Okul Beslenme Çantası Hazırlama
Beslenme ve Diyet

Okul Beslenme Çantası Hazırlama

1670 Görüntülenme 27/10/2023

Çocukların okula başlaması ile anne ve babaları yeni ve eğlenceli bir telaş sarar. Eğitim süreci içerisinde çocuğun beslenmesi hassasiyet isteyen konular arasında yer alırken gün boyu enerjilerini korumalarını sağlar. Böylelikle okul beslenme çantası, doğru hazırlandığında çocuğun eğitim hayatı başarı getirirken sağlığının korunmasında da büyük öneme sahip olur.

Çocuklar Okulda Nasıl Beslenmeli?

Çocuklar okulda enerji ihtiyaçlarını karşılayacak oranda protein, karbonhidrat, vitamin arasında denge olacak şekilde beslenmelidir. Protein, karbonhidrat ve vitamin dengesi için meyve, sebze, peynir ya da ekmek gibi gıdalar tercih edilmeli, ideal oran ve miktar dengesi sağlanarak tüketmelidir. Okulda beslenme çocuğa özel olarak hazırlanmalı ve hazırlama süreci içerisinde bazı faktörler dikkate alınmalıdır. Okul beslenme çantası hazırlanırken dikkate alınması gereken faktörlerin başında yaş ve cinsiyet gelir. Çocuğun yaşına bağlı olarak tüketmesi gereken miktarlar da çeşitli farklılıklar oluşabilir. Bu farklılıklar dikkate alındığı süre boyunca beslenme ihtiyacı ideal oranda karşılanır. Böylelikle öğrencinin eğitim hayatında yaşanan aksaklıklar engellenebilir ve açlığın sebep olacağı algılayamama sorunları çözüme kavuşturulabilir.

Beslenme Çantasına Ne Konur?

Okul beslenme çantası içerisine protein ihtiyacını karşılayan gıdalar ile beraber mevsim meyve ve sebzeleri konulmalıdır. Aynı zamanda öğrencinin enerji ihtiyacını karşılayacak oranda karbonhidrat grubuna da yer verilmelidir. Bu kapsamda tercih edilen gıdalar, arasında denge sağlanmalı ve minik değişiklikler yapılmalıdır. Örneğin protein ihtiyacı kuruyemişler ile destekleniyor ise tercih edilen fındık zaman zaman badem ya da kaju ile yer değiştirebilir. Meyvelerde de değişikliklerin yapılması uzmanlar tarafından önerilir. Mevsimine özgü olan meyve ve sebzeler tercih edilmelidir. Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vitamin ihtiyacını karşılayabilmek adına portakal ya da mandalina tüketimi artırılabilir. Aynı meyvelerin yaz aylarında tüketimi ise genel olarak tavsiye edilmez.

Protein Önerileri

Okul beslenme çantası için hangi protein ürününü tercih edeceğinize karar vermekte zorlanıyorsanız çocuğunuzun sevdiği gıdalar ile başlayabilirsiniz. Ardından çeşitlilik sağlayabilmek adına yoğurt, peynir, ayran, süt, balık, tavuk ya da et ürünlerini tercih edebilirsiniz. Protein oranını desteklemek ve teneffüs aralarında çocuğunuzun beslenmesini sağlamak adına kuruyemişler ile atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Tercih edeceğiniz kuruyemişlerin kabuksuz olması ve çocuğunuzun açmak için yardım almadan yiyebileceği formda bulunması oldukça önemlidir.

Sebze Önerileri

Okul beslenme çantasına koyacağınız sebzeler; domates, patates, salatalık, havuç şeklinde sıralanabilir. Bu sebzelerin çocuğun yiyebileceği şekilde soyulmuş ve dilimlenmiş olması gereklidir. Aynı zamanda mevsimine göre değiştirilmelidir.

Karbonhidrat Önerileri

Okul beslenme çantasına konulması gereken yiyeceklerden biri karbonhidrat grubuna ait olan yiyeceklerdir. Bu yiyecekler ise ekmek, makarna, kısır şeklinde çeşitlendirilebilir.

Meyve Önerileri

Okul beslenme çantası için önerilen meyvelerde de mevsim faktörü göz önünde tutulmalıdır. Kış ayları için elma, portakal, mandalina ya da nar gibi gıdalar tercih edilirken yaz mevsimi ile bu gıdalar tercih edilmez. Yaz aylarında erik, çilek, üzüm benzeri meyveler okul beslenme çantasında yer alır.

Sağlık Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır?

Uzmanlar çocuklar için 4 öğünün yeterli olduğu yönünde açıklamalar yapar. Bu açıklamalar kapsamında çocuğun okulda bulunduğu süre ve porsiyon oranı dikkate alınarak ihtiyaç duyduğu oranda yiyecek hazırlanmalıdır. Aynı zamanda yiyecekler öğle arasına kadar beklemeye uygun olmalıdır. Öğle arasına kadar dayanabilecek ve öğün gelene kadar bozulmayan gıdalar ile okul beslenme çantası hazırlanmalı ve çocukların yardıma ihtiyaç duymadan tüketebilecekleri gıdalar konulmalıdır. Örneğin kabuk soyma konusunda başarılı olmayan bir çocuğun beslenmesine soyulmamış portakal konulmamalıdır. Konulan sebze ve meyvelerinde dilimlenmiş olması gerekir. Beslenme kutusu hazırlama süreci içinde protein, vitamin ve karbonhidrat dengesi sağlanmalıdır. Dengenin sağlanması adına sebze, peynir ve ekmeğin bir araya getirildiği sandviçler tercih edilebilir. Protein, karbonhidrat ve vitamin dengesinin sağlandığı okul beslenme çantaları çocukların bağışıklık sistemini güçlendirerek sağlığını korur.

Beslenme Çantası Hazırlarken Yaş Aralığına Dikkat Edilmeli Midir?

Okul beslenme çantası hazırlarken yaş aralığına dikkat edilmelidir. Yaş aralığına bağlı olarak çocuğun ihtiyaç duyduğu besinlerde ve miktarlarda değişiklik oluşabilir. Aynı zamanda yaşa bağlı olarak çocuğun kas becerileri de değişir. Kreşe giden çocuklar meyve kabuklarını soymakta zorlanırken ortaokul öğrencilerinde aynı durum söz konusu değildir.

Beslenme Çantası Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk beslenme çantası hazırlama sırasında öğrencinin sağlığını korumak adına dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu noktalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Paketli ve hazır gıdalara okul beslenme çantasında yer verilmemelidir.
  • Okul beslenme çantasının içerisi düzenli olarak temizlenmeli ve kurulandıktan sonra yiyecekler yerleştirilmelidir.
  • Yiyeceklerin bozulmasını engellemek adına buz tabletleri tercih edilebilir.
  • Pişmiş ve çiğ gıdalar ayrı kaplar içerisine yerleştirilmeli ve yiyecekler birbirine karıştırılmamalıdır.
  • Koku oluşturmayan ve öğle sırasına kadar bozulmadan saklanan gıdalar daha çok tercih edilmelidir.

Okul Beslenme Çantası Hazırlamak İçin Püf Noktalar

Okul beslenme çantası hazırlama sırasında uygulamanız gereken püf noktalar şunlardır:

  • Beslenme çantası hazırlama önerileri arasında yer alan püf noktaların başında meyve ve sebzeler gelir. Vitamin bakımından oldukça zengin olan bu gıdalar ile çocuğunuzun bağışıklık sistemini de güçlendirebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun enerji ihtiyacını karşılayabilmek adına faydalı karbonhidratlara yer verebilirsiniz. Bu karbonhidratlar, çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlarken sağlığını korur. Enerji ihtiyacının sağlanması, çocuğunuzun öğrenme sürecinde aktif olması ve konuları rahatça benimsemesine olanak tanır.

Beslenme Çantası İçin Menü Önerileri

Okul beslenme çantası tariflerinin başında sandviçler gelir. Peynir, tavuk ya da ton balığı ile protein bakımından zenginleştirilen sandviçlere kıvırcık, biber benzeri sebzeler eklenebilir ya da mevsim meyveleri ayrı bir kap içerisinde okul beslenme antasına yerleştirilebilir. Okul için beslenme çantası tariflerinden bir diğeri ise ev yemekleridir. Isıtılmadan tüketilen kısır ya da soğansız patates salataları, kek ve poğaça gibi hamur işleri okul beslenme çantasını zenginleştirir.

Beslenme Çantası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Beslenme çantasında şekerli ürünler olmalı mı?

Okul beslenme çantası içerisine şekerli gıdaların konulması tavsiye edilmez.

Beslenme çantası malzemeleri nelerdir?

Okul beslenme çantası içerisinde bulunması gereken malzemeler; ıslak mendil, peçete, masa örtüsü, çatal, kaşık ve yiyeceğin konulduğu saklama kabı şeklinde sıralanabilir.

Okula beslenme olarak ne koyabilirim?

Okul beslenme çantası içerisine koku oluşturmayan ev yemekleri, sandviç çeşitleri, tostlar, hamur işi gibi pek çok gıda konulabilir.

Çocuklar günde kaç öğün yemek yemeli?

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre çocukların günde 4 öğün yemek yemesi gereklidir.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.