Psikolojik El Titremesi Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Psikoloji

Psikolojik El Titremesi Nedir? Nedenleri Nelerdir?

2173 Görüntülenme 09/10/2023

Psikolojik el titremesi ellerin istemsizce ritmik hareket etmesi anlamına gelir. Çoğu zaman kontrol edilemeyen titremeler günlük hayatta birtakım zorluklara neden olabilir. El titremesinin yanı sıra engel olunamayan ses, bacak, baş titremesinin de altında psikolojik nedenler yatabilir. Her yaştan bireyde görülebilen el titremesinin nedenini öğrenmek içinse mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

 Psikolojik El Titremesi Nedir?

Kişinin kontrolü dışında gerçekleşen ritmik el sallanması psikolojik el titremesi olarak adlandırılır. Tıpta ismi tremor olan titreme hastalığı, yaş fark etmeksizin her dönemde görülebilir.

 Psikolojik El Titremesi Nedenleri Nelerdir?

Heyecan, stres, vitamin eksiklikler, yorgunluk gibi pek çok zihinsel ve fiziksel bulgular psikolojik el titremesi nedenleri arasında sayılabilir. En sık görülen nedenler ise şunlardır:

Aşırı Stres

Stres pek çok hastalığın kökeni oluşturmaktadır. Psikolojik el titremesi de bunlardan biridir. Stresin yoğun olduğu zamanlarda sinir sistemi kaslar aracılığıyla tepki gösterir. Bu tepkilerden biri de el titremesidir.

Üzüntü

Ruh durumundaki değişiklikler el titremesine yol açabilmektedir. Kişinin üzüntülü olduğu anlarda elinin titremesi, psikolojik olarak ele alınır.

Aşırı Sinir

Duygu durumundaki ani çıkışlar psikolojik el titremesinin en önemli nedenleri arasında yer alır. Ani öfke ve aşırı sinirlilik hali ellerde istemsizce titremeye yol açabilir.

Heyecan

Heyecanınızı kontrol altına alamadığınız anlarda sinir sisteminiz el titremesi olarak tepki gösterebilir.

Anksiyete

Anksiyete nöbetleri ile birlikte kan basıncında ve kalp atışında hızlı bir artış görülebilir. Bu durumda ana kas gruplarına kan hızlıca hücum edebilir ve bu durumda el titremesi gözlemlenebilir.

Panik Atak

Kaygının yoğun olduğu anlarda ortaya çıkan panik atak sempatik sinir sistemini etkiler ve tremor yaşanma olasılığını tetikler.

Yorgunluk ve Uykusuzluk

Günlük yaşamın yoğunluğu ve iş yükü dolayısıyla yorgunluk sıklıkla görülür. Fazla iş yüküne maruz kaldığınız ve uyuyamadığınız durumlarda ani el titremesiyle karşılaşabilirsiniz. Kasların fazla kullanımı sonucunda vücutta kalsiyumun azalması, kısa süreli titreme nöbetlerine yol açabilir.

Korku

Ani ruh değişikliklerinden olan korku, sinir sisteminizde kontrol edemediğiniz bir duygu durumuna yol açar. Bu da beraberinde kısa süreli el titremesini getirebilir.

Depresyon

Kronik depresyon, bir sinir hastalığı yaratırsa bu durum uzun süreli psikolojik el titremesine neden olabilir.

Düşük Kan Şekeri

Hipoglisemi olarak bilinen düşük kan şekeri hayati önem taşımaktadır. Uzun süren açlık veya yanlış uygulanan diyetler kan şekerinin hızla düşmesine ve el titremesine yol açabilir.

 B12 Eksikliği

Sinir sisteminin işlevlerini yerine getirebilmesi için hayati öneme sahip olan B12, eksikliğinde sinir sistemine bağlı olarak gelişen el titremesine vesile olabilir.

 Psikolojik El Titremesi Belirtileri Nelerdir?

Ellerin kontrolsüzce sallanması ve bunu takiben baş, bacak ve ses titremesi gibi sorunların gelmesi psikolojik el titremesi belirtileri arasında yer alır. Zamanla el becerilerinin azalması ve el koordinasyonunun sağlanamaması da yine belirtiler arasında sayılabilir.

 Psikolojik El Titremesi Nasıl Anlaşılır?

Psikolojik el titremesinin tanısı uzman doktorlar tarafından yapılır. Nesne tutumu veya yazı yazma becerileri muayene sırasında ölçülür. Bunu takriben nörolojik muayeneler ve birtakım testler de gerekebilir. Refleksler, koordinasyon vb. beceriler doktor tarafından ölçülerek sonuca ulaşılır.

 Psikolojik El Titremesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Psikolojik el titremesi tedavisi sorunun altında yatan nedene göre farklı şekilde gelişebilir. Nörolojik veya psikolojik tanı klinik muayeneler ile konulduktan sonra gereken tedavi uygulanır.

 Psikolojik El Titremesi Nasıl Geçer?

Günlük hayatınıza yaşadığınız stres, üzüntü, kaygı yoğunluğu, yorgunluk gibi sorunların yarattığı el titremesi; vücut dinlendiğinde kendiliğinden geçebilir. Eğer devam eden kronik bir el titremesiyle karşı karşıyaysanız mutlaka uzman bir doktora danışmalısınız.

 Strese Bağlı El Titremesi Nasıl Geçer?

Strese bağlı el titremesi sorunu, mevcut durum sonlandığında geçebilir. Düzenli olarak meditasyon, yoga, egzersiz gibi uygulamalar yaparak stresinizi kontrol etmek de faydalı olur. Fakat stresin yol açtığı anksiyete ve depresyon rahatsızlıklarını yaşıyorsanız psikiyatrist eşliğinde tedavi sürecinize devam etmelisiniz.

 Psikolojik El Titremesi Türleri Nelerdir?

Parkinson Tremoru

İstirahat tremoru olarak da bilinen Parkinson tremoru, dinlenme halinde veya kişinin hareketsiz olduğu zamanlarda ortaya çıkar. Genellikle Parkinson hastalığında izlenen bu titremede kişi para sayma hareketi yaparak titremeye başlar ve zamanla iki elde de görülür.

Esansiyel Tremor

En sık görülen el titremesi esansiyel tremordür. Genetik olarak aktarılabilen bu tremor eşyaları tutarken, ince motor becerilerinin kullanılması gerektiği durumlarda ortaya çıkar. Hareketle tetiklenen el titremesi önce tek elde görülebilir ve zamanla iki elde de şiddetlenebilir.

Fizyolojik Tremor

Alkol, ilaç kullanımı, kan şekerinin düşmesi, elektrolit dengesizliği gibi durumlarda ortaya çıkan el titremesidir. Sağlıklı kişilerde belli durumlarda ortaya çıkan el titremesi bu kategoride değerlendirilir. El titremesine neden olan etken ortadan kaldırıldığında el titremesi geçer.

İntansiyonel Tremor

Bir hareketin yapılması esnasında en dikkat gerektiren noktada görülen el titremesi intansiyonel tremordür. Örneğin; bir cismin tutulmasından önce el titremesi görülüyorsa bu intansiyonel tremor olabilir.

 Psikolojik El Titremesi Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Psikolojik el titremesi, titremeye neden olan etken ortadan kalktıktan sonra yok olabileceği gibi daha büyük hastalıkların da habercisi olabilir. Bu nedenden ötürü kronik el titremesi sorunu yaşıyorsanız mutlaka uzman bir doktora danışmalısınız.

 Ellerde Titreme Hangi Hastalığın Belirtisi?

El titremesi çoğunlukla sinir sistemine bağlı sorunlar nedeniyle ortaya çıkar. Geçici bir durum olabileceği gibi ciddi bir hastalık da sizi bekliyor olabilir. El titremesi; Parkinson, hipertiroidi, epilepsi, MS, travmaya bağlı beyin zedelenmesi hastalıklarının belirtisi olabilir. En doğru teşhis için doktorunuzla görüşmeli ve gerekli testleri yaptırmalısınız.

 Antidepresan Psikolojik El Titremesi Yapar mı?

Antidepresanlar, serotonin geri alımını azaltan ilaçlardır. Bu yüzden yan etkileri arasında el titremesi de görülebilir. İlaç kullanımı esnasında el titremesi sorunuyla karşı karşıya kalırsanız mutlaka doktorunuza danışmalı ve onun yönergelerini uygulamalısınız.

 Psikolojik El Titremesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

El titremesi stresten olur mu?

Strese bağlı olarak el titremesi görülebilir.

Psikolojik El Titremesi tedavisi ne kadar sürer?

El titremesi tedavisi ve tedavi süreci titremenin altında yatan nedene bağlı olarak değişir

Psikolojik El Titremesi için ilaçla tedavi olur mu?

Uzman doktorunuzun koyduğu tanıya bağlı olarak tedavi için ilaca gereksinim duyabilirsiniz.

El Titremesi psikolojik nedenlerden olabilir mi?

Dönem dönem yaşadığınız ruhsal sıkıntılar ve ani duygu değişiklikleri el titremesine yol açabilir.

Heyecanlanınca el titremesi nasıl geçer?

Heyecanlandığınız anlarda nefes egzersizleri yaparak nefesinizi ve heyecanınızı kontrol etmek el titremenizin azalmasına yardımcı olabilir.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.