Kol Bölgesi Nasıl İnceltilir? Egzersiz Önerileri Nelerdir?
Beslenme ve Diyet

Kol Bölgesi Nasıl İnceltilir? Egzersiz Önerileri Nelerdir?

1626 Görüntülenme 28/11/2023

Kol bölgesi kalınlaşması, her yaştan kişinin karşılaştığı problemlerden bir tanesidir. Bu problem; hormonlar, genetik faktörler ya da beslenme alışkanlıklarının vücuda yansımasıdır. Çeşitli egzersiz ve hareketler ile engellenebilirken son dönemde yaygın olarak görülür.

Kol Neden Kalınlaşır?

Kol bölgesi kalınlaşmasının yaygınlaşması ile beraber bazı sorularla da sıklıkla karşılaşılır Bu sorulardan biri olan kol neden kalınlaşır‘ın cevabı ise oldukça çeşitlidir. Genetik faktörler, hormonlar, beslenme alışkanlıkları, sıvı tüketimi, ve metabolizma hızı kol neden kalınlaşır sorusunun yaygın cevapları arasında yer alır. Bu cevaplar, yaygın nedenler olmakla beraber kişiye bağlı olarak farklılaşabilir.

Kol Sarkması Neden Olur?

Kol bölgesi kalınlaşması ile beraber sarkma sorunu da ortaya çıkabilir. Kol neden sarkar sorusunun cevapları ise şu şekilde çeşitlendirilebilir:

  • Hızlı ve dengesiz kilo alımı, kollarda oluşan yağ tabakasının artmasına neden olabilir. Bu durum, kol bölgesinde sarkık bir görüntü oluşmasına da kaynaklık edebilir.
  • Ani ve spor yapmadan kilo verme sarkma problemi ile karşılaşma nedenleri arasında bulunur.
  • İlerleyen yaşa bağlı olarak gevşeyen kaslar da sarkma nedenlerinden biridir.

Kol Nasıl Sıkılaştırılır?

Kol bölgesi kalınlaşması sorusunun çözümlerinden biri sıkılaşmadır. Düzenli egzersizler ile beraber sıkı ve sağlıklı bir görüntüye kavuşabilirsiniz. Sıkılaşma için kolların üst ve arka bölgesinin çalıştırılması gereklidir. Çalıştırılmak için yapılan egzersizlerde vücut ağırlığı kullanılabileceği gibi dambıl benzeri ağırlıklar da tercih edilebilir. Aynı zamanda bölgesel zayıflama benzeri uygulamalarda sıkılaşma sağlanması için kullanılan yöntemlerden biridir.

Kol Bölgesindeki Yağlanmanın Ana Nedenleri Nelerdir?

Kol bölgesi kalınlaşmasının pek çok farklı nedeni vardır. Ana nedenleri ise dengesi kilo artışı, genetik faktörler ve yaş alma şeklinde sıralanabilir. Bu faktörler kişilere bağlı olarak değişebileceği gibi herkes için ana nedenler olmayabilir. Kişilerin metabolizma hızları, hormonları, sıvı tüketimi ya da hareketlilik hali gibi bazı etkenler de kol yağlanma nedenleri arasında sayılabilir.

Genetik Faktörler

Kol bölgesi kalınlaşmasının nedeni genetik faktörler de olabilir. Ebeveynler çocuklarına saç ya da göz rengi gibi özellikleri ile beraber vücut yapılarını da aktarabilirler. Bu durumlardan biri de kol bölgesinde kalınlaşma olabilir. Anne ya da babanızda bu sorun var ise onlardaki genlere sahip olabilirsiniz. Anne ve babanızda böyle bir durum yok ama yakın akrabalarınızda var ise de genetik faktörler etkili olmuş olabilir.

Hormonal Değişiklikler

Kol bölgesi kalınlaşmasının nedenlerinden bir diğeri ise hormonal değişikliklerdir. Östrojen hormonu kilo alıp vermeyi etkileyen ve yağların vücutta depo edilmesinde büyük öneme sahip olan hormonlardan biridir. Bu hormonun fazla olması, kol ve bacak bölgesinde yağ tabakasının oluşmasına neden olabilir. Böylelikle kol neden sarkar sorusunun cevaplarından biri de östrojen hormonu olur.

Yüksek Kalorili Beslenme

Kol bölgesi kalınlaşması ile karşılaşan kişiler arasındaysanız beslenme alışkanlıklarınıza göz atmalısınız. Yüksek kaloriye sahip olan, yağlı ya da şeker bakımından zengin olan gıdalar vücutta depo edilir. Yağ kütlesinin depolanması için ise kol bölgesi tercih edilebilir. Bu durum kol yağlanma nedenleri arasında yer alırken beslenme hayatına getirilen düzen ile çözümlenebilir.

Yetersiz Sıvı Tüketimi

Kol bölgesi kalınlaşması nedenlerinden biri de sıvı tüketiminde oluşan yetersizliktir. Gün içerisinde vücudun ihtiyaç duyduğu oranda sıvı tüketmemek bu rahatsızlıkla karşılaşma nedenleri arasında yer alabilir.

Düşük Metabolizma Hızı

Kol bölgesi kalınlaşmasının yaygın nedenlerinden biri de metabolizma etkenidir. Metabolizma yaş, cinsiyet gibi özelliklere bağlı olarak farklılaşsa da bazı kişiler de genetik faktörler ya da beslenme alışkanlığı gibi unsurlar sebebi ile yavaşlayabilir. Bu durumda gün içerisinde alınan kalori miktarı yakılamayarak vücut içerisinde depo edilir. Oluşan ve yakılamayan kaloriler yağ şeklide kol bölgesinde depolanır ve kalınlaşma ya da sarkma problemi ile karşılaşılmasına neden olabilir.

Kol Bölgesi Nasıl İnceltilir?

Kol bölgesi kalınlaşması sıklıkla karşılaşılan problemler arasında yer alırken çeşitli yöntemler ile giderilebilir. Bu yöntemler; kol eritme egzersizleri, sağlıklı beslenme ve sıvı tüketimi şeklinde çeşitlendirilebilir. Bu yöntemler bir arada ve uyum içerisinde uygulandığında istenen sonuçlara ulaşmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kol bölgesinde oluşan yağların eritilmesine katkı sağlayan bazı besinler de vardır. Bu besinler ve yöntemleri bir araya getirerek kol bölgesi kalınlaşması sorununa çözüm getirebilirsiniz.

Kol Bölgesinde Yağlanma İçin Egzersiz Önerileri

Kol bölgesi kalınlaşması sorusunun çözümlerinden bir diğeri ise egzersizlerdir. Vücut ağırlığı ya da dambıllar aracılığı ile yağlanma sorununuz çözümleyen egzersizler vardır. Bu egzersizler; şınav, dumbbell biceps curl, triceps, yan lateral raise şeklinde sıralanarak kol nasıl inceltilir sorusunun cevaplarını oluşturur. Egzersizlerin düzenli aralıklar ile yapılması ve kardiyo ile desteklenmesi yağlanma sorununun çözümünü hızlandırabilir.

Şınav (Push-ups)

Kol bölgesi kalınlaşmasından rahatsız oluyorsanız şınav çekerek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Şınav için öncelikle yere yüz üstü uzanın. Daha sonra ayak parmak uçlarınızda yükselin ve ellerinizi avuç içleriniz yere bakacak şekilde yerleştirin Yavaş hareketler ile kollarınızı kullanarak kendinizi yere yaklaştırın. Daha sonra yerden uzaklaşın. Bu hareketi setler halinde yapabilir, kol eritme egzersizleri ile istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Dumbbell Biceps Curl

Kol bölgesi kalınlaşması için dumbbell biceps curl egzersizini de deneyebilirsiniz. Bu egzersiz için iki adet aynı kiloya sahip dambıl kullanabilirsiniz. Dambıllardan birini sağ diğerini sol elinize alın ve ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Ellerinizi kalçanızın yan tarafına getirin ve dambılları kol kaslarınızı sıkarak yukarı kaldırın. Dirseklerinizi kırmadan dambılları göğüs hizanıza kadar getirerek hareketi tamamlayabilirsiniz.

Triceps Dips

Kol bölgesi kalınlaşmasını çözümlemek için bir sandalye ve vücut ağırlığınız ile egzersiz yapabilirsiniz. Bu egzersiz için bir sandalyeye arkanızı dönün ve sandalyenin oturma alanlarına avuçlarınızın iç kısmını yerleştirir. Bu yerleştirme işlemi sonrasında sandalyenin önüne arkanız dönük bir şekilde otururmuşçasına eğilin. Daha sonra kollarınızı kullanarak ve sandalyeden destek alarak kalkın. Oturma ve kalkma hareketleri sırasında yerleştirdiğiniz avuç içlerini oynatmamanız gerekir.

Yan Lateral Raise

Kol bölgesi kalınlaşması için yan lateral raise hareketini de deneyebilirsiniz. Bu harekette dambıllar aracılığı ile yapılır. Dambılları elinize aldıktan sonra ayaklarınızı omuz genişliğinde açınız. Ardından dambılları dışa doğru, omuzlarınıza yakın bir hizaya gelene kadar kaldırarak hareketi yapabilirsiniz.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.