Magnezyum Nedir? Çeşitleri Nelerdir?
Beslenme ve Diyet

Magnezyum Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

1174 Görüntülenme 12/12/2023

Magnezyum Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Magnezyum minareli vücutta tüm fonksiyonlarda rol aldığı için günlük alım ihtiyacı da fazladır. Bu amaçla, mineral açısından zengin yiyeceklerin, içeceklerin ve takviyelerin düzenli tüketilmesi önemlidir. Dengesiz beslenme ve tempolu bir hayat döngüsünde gerekli olan mineraller ve vitaminler yeterli ölçüde alınmayabilir. Özellikle, birçok vücut reaksiyonunda yer alan mineral gruplarının eser alınan minerallere göre tüketim miktarı oldukça daha yüksektir.

Magnezyum Nedir?

Magnezyum takviyesi günümüzde günlük alım dozlarının karşılanmasında favori tercihlerden olmuştur. Ayrıca, vücutta mineraller üretilemediği için dışarıdan besinlerden ya da takviyelerden alınması zorunludur. Bunun sebebi ise bahsi geçen minarelin vücutta en çok yer alan 4. mineral olmasından kaynaklıdır. Molekül formülü Mg olan mineral, kardiyovasküler sistemde önemli sorumluluklar üstlenir. Kas ve kemik formunun korunmasında etkili olan mineral aynı zamanda enerji metabolizması da dahil olmak üzere 300’ün üzerinde reaksiyonda yer alır. Bununla birlikte, insan vücudunda mineralin %60’ı dişlerde ve kemiklerde, %39’u yumuşak dokularda ve %1’i kanda bulunur. İşlevsel olarak bakıldığında minarelin beyin ve kalpte daha fazla yer alması dikkat çekicidir.

Magnezyumun Faydaları Nelerdir?

Magnezyum çocuklarda, yetişkinlerde, yaşlılarda ve hamilelerde günlük kullanım miktarı değişkenlik gösterir. Bu açıdan, WHO verilerine göre insan vücudunun ortalama olarak 280-350 mg bu minerale ihtiyacı olduğunu belirtir. Diğer bir taraftan, hamilelikte magnezyum ihtiyacı artarak genel olarak günlük 360 mg’a yükseldiği gözlemlenir. Tüm bu bilgiler ışığında, mineralin faydaları aşağıdaki gibi listelenebilir:

Kan şekerini düzenler

Magnezyum eksikliği yaşayanların tip-2 diyabet hastalığına yatkınlığının artmasına dair bilimsel çalışmalar dikkat çekicidir. Genel olarak, enerji metabolizmasında aktif rol oynayan mineral, insülin salınımında yardımcı rol oynar. Özellikle, vücudun en küçük yapı taşı olan hücreler insülin hormonuna duyarlılığı azaldığı zaman insülin direnci gelişebilir. Mineral alımı ile bu sürecin iyileşmesine katkı sağlanabilir ve kan şekerinin dengelenmesinde ön plana çıkabilir.

Migren Baş Ağrısını Önler

Migren, şiddetli baş ağrısı sonrasında gelişen bir ataklı rahatsızlık türüdür. Mineral yeterli miktarda alındığında atakların etkisini ve şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Kan basıncını düşürerek damar genişletme özelliğine olan minarelin sinir sistemi üzerine olumlu sonuçları aynı zamanda migren semptomlarının azalma sebebini de açıklar. Ayrıca, damarların kasılmasını düzenlemesi ile sinir sisteminde rahatlatıcı bir rol üstlenir.

Diş Sağlığını Korur

Diş eti ile diş minesi arasında bağlantı noktalarının güçlenmesini destekler. Ayrıca, ağız içi pH ın korunmasını da destekleyerek zararlı bakterilerin çoğalmasını önlemede yardımcıdır. Böylece, diş çürümelerini ve diş eti iltihaplanmasının engellenmesinde destekleyicidir.

Kas fonksiyonlarını destekler

Kas için magnezyum minareli ritmik çalışmayı kontrol etmede destekleyicidir. Kasların düzgün çalışması ve performansının yükselmesini sağlaması kas ağrıları için magnezyum kullanımı önemli kılar. Kas kramplarının önlenmesinde de ilk akla gelen mineraldir.

Magnezyum Ne İşe Yarar?

 • Magnezyum kas ağrısının azalmasını destekleyerek ağır spor aktivitelerin rahat yapılmasını sağlar.
 • Çocuklar için magnezyum minareli özellikle boy uzaması, beyin aktivitesi, büyüme ve gelişme açısından önemlidir.
 • Kalp ve kemik sağlığını destekler.
 • PMS sendromu olarak bilinen adet ağrısının azalmasında destekleyicidir.
 • Uykuya daha kolay dalmaya yardımcı olur ve depresyon belirtilerini minimize ederek ruh halini pozitife çevirmede yardımcıdır.
 • Hamilelik döneminde bebeğin vücut indeksini katkı sağlar ve annenin hipertansiyon yaşamasını kısıtlar.

Magnezyum İçeren Besinler Nelerdir?

Minarelin eksikliğini yaşamamak için öğünlere bazı besinler eklenebilir. Bu bağlamda, magnezyum neyden alınır sorusuna geniş bir çerçevede cevap verilebilir. Genel olarak mineral dengesini sağlamak adına aşağıdaki besinler tüketilebilir:

 • Badem, kaju, kabak çekirdeği, fındık, ceviz gibi kuru yemişler
 • Chia ve haşhaş tohumları
 • Ispanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler
 • Fıstık ezmesi, kuru kayısı, hurma, susam, tam tahıl gevreği
 • Karpuz, avokado, muz meyveleri
 • Şalgam, süt gibi içecekler
 • Bitter çikolata

Magnezyum Çeşitleri Nelerdir?

Magnezyum eksikliğinde görülen hastalıkları engellemek için doğru formda ürünü tüketmek önemli bir kriterdir. Ayrıca, bağırsaklardan emilim düzeyini ve biyoyararlılığını geliştirilen formları etkiler.

Magnezyum Oksit

Biyoyararlılığı diğer formlarına göre daha düşüktür. Müshil etkisi yapması nedeniyle bağırsak temizliğinde kullanımı önerilir.

Magnezyum Sülfat

Toz halinde bulunması ile kas ağrılarını minimize etmek için su banyosu sırasında kullanabilir.

Magnezyum Sitrat

Biyoyararlılığı yüksek olan form, dışkıyı yumuşatma özelliğine sahiptir. Sindirimi kolay olan ürün vücut tarafından hızlıca metabolize edilebilir. Kas ağrılarında da sıklıkla kullanılır, migren atakları ve spor sonrası kas spazmının engellenmesinde yardımcıdır. Yan etki olarak ishal etkisi gösterebilen formudur.

Magnezyum Glisinat

Biyoyararlılığı ve bağırsakta emilimi yüksek formu aynı zamanda glisin de içerir. Anksiyete tedavisinde destekleyici olurken kronik ağrılar açısından öne çıkar.

Magnezyum malat

Minarel ve malik asit formülasyonunda oluşan formudur. Egzersiz performansının yükselmesi, iltihap kurutucu özelliği ve depresyon tedavisine destek olarak tercih edilebilir.

Magnezyum N-asetiltaurinat

Mg ve taurinin bir araya gelmiş formudur. Taurin maddesi özellikle kan-beyin bariyerini aşabilmesi sayesinde zihin sağlığı açısından katkı sağlar. Migren problemi ve uykunun düzenlenmesinde yardımcıdır.

Magnezyum L-treonat

Alzheimer hastalarına önerilen formu kan-beyin bariyerine geçebilme özelliğine sahiptir. Hafızayı güçlendirmede ve uyku kalitesini arttırmada yardımcıdır.

Magnezyum Eksikliği Nedir?

Magnezyum eksikliği cinsiyet, yaş ve özel durumlara göre günlük alım dozlarında mineral alınmadığında yaşanır. Bunun yanında, vücutta magnezyum eksikliği bazı belirtilerle sinyal vererek hastalıklara yol açabilir.

Magnezyum Eksikliği Nelere Yol Açar?

Magnezyum düşüklüğü vücutta elektrolit dengesinin bozulmasına neden olur. Kas, kemik ve dolaşım sisteminde biyokimyasal reaksiyonların bozulmasıyla sonuçlanır.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

 • Kas Krampları
 • Kabızlık, mide bulantısı ve kusma
 • Fibromiyalji eğiliminin artması, el ve bacaklarda uyuşukluk ve gece bacaklara kramp girmesi
 • Kalp atışının bozulması ve çarpıntı yaşanması
 • Vücut yorgunluğu ve iştahsızlık
 • Saç dökülmesi ve cilt kuruluğu
 • Çocuk için magnezyum eksikliği beyin fonksiyonlarında azalma ve odaklanma problemi yaratabilir.

Magnezyum Fazlalığı Nedir?

Magnezyum mideye dokunur mu sorusunun pratikte cevabı mineral fazlalığı ile eşdeğerdir. Günlük alım dozlarından fazla oranda minarelin alınmasını ifade eder.

Magnezyum Fazlalığı Nelere Yol Açar?

Yüksek doz alımı toksik etki oluşturarak hayati sonuçlar doğurabilir. Aşırı ishalle beraber yaşanan sıvı kaybı vücudu susuz bırakabilir. Kalp nabzından aşırı düşüş ve böbrek fonksiyonlarında ciddi probleme sebebiyet verebilir.

Magnezyum Fazlalığı Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak baş dönmesi, mide bulantısı, ishal, nefes alamama, kan basıncının düşmesi ve kalp durmasına neden olabilir.

Magnezyum Takviyesi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Minarelin formuna dikkat edilmesi önerilirken yaş, kilo ve cinsiyete göre doz alımı yapılması tavsiye edilir. Özellikle, çocuklarda ve hamilelerde magnezyum eksikliği ciddi hastalıklara ve rezervlerin boşalmasına neden olabilir. Bu nedenle magnezyum içeren vitaminler kullanmak için öncelikle uzman bir hekim tavsiyesi alınmalıdır.

Magnezyum Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Magnezyum Kilo Aldırır Mı?

Kilo aldırma yan etkisi mevcut değildir.

Magnezyum Ne Zaman İçilir?

Emilimin yüksek olması açısından aç karnına önerilir.

Magnezyum eksikliğinde vücutta neler olur?

Kas, eklem ve dolaşım problemlerine neden olur.

Magnezyum hangi hastalıklara iyi gelir?

Diş, kas ve eklem hastalıkları, depresyon, uyku problemi, kalp fonksiyonlarının dengelenmesinde destekleyicidir.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.