Love Bombing (Sevgi Bombardımanı) Nedir?
Psikoloji

Love Bombing (Sevgi Bombardımanı) Nedir?

1486 Görüntülenme 12/01/2024

Love Bombing (Sevgi Bombardımanı) Nedir?

Love Bombing, sevgi bombandırmanı anlamında kullanılan ve son dönem ilişkilerinde sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Bu problem kişilerde çeşitli psikolojik sorunlara neden olabileceği gibi psikolojiye etkisi kapsamında fiziksel yansımalar şeklinde de görülebilir. İlerleyen süreç manipülasyonlar ile desteklendiğinde çeşitli istismarla karşılaşma olasılığını doğurabilir.

Love Bombing’in Belirtileri Nelerdir?

Love Bombing’in bazı belirtileri vardır. Bu belirtilerden önce sevgi bombardımanı nedir sorusunun cevaplandırılması gerekir. Love bombing nedir sorusunun cevabı, kişinin ilişki başında oldukça yoğun bir ilgi ile karşılaşması ve ardından bu ilginin ortadan kalkması şeklinde cevaplandırılır. İlişki başındaki ilgi, sabahları samimi günaydın mesajları ile başlarken gün boyu hediyeler ve aşk dolu mesaj ya da aramalar ile devam eder. Belirli bir süre devam eden ilgi bir anda, aniden ortadan kaybolur. Ani ortadan kaybolan ilginin nedeni maddi sebepler ya da duygusal durumlar şeklinde ifade edilebilir. İlgiyi bir anda kaybeden kişi tekrar aynı göstermelik sevgiyi arar ve karşısındaki kişinin manipülasyonlarına boyun eğer. Aynı ilgiyi tekrar bulabilmek için maddi ya da manevi açıdan kendini zorlayan girişimlerde bulunabilir. Love Bombing ne demek sorusunun cevabı genel hatları ile bu şekildedir. Bilinen ve sık karşılaşılan Love Bombing belirtileri ise şunlardır:

  • Love Bombing’in bilinen en yaygın belirtisi, ilişkinin ilk zamanlarında karşılaşılan aşırı ilgidir. Bir insan karşısındaki kişiyi belirli bir zaman geçirmeden tanıyamaz. Tanımadan yapılan aşırı ve sürekli devam eden iltifatlar ise gerçeği ifade etmez. Abartılı ve aşırı pahalı hediyeler, kandırmacaya dayalı süslemeler olabilir.
  • Yoğun ve sürekli bir iletişim halinde bulunmak da belirtiler arasında yer alır. Her bireyin kendine özgü bir hayatı ve sorumlulukları vardır. Yeni tanıdığı bir kişi için kendi hayat sorumluluklarını bir kenara bırakarak tamamıyla ona yoğunlaşması şüphelenmeniz gereken durumlar arasında yer alır. Bu noktada sürdürülen iletişim normal düzeyin çok çok üzerindedir.
  • Biranda bütün ilginin kesilmesi de belirtilerden biridir. Sabahları atılan uzun ve duygu dolu olduğuna inanılan mesajlar tek kelimeye dönüşebilir. Gün boyu kesilmeyen aramalar bitebilir ya da mesajlara geç cevap vermeler, görüldüler ortaya çıkabilir.

Bu belirtileri inceleyerek love bombing nasıl anlaşılır sorusunun cevabını da bulabilir, kendinizi narsist ya da kötü niyetli kişilerden koruyabilirsiniz.

Love Bombing ve İlişkiler Üzerindeki Etkileri

Love Bombing ilişkiler üzerine etkisi manipülasyonlar ile başlar. Bu manipülasyonların öncesinde yoğun bir ilgi kişiyi bekler. Yeni tanışılmasına rağmen abartılı hediye ve iltifatlar, sensiz yaşayamam benzeri duygu dolu olduğuna inandırılan sözler ile kişi oyunun içine çekilir. Yaşanan bu çekim, alışma sürecine kadar devam eder. Alışma süreci ya da love bombing ne kadar sürer sorusunun cevabı ise değişkendir. Love Bombing’de temel amaç kişinin güvenini kazanmaktır. Narsist ya da kötü niyetli kişi, karşısındaki bireyin güvenini bir hafta ya da 1 ayda kazanabilir. Bu durum için belirlenen bir süre olmamakla beraber narsiste göre kişinin ilgiye alışma zamanını anlaması yeterli olur. Bu alışma sürecinden sonra manipülasyonlar başlar. Narsist ya da kötü niyetli kişi, karşısındaki bireyin aynı ilgiye kavuşması için çeşitli koşullar sunar. Bu koşullar maddiyat olabileceği gibi cinsel ya da duygusal boyuta ulaşan isteklerde olabilir. Love bombing ile karşılaşan kişi ise aynı ilgiye tekrar kavuşabilmek için istekleri koşulsuz yerine getirebilir. İstekler kişinin özgüven ya da öz saygısını zedeleyebilecek şiddette olabilir.

Love Bombing’in Psikolojik Etkileri ve Uzun Vadeli Sonuçları

Love Bombing’in psikolojik etkileri ise kişiye göre farklılık gösterebilir. Bilinen etkileri ise şu şekilde çeşitlendirilebilir:

  • Kişi öz güven ve öz saygı kaybı ile karşılaşır. Özelliklerini, zekasını ya da yeteneklerini eksik görebilir. Düşünülen ve gerçekte var olmayan bu eksiklikler; depresyon, anksiyete benzeri psikolojik sorunlara neden olabilir.
  • Love Bombing sonrasında görülen depresyon ya da stres bozuklukları, kişide fiziksel sorunlara da neden olabilir. Saç dökülmesi, tırnak yeme, iştahsızlık bu etkiler arasında yer alır.
  • Kişi, bağımlı birey haline gelebilir. Narsist olmadan hayatını devam ettiremeyeceği ya da onsuz yapamayacağı gibi düşüncelere kapılabilir.

Love Bombing’den Korunma ve Farkındalık Yöntemleri

Love Bombing’den nasıl kurtulurum sorusunun cevabını arıyorsanız bazı farkındalık yöntemlerini deneyebilirsiniz. Bu yöntemlerin başında sınır çizmek gelir. Kendiniz bazı vazgeçilmez değerleriniz olmalıdır. Bu değer; arkadaşlarınız, işiniz ya da aileniz olabilir. Arkadaş ya da aileniz ile ilişkiniz olsa da düzenli iletişim halinde olmalısınız. Bu sayede kaybolan ilgiye karşı boşluğa düşmez sevdiklerinizin desteği ile özgüveninizi kaybetmeden hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. İş hayatınızda taviz vermemeniz gereken noktalardan biridir. Kendi maddi ihtiyaçlarınızı karşılamanız ilişki içerisinde bağımlı olmanızı engeller. Love Bombing’den korunma yollarından bir tanesi de karşınızdaki kişiyle konuşmaktır. Yeni tanıştığınız bir kişiye bu kadar ilginin size sahte geldiği ya da hızlı ilerlemenin yanlış olduğunu düşündüğünüz şeklinde bir konuşma yapabilirsiniz. Ve en korunma yöntemi ise o kişiyi hayatınızdan çıkarmak olur. Belirtileri görüyor, narsistten aile ya da arkadaşlarınızla iletişimini kesmelisin şeklinde bir dönüş alıyorsanız kendinizi korumak adına kötü niyetli o kişiden uzak durmalısınız. Böylelikle uzun vadede Love Bombing’in neden olacağı psikolojik sorunlar ya da yetersizlik hissi ile karşılaşmadan kendinizi koruyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Love Bombing’in zararlı etkileri nasıl azaltılır?

Love Bombing’in zararlı etkilerini azaltmak için kişinin ilişki dışında da bir hayatı olmalıdır. Arkadaş çevresi, hobiler ya da aile bireyleri ile sağlıklı iletişim zararlı etkilerin azalmasını sağlayabilir.

Love Bombing ve diğer ilişki tuzakları arasındaki farklar nelerdir?

Love Bombing ve manipülasyon, kişinin öz değerini zayıflatır. Love Bombing için her şey rüya gibi başlarken ilerleyen zamanda kabusa dönüşebilir.

Love Bombing’i gerçek sevgi ile nasıl ayırt edebiliriz?

Love Bombing ve sağlıklı ilişkiler arasındaki en net fark zamandır. Sizi yeni tanıyan bir kişi fazla ilgi gösteriyor ise bu Love Bombing’dir. Uzun vadede tanıştığınız bir kişi sizi mutlu etmek adına iltifat ediyor ya da hediyeler alıyor ise gerçek sevgi olabilir.

Love Bombing sonrası ilişki onarımı mümkün müdür?

Love Bombing ilişkilerde onarım oldukça yok denecek kadar azdır. Bu onarım sürecinde uzman desteği ile narsistin tedavi olması, mağdur kişinin kendi öz değerlerini yeniden kazanması gerekir. Ama her an düzen eski boyuta dönebilir ve mağdur kişi daha büyük travmalar ile karşılaşabilir.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.