Online Terapi Nedir ve Nasıl Yapılır?
Psikoloji

Online Terapi Nedir ve Nasıl Yapılır?

734 Görüntülenme 17/01/2024

Online Terapi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Online terapi, terapist ve danışanın fiziksel olarak farklı mekanlarda bulunduğu; çeşitli iletişim araçları kullanılarak uzaktan sürdürülen terapi yöntemidir. Online terapi yöntemleri yüz yüze terapideki tüm etik kurallar kabul edilerek uygulanır.

Tarihi 1900’lü yıllara dayanan bu terapi yöntemi günümüz yaşam şartlarına uyum sağlaması ve sunduğu avantajlar ile son yıllarda daha sık kullanılır hale gelmiştir. Bu nedenle online terapi nedir sorusuna klasik terapiden farklı olarak danışan ile terapist arasında fiziksel mesafe bulunur yanıtı verilebilir.

Online Terapinin Avantajları

Online terapi hem danışanlar hem de terapistler için zaman, mekan ve daha birçok açıdan avantaj sağlar. Hızla akan yaşamda bir de terapi için kliniğe gitmeden evinizde veya istediğiniz herhangi bir mekanda terapi seansına katılabilirsiniz. Böylece yolda geçireceğiniz zamanı kendinize veya başka bir sorumluluğunuz için kullanabilirsiniz. Bunun dışında online terapi avantajları sıralanacak olursa;

 • Kliniğe gitmeye zaman ayırmanın dışında ekstra yol için bir de ücret gerekir. Online olarak alacağınız seansta yol ücretinden tasarruf edebilirsiniz.
 • İlk kez bir terapi alacaksanız veya çekinceleriniz varsa evinizin konforunda yapacağınız online görüşme daha rahat hissetmenize yardımcı olur.
 • Genellikle terapi seansları online yapıldığı için daha düşük maliyetlidir.
 • Bir rahatsızlığı olan, bebeğini veya bakmakla yükümlü olduğu bir yakınını bırakacak yeri veya yardımcısı olmayan kişiler için kolaylık sağlar.
 • Bulunduğu yerde psikolog bulamayanlar, şehir dışı veya yut dışında olup kliniğe ulaşım açısından zorluk yaşayan kişiler de istediği yerden online terapi ve etkinliklere katılabilir.

Online Terapide Gizlilik ve Güvenlik Konuları

Online terapide gizlilik ve güven esastır ve terapi yöntemleri etik ilkeler çerçevesinde uygulanır. Online terapi nasıl çalışır ve psikolog online terapiyi nasıl yapar sorularına yanıt bulabilmek için öncelikle bu tip terapinin özelliklerine bakmak gerekir.

Terapinin gizlilik içerisinde gerçekleştirilmesi ve ses kaydı alınmaması özel hayata duyulan saygı ve hasta haklarının korunması açısından da önem arz eder. Güven duyduğu bir ortamda terapi almak danışanın kendini güvende hissetmesini sağladığı gibi daha ayrıntıya girmesini destekler. Terapi seansının etkili bir şekilde gerçekleşmesine destek olur. Danışan, terapist ve terapinin güvenliği için bağlantı kurulan platformun güvenliği düzenli olarak denetlenmesi tavsiye edilir.

Psikologla yüz yüze görüşmeden pek farklı olmayan bu yöntem telefon, görüntülü arama veya e-mail gibi birçok farklı şekilde uygulanabilir. Burada esas olan görüşme bireysel olarak yapılıyorsa tarafların yanında başka kimse olmamasına özen gösterilmesidir. Grup terapileri bireysel terapiden farklı olarak birkaç kişiden oluşur. Dikkat edilecek diğer konular ise şöyle sıralanabilir;

 • Sorunsuz sürdürülebilen konforlu bir terapi için bağlantı kurulan internet ağı, kamera ve ses sisteminin düzgün çalıştığı önceden kontrol edilmeli
 • Terapinin yapılacağı mekanlar rahat ve sessiz olmalı
 • Randevuya riayet edip randevu saatinde hazır bulunulmalı

Online Terapi ve Ruh Sağlığına Etkileri

Teknolojinin ilerlemesi ile tüm yaşamda oluşan kolaylıklar psikolog hizmeti alanında online terapi olarak karşımıza çıkıyor. Kolay ulaşabilir olması, zaman ve diğer konularda sunduğu tasarruflar ile ruh sağlığı problemleri için uzman ile iletişim kurmak açısından pratik çözümler sunuyor. Dijital platformlar üzerinden online olarak psikolojik danışmanlık ve terapi hizmeti alabileceğiniz rahatsızlıkların bazıları ise şunlardır;

 • Anksiyete
 • Depresyon
 • Obsesif Kompulsif Bozukluk
 • Panik Atak

Bunların dışında ilişki problemleri için de bu konuda danışmanlık alarak online cinsel terapi hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Online Terapide Terapist Seçimi Nasıl Yapılır?

Hayat akıp giderken bazen tek başına üstesinden gelinemeyecek olaylar ruhsal sorunlara yol açabilir. Nasıl ki fiziksel bir rahatsızlık için muayene olmadan önce uzman hekim arayışına giriyorsak ruhsal rahatsızlıklarda terapiye ihtiyaç duyduğumuzda terapist araştırması yapabiliriz. Ne konuda terapiye ihtiyaç duyuyor olursanız olun ilk aşamada terapist seçimi büyük önem taşır. Ancak alanında uzman ve sizin rahatsızlığınız konusunda deneyim sahibi bir terapist size fayda sağlayabilir.

Terapiden olumlu sonuç alabilmek ve faydalarından maksimum yararlanabilmek için online terapide terapist seçimi önemli bir husustur. Online terapi hizmeti alabileceğiniz alanında uzman birçok psikoloğun bulunduğu online terapi siteleri bu konuda size yardımcı olabilir. Kaliteli bir hizmet almak için köklü kuruluşlar aracılığı ile uzman kişilerle görüşme sağlamak bu aşamada önemlidir.

Bu konuda gerekli yetkinliklere sahip ve donanımlı terapisti araştırmak bu aşamada sizin sorumluluğunuzdadır. Size uygun terapisti bulmak ve en iyi online terapi almak için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Terapist olabilmek için ilk esas bir kişinin mesleğinin psikolog, psikiyatri uzmanı ve psikolojik danışmanlık olması gerekir. Bu kişiler lisans veya yüksek lisans eğitimini üniversitede tamamlamış olmalıdır. Bu meslek grubuna ait kişilerin terapistlik için eğitim almış olması da önemlidir.

Terapistinizin sizin danışmanlık almak istediğiniz alanda eğitim almış ve uzmanlaşmış olması da diğer önemli husustur. Bu sebeple araştırma yaparken terapi almak istediğiniz psikoloğun uzmanlığının hangi alanda olduğuna dikkat etmelisiniz. Hatta diplomalarını ve yetkinlik belgelerini de görmek isteyebilirsiniz.

Online Terapi Kimler için Uygundur?

Dünyada pek çok kişi depresyon, uyku bozuklukları, gelecek kaygısı ve bunun gibi bir çok sorun için terapistlerden online olarak destek alıyor. Herkesin kolayca erişebileceği bu terapi şekli özellikle;

 • Ruhsal rahatsızlığından dolayı dışarı çıkmak istemeyen veya dışarı çıkmaya engel durumu olan
 • Farklı bir ülkeye ve şehre taşınıp psikoloğundan uzak kalan
 • Yaşamdaki yoğunluğu sebebiyle psikoloğa gitmek için zaman bulamayan kişiler için son derece idealdir. Bu konularda zorluk yaşayan kişiler terapilerine online olarak devam etmeyi tercih edebilirler.

Potansiyel olarak fayda sağlamasına rağmen online terapi, profesyonel tedaviye ihtiyaç duyulan her kişi ve durum için uygun değildir.

Sıkça Sorulan Sorular

Online terapi ve yüz yüze terapi arasındaki farklar nelerdir?

Yüz yüze terapi bir ofis veya klinik ortamında gerçekleşirken online terapi uzaktan dijital bağlantı kurarak gerçekleştirilir. Yüz yüze terapide kullanılan teknikler ve müdahaleler psikologlar tarafından belirtilir. Yapılan araştırmalar bu terapi şeklinin de yüz yüze terapi gibi faydalı olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Online terapiye nasıl başlanır?

Danışan, terapist seçimi yaptıktan sonra online terapi için randevu alır. Daha sonra danışan ve terapist belirlenen gün ve saate, güvenli bir ortamda dijital bağlantı kurarlar. Seanslar; görüntülü konuşma, telefon görüşmesi veya yazılı iletişim şeklinde gerçekleştirilebilir.

Online terapi seanslarında ne gibi konular ele alınır?

Online terapi ile birçok konuda destek alınabilir. Danışanlar online terapi uzmanlarına başvurarak; depresyon, stres yönetimi, ilişki problemleri ve farklı birçok ruhsal konuda bireysel veya çift terapisi alabilirler.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.