Kilo Alma Diyeti Nedir?
Beslenme ve Diyet

Kilo Alma Diyeti Nedir?

2824 Görüntülenme 13/12/2022

Diyet kavramı, en genel şekliyle beslenme düzeni olarak tanımlanabilir. Yaygın olarak sanıldığı üzere sadece kilo verme ve kilo alma anlamı taşımaz. Diyet programı, yaşa, cinsiyete ve yaşam şekline bağlı olarak sağlıklı bir yaşam sürmek için uygulanması gereken beslenme programıdır. Hazır ve hızlı gıda tüketiminin çok yaygın olduğu günümüz koşullarında aşırı kilo probleminin yaygın olduğu düşünülse de kilo alma diyeti ya da ideal kiloyu koruma amaçlı diyetler de sıkça uygulanıyor. Kalitesiz ve yetersiz beslenme, yoğun iş tempoları ve aşırı stres gibi faktörler zayıflık sorununu doğuruyor. Diyet hangi amaçla yapılırsa yapılsın, sağlıklı ve istenen sonuçları alabilmek için uzman bir diyetisyen ve doktor kontrolünde olmalıdır.

Zayıflık Nedir ve Hangi Sorunlara Yol Açar?

İdeal kilo kavramı kişiden kişiye değişse de, cinsiyete, yaşa ve boya göre hesaplanan bir ideal kilo matematiksel formülü mevcuttur. Bu formül sağlıklı yaşam sürdürebilmemiz için kaç kilo olmamız gerektiğini hesaplar. Bu değer aralığında hesaplanan kilolar normal, alt sınırdan daha düşük olanlar zayıf olarak tanımlanır. Zayıflık, birtakım sağlık sorunlarına doğrudan sebep olabileceği gibi bazı hastalıkların oluşmasında risk teşkil edebilir.

Günlük hayatımızı sağlıklı olarak sürdürebilmemiz için gerekli olan enerjinin depolanması, organlarımızın korunması, eklemlerimizin desteklenmesi gibi sebeplerle vücudumuzun bazı bölgelerinde ve organlarımızın çevresinde bir miktar yağ olmalıdır. Bu yağ birikiminin olmadığı durumlarda yani zayıflık durumlarında çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilir. Bu sebeple zayıflık teşhisi konulan kişilerin neden kilo alamadıklarının sebebini bulmaları son derece önemlidir.

Zayıf kişilerin bağışıklık sisteminin düşmesi sebebiyle kolay hastalanmaları söz konusudur. Yeterli mikro besin değerleri alınamazsa vitamin ve mineral eksiklikleri görülür. Bunlara bağlı olarak yorgunluk, halsizlik, uyku ve unutkanlık halleri, saç dökülmesi, tırnak kırılması, kas kaybı görülebilir. Ayrıca sinirlilik, huzursuzluk halleri gibi psikolojik sorunların yanında depresyon da görülebilir.

Kilo Alma Diyeti Nedir?

Diyet kavramı bir yasaklar listesi değildir. Kişiye özel beslenme düzenini, alınması gereken besin değerlerinin tümünü ifade etmektedir. Kilo alma diyeti yapacak kişilerin öncelikle diyet kavramını iyi kavramaları gerekir. Size en uygun diyet programını bir uzman gözetiminde oluşturmadan, kulaktan dolma tavsiyelerle hayata geçirmeniz istenmedik durumlara sebebiyet verebilir. Kilo alırken gerekli kalorinin sağlıklı gıdalardan gelmesi, yağ ve kas dokusu oranının kontrol edilmesi kişinin sağlığını doğrudan etkiler.

Kilo alma diyetinin temel felsefesinde, ihtiyaçtan fazla kalori almak yatar. Yaşa, cinsiyete, yaşam tarzına göre değişiklik gösteren günlük kalori harcama miktarından daha fazla kalori alarak ideal kiloya yaklaşılır. Bu kalori miktarını belirlerken yavaş kilo alınması önerilir. Aşırı fazla yemek yiyerek hızlı kilo alımı sağlıklı ve sürdürülebilir değildir.

Kilo Alma Diyeti Nasıl Uygulanır?

Kilonuz ideal kilonun altındaysa kilo alma diyeti uygulamanız gerekebilir. Sağlığınızı riske atmamak ve günlük aktivitelerinizde yeterince enerji sağlayabilmek için diyetisyeninizin size özel hazırlayacağı kilo alma diyeti programını aksatmadan uygulamanız önemlidir. Tüm diyetlerin uygulanma sürecinde son derece önem taşıdığı gibi kilo alma diyeti uygulamasında da periyodik kontroller aksatılmamalı, diyetisyeninizin tavsiyelerine uymaya özen gösterilmelidir.

Diyetisyenler kilo alma diyeti uygulamaya başlamadan önce, kişinin kilo, boy, yaş ve cinsiyet bilgilerine, kas ve yağ oranlarına, günlük yaşam koşullarına, yaptıkları aktivitelere, enerji ve protein ihtiyaçlarına, makro ve mikro besin değerlerine, uygulanabilecek öğün saatlerine göre kişiye özel bir diyet programı hazırlar. Çünkü her diyet kişiye özgüdür, herkesin enerji ihtiyacı ve alması gereken kalori, yağ miktarı ve metabolizma hızı aynı değildir. Kadınlar için uygulanacak kilo alma diyeti erkeklerinkinden farklı olacağı gibi, yaş faktörü de diyet listesi hazırlarken önemli bir belirleyicidir. Doktorunuz ya da diyetisyeniniz bu faktörlerin ağırlıklarına göre kilo alma diyeti uygulama süresini, örneğin bir ayda kaç kilo almanızın size uygun olduğunu tespit eder.

Kilo alma diyeti ile zayıflık problemi çözüldükten sonra ideal kiloyu korumak için farklı bir diyet uygulama süreci başlar. Kilonuzu korumaya çalışırken de, uzman kontrolünde size özel olarak hazırlanan bir beslenme programı uygulamanız gerektiğini unutmayın. Gerek kilo alma diyetinde gerekse kilo koruma diyetinde olsun, tek tip beslenme yaklaşımından ya da kısa sürede sonuç hedeflenen şok diyetlerden uzan durulmalıdır.

Hangi Durumlarda Kilo Alma Diyeti Uygulanmalıdır?

Kilo alamamanın sebepleri genel olarak hormonsal, biyolojik, psikolojik ve genetik etkenlere dayandırılabilir. Bu etkenlerden bazıları zamana bağlı olarak artıp azalabilir, kendiliğinden yok olabilir; bazı etkenler ise tedavi edilmeden düzelmez ya da yaşamınız boyunca kalıcı olabilir. Çözülemeyen zayıflık ve kilo alamama durumlarında, yaşam boyunca uygulanması gereken kilo alma diyeti ve bunun yanı sıra bir tedavi ve kontrol süreci gerekebilir.

Kilo alma diyeti uygulamanıza rağmen istediğiniz sonucu alamıyorsanız, sebeplerini bir diyetisyen ve doktor eşliğinde belirlemelisiniz. Aşağıdaki sebepler kilo almanıza engel olabilir:

 • Sindirim ve dolaşım bozuklukları ya da enfeksiyon hastalıkları.
 • Bağırsak parazitleri, solucanları besinlerin vücut tarafından emilmesine engel olarak kilo alınmasını engeller.
 • Şeker hastalığı, tiroid hormonlarının ve böbrek üstü bezlerinin fazla çalışması da kilo almayı engelleyebilir.
 • Kanser gibi uzun süren hastalıklar.
 • Genetik faktörlere ya da rahatsızlıklara bağlı olarak metabolizma hızının yüksek olması.
 • Bunların yanı sıra aşağıdaki durumlar da yeterli ve dengeli beslenmeyi engelleyerek zayıflığa sebep olabilir:
 • Yaşam şekline bağlı olarak yetersiz ve düzensiz beslenme,
 • Psikolojik rahatsızlıklar, aşırı stres, üzüntü, depresyon, yorgunluk durumları sonucu oluşan iştahsızlıklar,
 • Anoreksiya nevroza, bulimia nervosa gibi yeme bozukluğu hastalıkları,
 • Aşırı sigara tüketimine bağlı yaşanan tat ve koku kayıplarının oluşturduğu iştahsızlıklar,
 • Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi,
 • Aşırı fiziksel aktivite.

Kilo Alma Diyeti Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyetisyeniniz tarafından sizin için hazırlanan kilo alma diyeti, doğru uygulandığı takdirde beklenen sürede istenen sonuçları verebilir. Bu süreçte kilo alma diyeti programınızda dikkat etmeniz gereken bazı önemli detaylar bulunur.

Bunların başında düzenli uyku gelir. Kilo alma diyeti düzenli ve yeterli uyku ile desteklenmelidir. Güne erken başlamak, fazla geç saatte yatmamak, öğünlerin saatini aksatmamak güçlü bir bağışıklık sistemi ve metabolizma için gereklidir.

Kilo alma süresince yağ ve kas dokusunun dengelenmesi, duruş bozuklukları oluşmaması, kalp ve damar sağlığı gibi pek çok açılardan egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Kilo alma diyetine ek olarak düzenli egzersiz programı da uygulanabilir. Size uygun egzersiz çeşitlerini ve sürelerini doktorunuzla belirlemelisiniz.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.