Online Terapinin Hayatınızı Kolaylaştıracak 5 Yönü
Psikoloji

Online Terapinin Hayatınızı Kolaylaştıracak 5 Yönü

2508 Görüntülenme 06/07/2023

Online terapi nedir sorusuna yanıt olarak, son dönemde yaygınlaşmaya başlamış yeni bir terapi türü yanıtı verilebilir. Online terapi genellikle görüntülü sohbet uygulamaları, mesajlaşma uygulamaları ve telefon ile yapılır. Online terapi uygulamaları, bir profesyonel ruh sağlığı danışmanlığı türü olarak klinik psikologlar tarafından gerçekleştirilebilir. Bu çözümün gelişmesi ve yaygınlaşması ile birlikte terapi, yalnızca psikoloğun odasında değil; evde, iş yerinde, okulda ve danışanın dilediği yerde yalnızca bir telefon ve internet bağlantısıyla gerçekleştirilebilir hale gelmiştir ve erişimi kolaylaşmıştır. Yaygınlaşan online terapi süreci, özellikle zamandan kazanmak isteyenler tarafından tercih edilebilir. Bu şekilde evde ya da işte dilediğiniz zaman terapi alabilirsiniz. Psikolojik sorunu olduğunu düşünenler, hayatındaki sorunlarla ilgili profesyonel yardım almak isteyenler veya yalnızca hayatın stresiyle başa çıkmak isteyip psikoloğa gitmek için vakit bulamayanlar için online terapi günümüzde iyi bir tercih olarak öne çıkar.

Ev Konforunda Terapi Alabilirsiniz

Online terapinin en önemli, öne çıkan ve hayatı kolaylaştıracak yönü terapinin evde yapılabilir hale gelmesidir. Terapilerin evde yapılabilmesinin öne çıkan iki önemli yönü vardır. İlki, evde yapılan terapinin danışanlara ve psikologlara zaman kazandırmasıdır. İş, okul ve ev koşuşturmasındaki meşguliyetleriniz nedeniyle terapinizi ikinci plana atıp erteleyebilir hatta iptal edebilirsiniz. Araştırmalara göre online terapide trafik, toplu taşıma ve zaman gibi problemler en aza indiğinden danışanların terapilerini erteleme oranı ciddi derecede düşer. Çalışan insanlar için en zor durumlardan biri olan zaman problemi, online süreç ile çözülebilir. Siz de iş ve okul gibi yoğunluklarınız nedeniyle terapilerinizi erteliyorsanız, online terapi sizin için iyi bir seçenek olabilir. Bir diğer önemli yön ise evde yapılan terapilerde danışanların kliniğe göre daha rahat konuşabilmeleridir. Yapılan araştırmalara göre klinik ortamında kendini rahat hissetmeyen danışanlar, evlerinde kendi odalarında, koltuklarında veya yataklarında çok daha rahat hissederek anlatmaları gereken şeyleri çok daha açık biçimde anlatabilir. Bu durumda da terapilerdeki başarı oranını ciddi oranda artar. Ayrıca terapi toplumda bazı insanlar tarafından halen bir tabu olarak görüldüğünden ilk etapta terapiye gitmekten çekinen insanlar terapi süreçlerine online terapi ile başlayıp çekingenliklerini yenebilir. Siz de terapiye gidecek vakit bulamıyor veya bir uzmana gitmekten çekiniyorsanız online terapi iyi bir seçenek olabilir.

Maliyet ve Mesafe Açısından Daha Uygun Olabilir

Terapi süreçlerine başlanırken bir diğer önemli konuda psikologların maliyeti konusudur. Maliyet uzmanın bulunduğu hastane, klinik ve şehir gibi farklı değişkenlere göre değişebilir. Online terapi yapan psikologların seans ücretleri de kişiye uygun gelebilmektedir. Maliyet dışında istediğiniz uzmana danışma imkanına da sahip olabilirsiniz. Bazı durumlarda danışanın uzman ile güvenli bir bağ kurması zor olabilir. Ancak bu bağ kurulduktan sonra danışan kendini daha iyi ifade edebilir ve daha özel konularını uzmana açabilir. Böylelikle danışan uzmanı değiştirmek ya da farklı uzmana gitmek istemeyebilir. Bu durumlarda da online terapi uzman nerede olursa olsun iletişim kurmanızı sağlar. Eğer siz de bu tarz bir durumda olduğunuzu düşünüyorsanız online terapi ile uzmanınız başka şehirde ya da başka semtte de olsa güvenli bağınızı ilerletebilirsiniz.

Mahremiyet Sağlar ve Güvenilirdir

Terapi, bazı toplumlarda ve çevrelerde hala bir tabu olarak görülebilir. Böyle bir durumda çoğu insan yalnızca psikolojik problemleri olanların terapi alması gerektiğini düşünür ve kişiler toplumda böyle görülmekten çekinebilir. Bu çekinilecek bir şey olmasa da, hala bir takım topluluklar böyle düşündüğünden terapiye başlamak isteyen ve profesyonel yardım almak isteyenler terapiye başlamaktan vazgeçebilir. Online terapinin evden yapılması, kliniğe veya hastaneye gitme zorunluluğunu ortadan kaldırması sayesinde insanlar rahatça psikolojik yardım alabilir. İnsanlar, herhangi bir aracı olmadan yalnızca psikoloğun kendisi veya asistanı sayesinde tüm kişisel verilerinin korunduğu bir ortamda terapilerine başlayıp, profesyonel yardım alabilir ve bu da iyileşme sürecini hızlandırabilir. Online terapinin mahremiyet alanı sağlaması bu şekilde bir fayda sağlasa da danışanlar bunun yalnızca toplumsal bir tabu olduğunu unutmamalı ve dilerlerse ilerleyen süreçlerde yüz yüze seanslara da gitmeyi tercih etmelidirler. Siz de yüz yüze terapiye gitmeye çekiniyorsanız tedavi ve yardım alma sürecinizin uzamaması adına gizliliğinizi koruyup en kısa sürede online terapi seçeneği olan bir uzmana ulaşıp tedavi sürecinize evinizde veya ofisinizde başlayabilirsiniz.

Kolay Ulaşım ve Her Yerden Erişilebilirlik

Gerek yoğun hayat deneyiminiz gerekse yaşadığınız yer nedeniyle yeni bir psikoloğa veya mevcut bir uzmana erişimde problemler yaşayabilirsiniz. Bu noktada ulaşımın imkansız olduğu yerlerde online terapi iyi bir alternatif olarak sunulur. İş geziniz nedeniyle şehir dışına çıktığınız ve uzun süre yaşadığınız şehre dönemeyeceğiniz durumlarda tedavi sürecinizi aksatmamanız adına online terapi ile kaldığınız yerde psikoloğunuzla görüşme sağlayabilirsiniz. Bu sayede tedavi sürecinizle ilgili bir sorun yaşamayabilir ve iş stresinden uzaklaşmak adına bir internet bağlantısı ve cep telefonu olan her yerde psikoloğunuz ile görüşebilirsiniz. Ayrıca tüm gün çalışıyor olabilirsiniz. Kliniklerin veya hastanelerin saatleri sizlere uymuyor olabilir bu noktada esnek görüşme saatleri sunan psikologlarla online terapi sayesinde akşam saatlerinde işten, okuldan eve geldiğinizde görüşme sağlayabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede bir psikolog bulunmayabilir veya sizin sorunlarınıza uygun uzmanlık alanında bir psikolog olmayabilir. Bu noktada yalnızca yaşadığınız ülkede değil, dünyanın herhangi bir yerindeki psikolog ile de online terapi ile görüşme sağlayabilirsiniz. Siz de yoğun tempo içerisinde, seyahatler veya yaşadığınız bölge nedeniyle psikolog randevunuzu erteliyorsanız online terapi sayesinde bu sorunu çözebilirsiniz.

Acil Durumlar ve Kriz Müdahalesi

Hayat kimi zamanlarda beklenmedik durumlar karşınıza çıkarabilir. Bu dönemlerde psikolojiniz de çeşitli güçlükler oluşturabilir. Böyle durumda bir uzmandan destek almaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Terapiler ve terapi isteği her zaman planlı olmayabilir, psikolojik tedavi süreçlerinde danışanlar bazen acil müdahaleye ihtiyaç duyabilir. Bu acil durumların ne zaman ve nerede olacağı da acil olduğundan bilinemeyebilir, bu nedenle psikoloğunuza herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerde ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca bu noktada acil durum yalnızca zaman veya mekan değildir. Depresyon ve sosyal anksiyete gibi bazı psikolojik rahatsızlıklarda kişiler evden çıkamayacak durumda olabilir. Tüm bu süreçler içerisinde online terapi hayat kurtarıcı bir alternatif olarak öne çıkar. Bu acil durumlar içerisinde online terapi sayesinde kişiler evlerinde, iş yerinde, okulda veya herhangi bir alanda psikoloğuna yalnızca telefonu ile ulaşabilir ve sorunun çözümü için acil biçimde müdahale edilmesi sağlanabilir. Psikologlar, görüntülü görüşme için uygun olmadıkları durumlarda da kişilere mesajlaşma uygulamaları üzerinden acil müdahalenin başlangıcıyla ilgili yardımcı olabilir. En az fiziksel sağlık kadar önemli olan ruh sağlığı sürecinde acil müdahale son derece önemlidir. Siz de online terapinin bu tür faydalarından yararlanmak istiyorsanız, online terapiyi tercih ederek bir uzmana danışabilirsiniz.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.