Reflü Hastaları için Beslenme Önerileri
Beslenme ve Diyet

Reflü Hastaları için Beslenme Önerileri

127 Görüntülenme 15/05/2024

Reflü safra ya da mide asidi salgısının özafagus borusundan ağıza kadar çıkması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Ayrıca, reflü nedir sorusu gastroözofageal sistemi etkileyen mide içeriğinin yemek borusuna doğru geriye kaçmasıdır şeklinde de cevaplanabilir. Mide asidinin devamlı yemek borusuyla temasta bulunması hassasiyet oluşturarak zedelenmeye neden olabilir. Bununla birlikte, ağıza gelen acı tat zamanla diş problemlerini de gündeme getirebilir. Ağız ve yemek borusu başta olmak üzere iltihaplanmanın artması reflü belirtilerini kronik hale getirebilir. Bu nedenle, gastroenteroloji uzmanı kontrolünde tedavi planın çıkarılarak uygun reflü diyetinin uygulanması oldukça önemlidir.

Reflü Hastalığı Nedir? Neden Olur?

Besinlerin vücutta fiziksel sindirimi ağız ve midede başlarken kimyasal sindirim ince bağırsakta gerçekleşir. Ağız yoluyla alınan besinler peristaltik hareket ile mideye ulaşır. Mide asidiyle harmanlanan yiyecek ve içecekler küçük parçalar halini alarak tamamen sindirilmek üzere ince bağırsağa geçer. Yemek artıkları da kalın bağırsağa geçerek anüsten dışarı atılır. Sağlıklı sindirime engel olan reflü hastalığı yemek borusu ile mide başlangıcında bulunan özofagus sfinkterinin görevini yapamaması ile ortaya çıkabilir. Kapak görevi gösteren bu birimler sürekli açılıp kapandığında hastalığa neden olur. Bu durum da yemeklerin geri kaçmasına sebebiyet verir. Tüm bu bilgiler ışığında, reflü neden olur sorusu aşağıdaki cevaplarla açıklanabilir:

 • Özafagus bölgesinin diyafram zarı üzerinde kaymasına neden olan mide fıtıkları
 • Gündüz dönemde beslenme şeklinden dolayı yemek borusunun aşağındaki kapağın sürekli açılıp kapanması
 • Mide asidinin devamlı salgılanması ile mide üst kapakçığının gevşemesi
 • Yanlış yaşam tarzı ve sağlıksız beslenilmesi ( baharatlı yiyecekler, paketli ürün tüketimi, alkol, kafein içerikli içecekler, asitli meyveler ve meyve suları, salçalı gıdalar, naneli ürünler, kullanılan bazı ilaçlar, sigara vb.)

gibi nedenler hastalığın tetiklenmesinde ana nedenlerdendir.

Reflüye Neden Olan Yiyeceklerden Kaçınma

Reflü krizi belirtileri arasında kuru öksürük, mide yanması ve ekşimesi, göğüste ağrı, ağızda acı tat hissi, seste kısıklık ve yutkunma güçlüğü vardır. Hastalık tedavi edilmezse tahriş olan bölge iltihaplanarak farenjit, akciğer problemleri, sinüzit gibi belirtiler vermeye başlayabilir. Tüm bu semptomları yaşamamak için uzak durulması gereken besinler aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • Baharatlı yiyecekler (karabiber ve pul biber gibi acı baharatlar, soslar, çiğköfte vb.)
 • Çiğ sarımsak ve soğan
 • Turşu, sirke ve fermente edilen bazı ürünler
 • fast food yiyecekler ve hazır dondurulmuş ürünler
 • Çikolata içeriğinde bulunan katkı maddeleri
 • Özellikle kızartma usulü pişirilen kavurma, sosis, sucuk, et suyu içeren besinler
 • Kafein içerikli kahve, koyu çay ve benzeri içecekler
 • Mayalı ekmek, hamur işleri ve salçalı gıdalar
 • Kola gibi asitli içecekler
 • Limon, portakal, greyfurt, mandalina, domates, ananas gibi asit içeriği yüksek meyveler
 • Sonradan doyurulmuş yağlı yiyecekler (margarin, mayonez, krema, kaymak vb.)
 • Midede şişkinliği arttıran karnabahar, lahana, kereviz, kuru fasulye, mercimek ve nohut gibi ürünler

belirtilen yiyecek ve içeceklerin diyetlerde sınırlandırmak semptomların azalmasında destekleyici rol oynar.

Reflü Dostu Beslenme Planı Nasıl Olmalı?

Reflü nasıl geçer sorusu sindirimi zorlayacak ve mide asidini yükseltecek yaşam tarzından uzak durulması ile ilişkilendirilebilir. Bu doğrultuda, kilo kontrolü ve kilo verme semptomların azalmasında başlıca etkili bir yöntemdir. Protein ağırlıklı hafif beslenme şekli ile hazımsızlık ve gaz problemleri engellenebilir, böylece mide asidinin etkinliği azaltılabilir. Ayrıca, uzun süre midenin boşta kalmaması ve sık sık beslenme ile öğünde az yemek tüketmek hastalığın kontrol altına alınmasında yardımcı rol oynar. Bununla birlikte, yemeklerle birlikte sıvı alımı kısıtlanmalı, öğün aralarında sindirimi kolaylaştırmak için su tüketimine özen gösterilmesi tavsiye edilir. Bunun yanında, gece yatmadan 2-3 saat önce yiyecek ve içecek tüketimi tamamlanması oldukça önemlidir. Bu sayede, gece yatış pozisyonunda yemek artıklarına bağlı salgılanan mide asidinin ağıza gelmesi sınırlandırılmış olur. Tüm bu bilgilerle beraber sağlıklı bir beslenme takvimi kişiye özel çıkartılarak semptomları arttıran gıda ve içecekleri hayatından çıkarılması önceliklidir. Böylece, reflüye ne iyi gelir sorusu kişinin vücudunu rahatsız etmeyecek besinlerin menüye eklenmesi ile açıklanabilir.

Reflü Hastaları İçin En İyi 5 Sağlıklı Yiyecek Nedir?

Reflü diyeti nedir sorusu mide asidini nötrleştirecek ve sindirimi kolaylaştıracak menülerin öğünlere eklenmesi ile açıklanabilir. Bu doğrultuda tüketilecek yiyecek ve içecek grupları aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • Lif içeriği yüksek besinler bağırsak hareketlerini hızlandırarak besinlerin parçalanmasına katkı sağlar. Reflü gastrit diyetinde patates, brokoli, karpuz, yulaf ezmesi gibi lif içeriği yüksek besinler semptomların azalmasında yardımcıdır.
 • Su içeriği yüksek kereviz benzeri sebze ve meyveler tüketilerek dışkının uzaklaşmasını kolaylaştırır, böylece gaz ve şişkinlik problemleri minimize edilmiş olur.
 • Alkali besinler arasından spirulina, enginar gibi gıdaların tüketimi asidin nötrleşmesinde etkilidir. Bununla birlikte kalsiyum içerikli süt ve süt ürünleri asidin azalmasında yardımcı rol oynar.
 • Bağırsak florasını destekleyen yararlı bakterilerin (probiyotik) yanında prebiyotiklerce zengin beslenme düzeni gerçekleştirilebilir. Bunun için kefir ve yoğurt gibi gıdalar öğünlere eklenebilir.
 • Zencefil, zerdeçal, kurkumin, çörek otu gibi iltihap kurutucu özelliklere sahip tıbbi aromatik bitkilerin kontrollü bir şekilde öğünlere eklenmesi de oldukça önemlidir.

Reflü İçin Yiyecek Hazırlama ve Pişirme Tavsiyeleri

Reflü diyeti kahvaltı programında besinlerin çoğunlukla pişirilmeden tüketilmesi semptomların azalmasında büyük bir katkı sağlar. Özellikle sabah saatlerinde peynir, az yağlı zeytin, mide özünü dengeleyen salatalık ve haşlanmış yumurta tüketmek sağlıklı menüler arasındadır. Hastalığın tedavisinde beslenme tarifleri arasında en çok dikkat edilecek husus ise sık sık az miktarda gıda tüketimi ve doğru pişirme teknikleridir. Bu kapsamda, pişirme teknikleri arasında kızartma şeklinde pişirme teknikleri tavsiye edilmez. Gastro özofajial reflü diyetinde de kızartma usulü pişirme kullanılması ve doymuş yağlara yer verilmesi ve sindirim zorluğu oluşturabilir. Bunun yerine haşlama, ızgara, fırınlama gibi sindirimi kolay olacak hafif pişirme tekniklerinin uygulanması büyük avantaj sağlar. Ek olarak zeytinyağlı ve esansiyel yağ asitleri ile salata ve garnitür hazırlamak da önerilen menülerin başında gelir.

Reflüyle Başa Çıkarken Yapılan En Büyük 5 Hata

Reflü hastalığında faydalı besinleri tüketmek kadar mide asidini arttıracak yaşam tarzından da uzak kalınması önemlidir. Bu süreçte yapılması zararlı olan uygulamalar aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • Çocuklarda reflü diyetinde paketli ürünlerden çikolata, dondurma, bazı meyveli sosların eklenmesi
 • Uyku sürecinden 2-3 saat öncesine kadar gıda tüketiminin ara verilmemesi
 • Sık sık sakız çiğnenmesi, bu nedenle mideye hava kaçmasına sebebiyet verilmesi
 • Baharatlı, acı, ekşi ve asitli gıdaların bolca tüketilmesi
 • Su tüketiminin yetersizliği ve kafein, koyu çay ve alkol gibi içeceklerin sıkça tüketilmesi
Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.