Patateste Gluten Var Mı? Gluten Riski Nedir?
Beslenme ve Diyet

Patateste Gluten Var Mı? Gluten Riski Nedir?

1734 Görüntülenme 19/10/2023

Patates, en çok tüketilen besinler arasında yer alan nişasta yapısına sahip bir sebzedir. Patates gluten içerir mi ya da de alerjik bir özelliği var mı gibi bazı temel sorular toplumda merak konusudur. Sağlıklı gıdaya ulaşmanın zorlaştığı bugünlerde gıda ürünlerine karşı alerji gelişimi bu soruyu sordurur. Bu açıdan, çölyak hastalarının gluten içerikli besinleri tüketememesi patates gibi besinlerin de sorgulanmasına neden olmuştur. Bu bağlamda, sevilerek tüketilen patates gibi karbonhidratlı besinlerin gluten içermemesi ise çölyak hastalarına güvenilir beslenme alanı arttırır.

Patateste Gluten Var Mı?

Patateste gluten var mı diye sorulduğunda kısaca ‘yapısal olarak glutenden farklı bir içeriğe sahip olmasından dolayı yoktur’ cevabı verilebilir. Dünya Sağlık Örgütü açıklamalarına göre bir gıdanın glutensiz olarak değerlendirilebilmesi için bir kilogramında maksimum 20 mg bulunması gerekir. Patates gluten mi sorusu bu anlamda patates içeriğiyle eşleşmediği için ‘hayır’ cevabına karşılık gelir. Bu besin kaynağı yoğun bir şekilde nişasta formunda karbonhidrat içerir. Gluten ise yapısal olarak bir protein kaynağıdır. Çölyak hastaları da gluten intoleransı nedeniyle arpa, çavdar, buğday gibi bir çok tahıl türünü içeren besinleri tüketemezler.

Patates Ununda Gluten Var Mı?

İlgili besinin unu haşlanıp kurutularak suyu alınır ve sonrasında inceltilmiş kıyım kesimden öğütülerek un haline getirilir. Farklı işlem basamaklarından geçen üretim sürecinde glütenli içerikle teması söz konusu değilse diyetlerde rahatlıkla kullanılabilir. Gluten patates ununda var mıdır sorusuna temiz içerikli bir üretimle elde edilmişse yoktur cevabı verilebilir. İlgili sebze ununun bileşiminin nişastasına göre bazı farklılıklar içermesi fiziksel özelliklerini yakından etkiler ve bu özellikler aşağıdaki gibi bazı avantajlar sağlar:

  • Sebzenin unu yüksek oranda protein ve lif içerir.
  • Beyaz toz halinde olan bu gıda, besleyici özelliği ile günlük kalori tamamlanmasında destekleyicidir.
  • Poğaça yapılarak glüten içermeyen bir unla lezzetli öğünler geçirilebilir.
  • Hamur yapımında sıklıkla tercih edilen bu un çeşidi, öğünlerin çeşitlenmesine de katkı sağlar. Böylece, mısır, pirinç, nohut, üzüm çekirdeği unlarına alternatif oluşturur.
  • Ayrıca, yiyeceklerin daha çıtır ve gevrek hale dönüştürmek adına bu özel unla kaplama yapılarak lezzet arttırılabilir.
  • Püre yapımında da devreye girerek kıvamlaştırıcı olarak çorba ve sos gibi yemeklerde kullanılabilir.
  • Kahvaltı öğünlerinde bu özel unla omlet yapılarak sofrada doyurucu bir seçenek eklenir.

Patates Tozunda Gluten Var Mı?

Besinin nişastası, belirli aşamalardan geçerek elde edilen beyaz ve tatsız bir toza karşılık gelir. Buğday benzeri tahıllara benzememesi ile soslar ve yemeklerde çölyak hastalarının kullanılabilirliğini gündeme getirir. Bu formuyla patates gluten içerir mi diye bir soru akla gelirse pratikte ‘hayır’ cevabı verilebilir. Bu aşamada, kişinin dikkat etmesi gereken husus toz eldesi sırasında uygulanan işlemlerde glutenli hammaddelerin kullanılmamasıdır. Sevilen bu sebzenin gluten içermediğine dair bilgiler; topraktan toplandıktan sonra ham sebze için geçerlidir. Özellikle paketli ve hazır toz ürünlerde ‘gluten-free’, ‘glütensiz’ gibi ibareler olmadığı taktirde içeriğinden emin olunamaz.

Patates Kızartmasında Gluten Var Mı?

Patateste gluten var mı sorusuna çok net bir şekilde hayır cevabı nasıl veriliyorsa evde patates kızartması gluten içerir mi sorusuna da aynı cevap verilebilir. Normal koşullarda kızartmada kullanılan sıvı yağlar gluten içeriğine sahip değildir. Burada en çok dikkat edilmesi gereken durum kızartma yağının daha önce kullanıp kullanılmadığıdır. Gluten içerikli ürünler daha önce aynı tencerede pişirilmiş ya da kızartılmış ise orada kalıntı kalarak çapraz bulaşmaya sebep olabilir. Özellikle, restoranlarda bu sürecin önemsenmemesi kişinin hassasiyet derecesine göre hızlı bir alerjik tepki vermesine neden olabilir. Diğer bir taraftan, restoran ya da dışarıdaki mekanlarda makarna gibi yiyeceklerin haşlandığı ya da yıkandığı sulu kaplarda sebze yıkanırsa da bulaş yaşanır. Sulu ortamlar olmasa dahi bıçak, tava, tabak ya da gözenekli pişirme yüzeyleri ile besin teması riskleri beraberinde getirir. Kesme tahtası gibi girintiye sahip malzemelerin temizliği için sabunlu su ile yıkadıktan sonra bulaşık makinesinde de yıkanmasının sağlanması bulaşı olmaması adına önemlidir.

Tatlı Patateste Gluten Var Mı?

Kendisine özel aroması ile hem tuzlu hem de tatlı karışımlı yiyecekler halinde tüketilmeye elverişlidir. A ve C vitamini seviyesi normal türevinden daha yüksek olması çölyak hastalarının vitamin kaybının da karşılamasına destek olur. Lif içeriğin de yüksek olması tok tutma özelliğini sergileyerek glütensiz bir yaşamda farklı kapılar açar. Ayrıca, çölyak hastalarının bağırsak problemlerinden en çok yaşadığı kabızlık problemine karşı lif içeriği yardımcı olur. Bununla birlikte, tatlı tadı ile ekmek, kek, kurabiye, turta ve tatlı sosların yapımında un formuyla kullanılabilir.

Patates Ürünlerinde Gluten Riski Nedir?

Bu besin ürünlerinde işlenmiş ise ve belirli testlerden geçmemiş ise gluten riski her zaman vardır. Özellikle, soslu ve baharatla kaplanmış ürünlerde gluten kaynaklı katkı maddeleri kullanılabilir. Örneğin; tahıllı bir sos tarafından kaplanmış patates cipsi gluten içerir mi diye sorulduğunda ‘evet’ cevabı verilir. Besleyici bu sebzenin direk olarak kendisi kullanıldığında ise glutensiz bir diyet ortamı oluşur.

Gluten Hassasiyeti Olanlar Patates Yiyebilir mi?

Gluten ya da süt gibi maddelere alerjisi olan kişilerin sadece o maddeyi tüketmemesi hastalık semptomlarının azalmasında tam etkili olmaz. Aynı zamanda, bağırsak hareketlerini dengeleyecek ek gıda takviyelerin tüketilmesi önerilir. Gluten hassasiyeti olan kişilrin lif içeriği yüksek ve sağlıklı sebze sınıfında yer alan sebzeleri tüketmeleri önerilir. En sağlıklı pişirme şekillerinden biri olan sebze haşlama ile haşlanmış patates yapılabilir. Haşlanmış patateste gluten var mı sorusunun cevabının sorusu ise hayırdır ve ara öğünlerde kullanımı önerilir. Salatalarda ve kahvaltı öğünlerin vazgeçilmezi olan bu yiyecekler alternatifleri genişletir.

Gluten Hassasiyeti ve Patates Tüketimi Arasındaki İlişki

Çölyak hastasının besin değerlerini sağlaması ve kalori açığını kapatma zorunluluğu besleyici bu sebze tüketimini öne çıkarır. Hem leziz tarifleri hem de farklı pişirme yöntemlerine uygun olması tercih edilmesinin ana nedenleridir.

Patatesin Besin Değerleri Nelerdir?

100 gram sebzede 20,01 gram karbonhidrat; 1,8 gram lif; 5 mg sodyum; 328 mg potasyum; 8 mg kalsiyum; 2 mikrogram A vitamini; 7,4 mg C vitamini içeriği vardır.

Patates Kaç Kaloridir?

100 gram besleyici sebze 76 gram kalori içerir.

Patates ve Gluten Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Patatesle yapılan yemeklerde gluten riski nedir?  

Kullanılan malzemelerde çapraz bulaşma yoksa risk içermez.

Patates bazlı yiyecekler gluten hassasiyeti olanlar için güvenli midir?  

“Glutensiz” ibaresi bulunan sertifikalı ürünler gluten hassasiyeti olan kişiler için en güvenli tercihlerdendir.

Gluten hassasiyeti olan biri patates tüketirken nelere dikkat etmelidir?  

Özellikle dondurulmuş patateste gluten var mı sorusunun cevabında olduğu gibi saf içeriğine dikkat edilmelidir.

Patates nişastasında gluten var mıdır?

Hayır, mevcut değildir.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.