Klostrofobi- Kapalı Alan Korkusu
Psikoloji

Klostrofobi- Kapalı Alan Korkusu

2885 Görüntülenme 04/05/2023

Kapalı alan korkusu dar ve kapalı alanlardan duyulan mantıksız korkudur. Klostrofobi olarak adlandırılan kapalı alan korkusu genellikle kapalı bir alandan herhangi bir kaçış seçeneği görmemekten oluşur. Bu fobiden muzdarip insanlar, kendilerini kapana kısılmış hissettiren durumlardan kaçınmaya çalışırlar. Kaygı uyandıran yerler; asansörler, uzun tüneller, otobüsler, trenler ve uçaklar gibi dar, kapalı alanlardır. Kapalı olan kapılar ve pencereler, etkilenen bazı kişiler için rahatsız edici olabilir.

Dar ve penceresiz alanlar korkuyu tetikliyor

Kapalı alan korkusu olan kişiler dar, kapalı veya aşırı kalabalık odalarda kalmaya dayanmakta zorlanırlar. Bundan kaçınmak için günlük yaşamda bu korkuyu yaşamalarına yol açabilecek birçok durumdan kaçınırlar. Kapalı alan korkusu olan bir kişiyi korkutabilecek durumlar; asansörde kalmak, manyetik rezonans tomografi (MR) ile inceleme, kalabalık bir mağazada kalmak, uçak veya metro gibi toplu taşıma araçlarında kalmaktır.

Ortamdaki oksijenin yetmeyeceği düşünülür

Tüm fobilerde olduğu gibi klostrofobide de ilk belirti yoğun, mantıksız bir korkudur. Kapalı alan korkusu olan insanlar bulundukları ortamdaki oksijenin bitmesinden korkarlar. Klostrofobi belirtileriyle panik atağa da neden olabilir.

Kapalı alan korkusunun fiziksel belirtileri şunlardır;

Çarpıntı, çarpıntı veya hızlı kalp atışı

Nefes nefese kalma veya boğulma hissi

Baş dönmesi, sersemlik veya bayılma hissi

Terleme, sıcak basması, göğüste rahatsızlık

Maruz kalma terapisi etkili bir tedavi yöntemidir

Kapalı alan korkusu gibi fobileri tedavi etmenin en etkili yolu maruz kalma terapisidir. Hastalar bilinçli olarak kendilerini korku uyandıran durumlara sokarlar. Metroya binerler veya konsere giderler. Bu şekilde içlerinde yükselen korkunun sonunda kendilerine bir şey olmadan tekrar yatışacağını deneyimlerler. Bu deneyim korkuları azaltmaya yardımcı olur. Maruz kalma terapisine ek olarak bilişsel davranışçı terapi de, kapalı alan korkusunda uygulanan bir terapi yöntemidir.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.