Overthinking (Aşırı Düşünme) Nedir?
Psikoloji

Overthinking (Aşırı Düşünme) Nedir?

1453 Görüntülenme 22/01/2024

Overthinking (Aşırı Düşünme) Nedir?

Overthinking-Aşırı Düşünme nedir sorusuna insanın geçmiş ya da gelecekle ilgili herhangi bir konuda normal düşünme süresinden çok daha uzun ve aşırıya kaçacak şekilde düşünmesi olarak yanıt verilebilir. Kişinin gündelik yaşam akışını bozabilecek türden olumsuz etkilere sahip olduğu için bir tür hastalıktır. Overthinking, kişinin beyninde sürekli aynı nakaratları tekrar etmesiyle oluşur. Bu durum kimi zaman ‘geviş getirme’ şeklinde de ifade edilebilir. Overthinking’i erken evrelerinde fark etmek önemlidir. Uzun uzadıya düşünme rahatsızlığına erken bir dönemde müdahale edilmezse eğer ilerleyen süreçte kişinin anksiyete ve depresyon gibi daha ağır psikiyatrik rahatsızlıklara yakalanmasına sebep olabilir.

 

Overthinking’in Belirtileri Nedir?

Düşünme eylemi doğamızın bir parçasıdır. Bu yüzden owerthinking belirtileri sinsice ilerleyebilir ve biz hiç farkına varamayabiliriz. İlk evrelerinde yakalamamız güçleşebilir. Her düşünme süreci elbette bir overthinking değildir. Aslında düşünme sürecindeki aşırı odaklanmanın yarattığı bir tür işlevsel bozukluktur overthinking. İnsan zihni saniyeler içinde yüzlerce fikir üretebilme kapasitesine sahiptir. Düşünceden düşünceye sıçrama özelliği sayesinde yeni yaratıcı fikirler bulabilir. Ancak overthinking genellikle tek yönlü sabit aşırı düşünme yaşanması durumudur. Overthinking yaşayan kişinin düşünceleri ona normal düşünme eylemlerinde beklenilen fırsatları ya da yeni fikirleri sunamaz. Aksine overthinking’in etkileri kişinin sanki kapana kısılmış gibi hissetmesine neden olur. Tek yönlü aşırı düşünme, gereksiz ölçüde zaman, enerji ve dikkat kaybına sebep olur. Bu olumsuz etkiler yüzünden kişinin hayat kalitesi düşer.

Eğer siz de bu sorundan mustarip olduğunuzu şüpheleniyorsanız sizin için hazırladığımız overthinking belirtileri listesini inceleyebilirsiniz:

 • İştahsızlık
 • Uykusuzluk
 • Sürekli yorgun hissetmek
 • Enerji ve güç kaybı yaşamak
 • Yılgınlık ve bitkinlik hislerinin ağır basması
 • Sürekli kaygılı ve endişeli olma hali
 • Kötü olasılıklar üzerine daha çok odaklanmak
 • Bir türlü rahatlayamamak
 • Geleceğe yönelik belirsiz durumlarla mücadele edememek
 • Geçmiş veya gelecek döngüsüne kapılmak
 • Şimdiki zamanı, anı yaşayamamak
 • Olaylar karşısında kararsız kalmak
 • Düşüncelerin kontrolünü kaybetme hissi
 • Geçmiş olayları sürekli zihinde canlandırmak
 • Kendi kendine sesli konuşmak
 • Dikkat eksikliği
 • Baş ağrısı

Overthinking Sendromu Nasıl Geçer?

Overthinking sendromu tedavisi, uzman bir psikologdan psikoterapi almayı gerektirebilir. Terapi sırasında ilaç kullanımına ihtiyaç duyulursa psikiyatrik destek de görülebilir. Overthinking, kişinin zihninde bir tür aşılması güç negatif düşünceler sarmalı yaratır. Kesinlikle buradaki ‘düşünme şekli’ çözüm odaklı değildir. İnsanı psikolojik olarak fazlasıyla yıpratır. Düşüncelerle hırpalanan kişi, kötü olasılıkları tıpkı o an gerçekleşmiş gibi zihninde sürekli canlandırır. Overthinking yaşayan kişinin tek düşünebildiği şey endişeyi tetikleyen düşünceler olduğu için kendi kendine bu sendromu aşması iyice zorlaşabilir. O yüzden alanında uzman bir psikologdan yardım almak overthinking hastalığı ile mücadele etmekte daha yararlı olacaktır.

 

Overthinking (Aşırı Düşünme) ve Kaygı Arasındaki İlişki

Overthinking ve kaygı sıklıkla bir arada anılır. Çünkü bu rahatsızlık aynı zamanda bir tür kaygı bozukluğuna sebep olur. Bilindiği üzere kaygı bozukluklarının en belirgin semptomlarından biri de aşırı düşünmektir. Bazen insanlar yaşadıkları zorlukların üstesinden gelebilmek için aşırı düşünmeleri gerektiği gibi bir yanılgıya kapılabilir. Yapılan klinik araştırmaların sonuçlarına göre, aşırı düşünmek kişinin sosyal yaşamını, iş yaşamını ve özel yaşamını olumsuz etkileyebilir.

 

Overthinking’in Zihinsel ve Duygusal Etkileri

Overthinking kişinin zihinsel işleyişini olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Overthinking ve zihinsel sağlık kişinin depresyon, stres, anksiyete bozuklukları gibi ciddi rahatsızlıklar yaşamasına sebep olabilecek kadar dikkat edilmesi gereken önemli bir süreçtir. Overthinking, zihinsel ve duygusal yönden kişiyi çaresizlik hissine sürükleyebilir. Overthinking nedir, sorusuna kişinin zihnindeki olumsuz düşünceler kıskacından tek başına kurtulamaması durumudur diye yanıt verebiliriz. Sürekli olumsuz düşüncelere maruz kalan kişi bir süre sonra zihinsel yorgunluk yaşar.

Sosyal alanlardan uzak kalmaya ihtiyaç duyar. Kaygı ve depresyon belirtileriyle mücadele eder. Bütün bunlar kişiyi negatif etkilediği için insanlarla pozitif bir ilişki kurmalarını da olumsuz etkiler. Overthinking, zihinsel olarak baskı yarattığı için kişide dikkat eksikliğine neden olur. Bu yüzden işyerindeki verimliliği etkilenir. Kişi bütün bunlara bağlı olarak özgüven eksikliği yaşayacağı için duygusal olarak da aşırı zayıf düşer. Yaşadığı içsel kaygı ve endişeler yüzünden olaylar karşısında başkaları tarafından anlamsız gelebilecek tepkiler sergileyebilir. Duyguları aşırı hassaslaştığı için çevresindeki insanların en ufak davranışlardan dolayı alınganlık gösterip yalnızlaşabilir. Overthinking böyle ileri seviyelere yükseldiğinde overthinking sendromu oluşur. Kişi tekrarlayıcı şekilde gelen düşünme eğiliminin sarmalından bir türlü çıkamaz.

Overthinking tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler uzman bir psikologdan yardım alabilirler.

Overthinking’i Azaltmak için Stratejiler

Overthinking, yaşayan kişiler kendilerini hırpalayarak aşırı çaresizliğe kapılabilirler. Sanki bu durum hiç geçmeyecekmiş gibi hissedebilirler. Ama overthinking çözüme kavuşturabilecek bir sorundur. İnsanların birçoğu overthinking nasıl yenilir, overthinking nasıl geçer sorularını soruyor. Uzmanlar, aşırı düşünme sorunu ile başa çıkmak için birtakım teknik yöntemler geliştirmişlerdir. İşte sizin için araştırdığımız o yöntemlerin bir listesini sunuyoruz. Buradan inceleyebilirsiniz:

 • Overthinking ne demek hakkında uzmanların yazmış olduğu kitapları okuyabilir, overthinking hakkında uzman psikologların internet ortamında yayınladıkları videoları izleyebilirsiniz. Böylece overthinking hakkında daha detaylı bilgiye sahip olarak yaşadığınız süreci daha sağlıklı yönetmenize yarayacak fikirler edinebilirsiniz.
 • Meditasyon; overthinking hastalığıyla mücadele etmekte en yaygın olarak kullanılan tekniklerden biridir. Zihninizi sakinleştirmek ve dinlendirmek için meditasyon tekniklerinden faydalanabilirsiniz.
 • Derin nefes alma teknikleri, overthinking’i azaltma yolları için uygulanan tekniklerden biridir. Yavaş ve derin alınan nefesler stres seviyenizi azaltmanıza yardımcı olur. Kısa sürede rahatlamanızı sağlar.
 • Kişisel gelişim kurslarına katılmak, kendinize farklı bir bakış açısı kazandırmanıza yardım edebileceği için aynı kalıp düşüncelerin tekrarını kırmanıza yardımcı olur.
 • Bir danışman, içinde bulunduğunuz kısır döngüyü kırmanız konusunda size stratejik tavsiyelerde bulunabilir.

Bunların yanı sıra kendiniz de overthinking ile başa çıkma stratejileri geliştirebilirsiniz. İşte bunun için size önerebileceğimiz bazı fikirler:

 • Olumsuz düşüncelerinizi engellemek için onları ikna olabileceğiniz olumlu düşünceler ile değiştirmeyi deneyebilirsiniz.
 • Sizi endişeye ve kaygıya sürükleyen düşünceleri gözünüzde canlandırırken zihinsel küçültme tekniğini uygulayarak onları toplu iğne ucu kadar ufaltabilirsiniz. Bu size düşünceleriniz üzerinde kontrol imkanı sağlayacaktır.
 • Kendinize o an hemen yapabileceğiniz ulaşılabilir, ölçülebilir net hedefler belirleyin.
 • Yürümek, zihninizi ve vücudunuzu sakinleştirmeye yardımcı olur. Sık sık yürüyüş yapmaya fırsat ayırın. Orman, park, sahil kenarı gibi doğayla iç içe yerlerde yürümek size huzur verebilir.
 • Zihninizi başka konularla meşgul etmek, olumsuz ve aşırı düşüncelerin önüne geçmekte size yardımcı olabilir. İlginizi çekebilecek zihinsel aktivitelere katılmak iyi hissetmenizi sağlayabilir.
 • Evcil hayvanınız varsa onunla ilgilenmek de size iyi gelecektir. Eğer bir evcil hayanınız yoksa yaşam şartlarınıza uygun sevdiğiniz hayvanlardan birini sahiplenebilirsiniz. Evcil hayvanınız size şimdiki zamanda ve anda kalmanız için yardımcı olabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Overthinking nasıl tanınır?

Overthinking sorunu yaşayan kişi için bu durumun tanınması zor olabilir. Çünkü kişi için bu süreçte yaşadığı sıkıntılar normal gelebilir. Kişi çoğunlukla geçmişte yaşadığı pişmanlıkları ve olayları düşünürken, onların etkisi altında kaldığı için bu olaylardan kopamadığına inanma eğiliminde olabilir. Bu eğilim yüzünden geçmişteki pişmanlıklarına ve yaşadığı olaylara aşırı anlamlar yükleyebilir. Bir kişinin overthinking sorunu yaşayıp yaşamadığı en iyi uzman bir psikolog tarafından tanınabilir.

Overthinking ve karar verme süreci arasındaki ilişki nedir?

Overthinking sorunu yaşayan kişiler başlarına gelebilecek tüm olasılıkları gözlerinde canlandırma eğiliminde oldukları için adeta bu olasılıklar arasında boğulurlar. Karar verme sürecinde gereken netliği bir türlü yakalayamadıkları için en basit konularda bile kararsız kalırlar.

Overthinking’in üstesinden gelmek için terapi yöntemleri nelerdir?

Overthinking’in üstesinden gelmek için şu terapi yöntemleri kullanılabilir: Bilişsel- davranışçı terapi yöntemleri, mindfullness terapi yöntemleri, grup terapileri.

Overthinking alışkanlığını kırmak için günlük alışkanlıklar nasıl değiştirilmelidir?

Overthinking alışkanlığını kırmak için öncelikle yaşadığınız sorunların farkında olmalısınız. Günlük alışkanlıkları değiştirmek zorlayıcı ve gayret gerektirici bir süreçtir. Ama iyi haber şu ki, yapılan birçok araştırmaya göre overthinking sorununda günlük alışkanlıkları değiştirmek olumlu etkiler yaratabilir. Kafanızın içinde sürekli dönen düşüncelerinizi yazarak bu alışkanlığınızı değiştirebilirsiniz. Sizi sıkıntıya sokan sorunlarınızı kendi zihninizde düşünmek yerine birileriyle konuşarak paylaşmayı deneyebilirsiniz. Yeni hedefler belirleyerek onlara yoğunlaşabilirsiniz. Her gün tekrar ettiğiniz alışkanlıklarınızın yerine yeni bir zihinsel aktivite ekleyebilirsiniz.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.