Polikistik Over Sendromunda Beslenme
Beslenme ve Diyet

Polikistik Over Sendromunda Beslenme

95 Görüntülenme 12/06/2024

Polikistik over sendromu kısaca PCOS ismi ile de bilinen bir rahatsızlık türüdür. Polikistik over sendromu nedir belirtileri nelerdir kısaca bahsetmek gerekirse, PCOS; kadınların yumurtalıklarında oluşan birçok iyi huylu tümördür. Bu tümörler adet düzensizliği başta olmak üzere birçok farklı belirti ile birlikte ortaya çıkar. Bu sendrom özellikle doğurganlık döneminde olan kadınlarda daha sık görülür.

Polikistik Over Sendromu (PCOS) Nedir?

Polikistik over sendromu, doğurganlık dönemindeki kadınların yumurtlama problemleri olarak bilinir. Polikistik over sendromu nedir sorusuna kısaca iyi huylu olan çok sayıda kist yanıtını vermek mümkündür. Kadınların androjen seviyeleri yükselmeye başlar. Böylelikle de yumurtalıklarda birden fazla kist oluşumu görülür. Polikistik over sendromu yaşayanlarda genellikle hormon sorunu vardır. Bu sendrom kadınlarda meydana gelen hormonal bir problem olarak da kabul edilir. Bu hormonal problem böylelikle polikistik over sendromu ne demek sorusunun cevabını da ortaya serer. Bu sendrom bazı belirtiler ile birlikte görülmeye başlar. En yaygın olarak bilinen polikistik over sendromu belirtileri şu şekildedir;

 • Adet düzensizlikleri
 • Adet olamama
 • Saçlarda dökülme
 • Seste kalınlaşma
 • Depresyon başlangıcı
 • Cilt lekelenmeleri
 • Kilo artışı
 • Aşırı derecede tüylenme başlaması
 • Hamile kalamama (yumurtlama gerçekleşmediği için)
 • Göğüste hassasiyet ya da göğüs ölçüsünde değişiklik
 • İki adet döngüsü arasında kanamaların meydana gelmesi
 • Cilt kararması
 • Sivilcelenme
 • Ense, kol altı ve kasık bölgesindeki derinin kadifemsi bir görünüm alması

Polikistik over sendromu nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız sizlerde kendinizde bu belirtilerin olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Ortaya çıkmış olan bu belirtiler doğrultusunda sağlık kuruluşlarından randevu alınarak alanında uzman hekimler tarafından polikistik over sendromu tedavisine başlanması gerekir. Polikistik over ve polikistik over sendromu arasındaki farklara da dikkat etmek gerekir. Bu belirtiler Polikistik over sendromu ile ilişkilidir. Polikistik over ise kişilerin adet görememesi ya da uzun süre adet olmaması belirtileri ile bilinir.

PCOS ve Beslenmenin Önemi

Polikistik over sendromuna sahip olan birçok kişi vardır. Bu sendroma sahip olan kişilerin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi oldukça önemlidir. Doktorlar tarafından genellikle polikistik over sendromu için beslenme önerileri hastalar ile paylaşılır. Polikistik over sendromu tedavisi var mı sorusu, bu sendroma sahip kişiler tarafından merak edilen en önemli noktalar arasında yer alır. Bu hastalığın tedavisi vardır. Fakat bu tedavi yöntemleri hastalara bağlı olarak değişiklik gösterir. Hastanın yaşı bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. Aynı zamanda bazı hastalar tedavi olmayı da kabul etmeyebilir. Peki tedavi olmayı kabul etmediğiniz halde polikistik over sendromu nasıl geçer? Ne yazık ki bu hastalık tedavi edilmediği sürece geçen bir sağlık problemi değildir. Fakat hastalar tedavi olmak istemese dahi polikistik over sendromu beslenme listelerine mutlaka uyum sağlaması gerekir. Bu sendromda beslenmeye dikkat edilmemesi halinde obezite probleminin ortaya çıkma ihtimali oldukça yüksektir.

PCOS için Temel Beslenme İlkeleri

Sağlıklı bir şekilde beslenmek, sendrom sahibi kişilerin sağlıklarını korumaya yöneliktir. Bu nedenle de beslenme ilkelerine uygun olacak şekilde ilerlemek hem tedavi sürecini kolaylaştırır hem de kişileri obeziteye karşı korur. Bu sendroma sahip olan kişilerin sağlıklı beslenmesi halinde polikistik over sendromu geçer mi sorusuna net bir cevap vermek ise mümkün değildir. Sadece sağlıklı beslenmek ile hastalık ortadan kalkmaz. Bu beslenme prosedürün yanı sıra hastaların, doktorlar tarafından önerilen diğer tedavi yöntemlerinin uygulanmasını da kabul etmesi gerekir. Fakat sadece beslenmeye dikkat ederek de sendroma bağlı olarak ortaya çıkabilecek sorunların şiddeti azaltılabilir. Bu sendroma sahip olan kişilerin özellikle Omega 3 açısından zengin olan besinleri tüketmeleri gerekir. Omega 3 ile kişilerin hormonlarında denge sağlanır.

POCS’ta Kaçınılması Gereken Gıdalar

Polikistik over sendromu neden olur tam olarak bilinen bir durum değildir. Fakat bu sendroma sahip olan kişilerin bazı gıdalardan uzak durması gerekir. Bazı besinler sendromu tetikleyici özelliklere sahiptir. Sizlerde bu sendroma sahipseniz mutlaka şu besinlerden uzak durmanız gerekir;

 • Şekerli gıdalar
 • Alkollü içecekler
 • Doymuş yağlar (margarin vb.)
 • Kızartmalar ve kızarmış yiyecekler
 • İşlenmiş gıdalar
 • Nişasta içeren besinler
 • İçerisinde beyaz un yer alan besinler
 • Cips, jelibon ve şekerlemeler gibi sağlıksız abur cuburlar

PCOS’ta Karbonhidrat Seçimi

Polistik over sendromu doğrudan obeziteye ve diyabete yol açabilen bir sendromdur. Bu nedenle de sendromu olan kişilerin beslenirken dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Karbonhidrat seçimi de polistik over sendromuna sahip olan kişilerin beslenirken dikkat etmesi gereken önemli noktalar arasında yer alır. Kişilerin günlük olarak tüketmesi gereken karbonhidratın azaltılması gerekir. Sendrom sahibi kişilerin günlük enerjilerinin ortalama % 50’lik bir kısmını karbonhidratlar ile sağlaması söz konusudur. Kişinin kilo vermesini desteklemek için tedavi süresince doktor kontrolü eşliğinde bir diyet programı uygulanır. Bu programda uzman hekimler, hastaların günde ne kadar karbonhidrat tüketmesi gerektiği hakkında bilgilere yer verir. Doktorların önermiş olduğu karbonhidrat miktarını aşmamak gerekir.

Anti – inflamatuar Gıdalar ve PCOS

Polistik over sendromuna sahip olan kadınlarda iltihaplanma problemi görülme riski vardır. Anti – inflamatuar gıdaları bu süreçte tüketerek iltihaplanma probleminin önüne geçmek mümkün hale gelir. Bu nedenle bu tür gıdaların tüketilmesine önem verilmesi gerekir. Böylece ortaya çıkabilecek sağlık problemleri ve belirtiler minimum seviyeye indirilir.

PCOS ve Fiziksel Aktivitelerin Önemi

Sağlıklı beslenmek ve hastalıklara uygun olacak şekilde diyet yapmak tabi ki sağlık açısından büyük önem taşır. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerin dahi sağlıklı besinler tüketimine özen göstermesi gerekir. Birçok kişi sadece diyet yaparak ya da sağlıklı beslenerek kilo verebileceğini düşünür. Fiziksel aktivite olmadan ne yazık ki yeterli ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek doğru değildir. Bu nedenle özellikle polistik over sendromuna sahip olan kişilerin uygulamış oldukları diyetler ile birlikte bazı fiziksel aktiviteleri de yapması önerilir. Hareketlilik insan sağlığının korunmasının temelinde yer alır. Sendroma sahip olan kişilerin tedavi sürecinde diyet listesi ile birlikte belirli hareketlerin yer aldığı egzersiz programları da oluşturulur. Özellikle gün içerisinde hafif tempolu bir yürüyüş yapmak diyetinizi büyük ölçüde destekler.

Sıkça Sorulan Sorular

PCOS Olan Kadınlar Ne Kadar Karbonhidrat Tüketmeli?

Polistik over sendromu her kadının başına gelebilecek olan rahatsızlık türleri arasında yer alır. Bu sendromda hastaların tüketmesi gereken besinler vardır ve her besin belirli ölçüde tüketilir. Bunun nedeni ise sendroma bağlı olarak obezite problemi oluşumunu engellemek olarak bilinir. Sendrom sahibi kişilerin, diğer kişilere kıyasla günlük karbonhidrat tüketim miktarının daha düşük olması gerekir. Kişinin tüketmesi gereken günlük karbonhidrat miktarı kişiyi tedavi etmekte olan uzman diyetisyen tarafından belirlenir ve hastaya bildirilir.

POCS Diyeti Kilo Kaybına Yardımcı Olur Mu?

POCS diyeti uygulaması gereken kişiler bu diyet listesi sayesinde kilo verir. Sendroma bağlı olarak hastaların uygulanması talep edilen diyetin sebebi kişilerin kilo almasını önlemektir. Bu diyet sayesinde hastalar oldukları kiloda kalabilir ya da aşırı kilo problemi varsa diyet içeriği değiştirilir. Böylelikle sendrom sahibi kişilerin kilo vermesi desteklenir.

PCOS İçin En İyi Diyet Takviyeleri Nelerdir?

Sendrom sahibi olan kişiler kendi diledikleri şekilde diyet yapmamalıdır. Hatalı uygulanan diyetler kilo alımına ya da farklı sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden polistik over sendromuna sahip olan kişilerin mutlaka alanında uzmanlaşmış olan doktorlar tarafından verilen diyet listesine göre hareket etmesi gerekir. Sendrom sahibi kişilerin tüketmesi gerektiği bazı besinler şu şekilde bilinir;

 • Omega – 3 açısından zengin olan gıdalar (özellikle balık)
 • Bezelye
 • Ispanak
 • Lahana
 • Karnabahar
 • Pirinç, arpa ve buğday gibi tam tahıllı besinler
 • Taze mevsim meyveleri
 • Kırmızı et (az yağlı)
 • Yumurta
 • Zerdeçal
 • Zencefil
Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.