önce sakatlanmaları en aza indirmek için ısınma hareketleri yapılmalıdır. Aksi takdirde spora hazır olmayan bir vücut birden spora maruz kalması kasların zorlanmasına neden olur. Ayrıca vücudunuz hangi sporu yapabilir olduğuna dikkat etmek gerekir. Örneğin bel fıtığınız varsa, ağır kaldırmak yerine bu sağlık problemine uygun spor egzersizleri yapmanız gerekir. Böyle durumlarda kaslarda zedelenmeler, n kendini sakatlaması riskiniz artar. Yanlış egzersizlerin yapılmaması için öncellikle spor konusunda bilgili olan uzmanlara danışılması, daha sonra sonra bu doğrulta spor yapılması gerekir.

Günlük Rutinlere Spor Ve Sağlıklı Beslenme Nasıl Dahil Edilmelidir?

Diyet yapmadan spor yapmak kilo verme sürecinde verimli bir davranış olmayacaktır. Hem sağlıklı bir şekilde beslenme düzenine sahip olmak hem de spor yapmak en etkili kilo verme yöntemi olarak karşınıza çıkar. Bu noktada, önce porsiyonlarınızı küçültmelisiniz, hatta daha küçük tabaklarda yemek yiyerek göz doygunluğunu sağlayabilirsiniz. Vücuttaki ödemin atılması için bazı detoks sularını evde kendini hazırlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra spora başlama konusunda korkunuz varsa önce kısa sürelerde daha sonra bu süreyi arttırarak spor rutininizi sağlayabilirsiniz. Hem sağlıklı beslenme için hem de spor için birden başlamak yerine kendinizi alıştırarak başlamak etkili sonuçlar almanızı sağlar.

Diyet Ve Spor İlişkisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Diyet yaparken spor yapılmalı mı?

Diyet yapmadan spor yapmak tek başına yeterli olmadığı gibi spor yapmadan da diyet yapmak yeterli olmayacaktır. Diyet yaparken spor ile hem sağlığınızı koruyabilir hem de daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Sporu da diyeti de birbirini destekler nitelikte kilo verme sürecine dahil edebilirsiniz.

Kilo verirken spor yapmazsak ne olur?

Spor yapmadan zayıflama sürecinde vücudunuz güç kaybedebilir. Spor yaparak vücudunuzdaki yağ oranını azaltıp kas oranını arttırmak hem sağlık hem de zinde bir vücuda kavuşmanızı sağlar.

Vücut kilo vermeye nereden başlar?

Kişinin kilo alma nedeni, yaşı, cinsiyeti, vücut yapısı, tanılı hastalık varlığı, hareketliliği, beslenme alışkanlığı gibi etmenler, kilo verirken belirleyici olabilmektedir. Kimi kişiler yüz bölgesinden kilo verirken, başkaları ise bacaklarıdan veya bel çevresinden verebilmektedir. Kilo kaybının başladığı bölge kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.