Kadında Uyarılma Bozukluğu Nedir?
Psikoloji

Kadında Uyarılma Bozukluğu Nedir?

377 Görüntülenme 20/03/2024

Kadında uyarılma bozukluğu, pek çok kadında görülebilecek cinsel ilişki sırasında yaşanan olumsuz bir durumdur. Kadınlarda cinsel uyarılma belirtileri ilişki esnasında vücutta bir hareketlenme ile meydana gelir. İlişki sırasında fizyolojik geçiş orgazm olma konusunda en önemli başlangıç olmaktadır. Kadında uyarılma bozukluğu da tam bu esnada kendini gösterir. Cinsel uyarılmada bir sorun gözlenir. Kadın için cinsellik tatmin edici olmaktan çok acı vermeye başlar. Kadınlarda meydana gelen bu fizyolojik olayın altında birçok sebepler yatabilir. Kadının cinsel fonksiyonları başta olmak üzere, psiko-sosyal pek çok faktör bu tür rahatsızlığın ortaya çıkmasında büyük rol oynar. Bunun yanında kullanılan ilaçlar, hormonal problemler, geçmişte yaşanan travmalar da sebepler arasında yer alabilir.

 Kadında Uyarılma Bozukluğu Belirtileri

Kadında uyarılma bozukluğu yaşayan bireylerde en sık görülen şikayetler şunlardır:

 • Cinsel isteksizlik ilk belirtileri arasında yer alır. Cinsel ilişkiye duyulan ilgi ya çok azdır ya da hiç yoktur.
 • Cinsel ilişki esnasında gerçekleşmesi gereken uyarılmanın gerçekleşmemesi durumu.
 • Cinsel ilişki aktivitesi sırasında vajina içerisinde yeterli kayganlığın sağlanamaması. Bu durumda kayganlığın ya az yada hiç olmaması da belirtiler arasında yer alır.
 • Cinsellik konusunda olması gereken tatmin duygusu veren orgazm olgusunun çok zor yada hiç olmaması.
 • Cinsel ilişki sırasında kadında ağrı, acıma ve rahatsızlık meydana gelmesi.
 • Yaşa bağlı olarak gerçekleşmesi gereken kadınlarda cinsel istek belirtileri aktivitenin sıklığın da azalma ya da tamamen ortadan kalkmış olması.
 • Cinsel ilişki yaşayan partnerin ilişkiyi başlatmada tepkisiz kalması.

 Kadında Uyarılma Bozukluğu Nedenleri

Kadında uyarılma bozukluğu yaklaşık %70’lik bir kesimde görülmektedir. Cinsel birleşme ile orgazm hazzını yaşayan ve ilişki sırasında tam tatmin olanların oranı ise yaklaşık %30 olmaktadır. Cinsel ilişki sıradanlaştığında haz ve tatmin olma duygusu azalabilir ya da bitebilir. Bu nedenle, yeterli ve kaliteli bir uyarılma için ilişki süresinden yatak pozisyonlarına kadar doğru tekniklerin uygulanması gerekir. Kadında cinsel uyarılma bozukluğu nedenleri içerisinde birçok antidepresan ilaçlar, kalp ve tansiyon ilaçları orgazmı engelleyebilir. Bu tür ilaçları kullanmak zorunda kalanlar doktor kontrolünde ilaçlarının müadilini tavsiye edebilir ya da ilaçların dozu yine doktor kontrolünde düşürülebilir. Bu nedenlerin dışında cinsellik sırasında fizyolojik olarak kan akışının artması gerekir. Kadında damarsal sorunlar, şeker ya da tansiyon gibi sorunlar kan akışını olumsuz etkiler. Bunun yanında kadında uyarılma bozukluğu psikolojik nedenleri de şöyle sıralanabilir:

 • Cinsellik başlamadan meydana gelen olumsuz düşünceler. ‘orgazm olamayacağım’ endişesi gibi.
 • Uyarılmanın uzun sürmesinden dolayı partnerinin sıkıldığını fark etme.
 • Cinsellik sırasında kendini rahat edememe.
 • Kadının bedeninde eksiklikler görmesi.
 • Partnerinin orgazm olmadığı için kızacağını ya da kırılacağını düşünmesi.
 • Cinsel ilişkiye girme korkusu.

Kadında Uyarılma Bozukluğu Teşhisi ve Tedavisi

Kadında uyarılma bozukluğu cinsel ilişki aktivitesinin son 5 ya da 6 ay içerisindeki sorunları göz önüne alınarak teşhis edilir. Bu sorunlar belli aşamalar halinde sınıflandırılır;

 • Cinsel istek ve uyarılma bozuklukları
 • Orgazm bozuklukları
 • Cinsel ağrı ve cinsel birleşme bozuklukları
 • Cinsel istek ve uyarılma bozukluğu

Cinsel fonksiyon bozukluğu yukarı nedenler ile kendini göstermektedir. Tıbbi teşhisi ise tam bir fiziki muayene ile test ve tahliller sonucu ortaya konulur. Alanında uzaman hekimlere başvurarak içerisinde bulunulan problem anlatılmalı ve buna uygun tedavi yöntemlerine başlanmalıdır.

Kadın cinsel fonksiyon tedavisinde üroloji, endokrinoloji, kadın doğum uzmanı ile psikiyatri uzman doktorlarından destek alınmalıdır. Kadın uyarılma bozukluğu tedavisinde; ilaçlar ile başta olmak üzere, vakum cihazları, psikoterapi gibi tedavi yöntemleri kullanılır.

 • İlaç tedavileri: Menopoz dönemine girmiş kadınlara uygulanan bir tedavi yöntemidir. Burada amaç kadındaki eksilen cinsel hormanları yerine getirmektir.
 • Vakum cihazları: Cinsel organdaki kan dolaşımını sağlamada ve düz kas oranını arttırmada klitoral vakum cihazı tedavisi uygulanır.
 • Kas egzersizleri: Kegel egzersizleri adı verilen yöntem ile genital bölgedeki kasların gevşemesi sağlanır. Bu uygulama en fazla altı hafta boyunca uygulanmaktadır.
 • Psikoterapi: Cinsel uyarılma bozukluğu yaşayan hastalarda partnerleri ile psikoterapi görebilirler. Zaman içerisinde meydana gelen sürtüşmeler, cinsellik aktivitesi sırasında oluşan olumsuzların giderilmesinde psikolojik danışman desteği verilir. Bu sayede sorunun tanımlanması ve çözüme kavuşturulmasına yardımcı olunur.
 • Transkutanöz sinir uyarımı: Uyarılma ve orgazm sorunlarında kullanılan bir yöntemdir. İki adet elektrod ile taşınabilir bir cihazdır. Ayak bileğine yapıştırılan elektrodlar sayesinde sinir uyarımı gerçekleştirilir.

 Kadında Uyarılma Bozukluğu ve İlişkiler

Kadında uyarılma bozukluğu cinsel ilişki üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Bir kadın hayatı boyunca hiç orgazm yaşamamış olabilir. Bu zamanla cinsel isteğe karşı isteğinde azalmasına sebep olabilir. Cinsel bozukluk sebebiyle ilişkiler gerilir. Partnerde öfke ve sinir hali olması kadında travmalara sebebiyet verir. Bu nedenle her iki kişinin de istekli olması, sabırlı ve anlayışlı olmaları bu anlamda büyük önem taşır.

Kadında Uyarılma Bozukluğu ve Stres

Kadında uyarılma bozukluğu fizyolojik etkilerin yanında psikolojik etmenlerde de olumsuzluklar ortaya çıkarır. Cinsellik aşamasında kadının tatminsiz ve isteksiz olması ilerleyen süreçlerde olumsuz duygu ve düşüncelere girmesine neden olur. Özellikle stres kadında cinsel ilişki sırasında ki uyarılmanın önüne bir set çeker. Bireyde oluşacak ‘neden isteksizim’ ya da ‘neden uyarılma konusunu aşamıyorum’ soruları büyük bir stres altına alacaktır. Konu ile alakalı kadınların cinsel isteği nasıl anlaşılır sorularına cevap aranmalıdır.  Uyarılma bozukluğu tedavi sürecini kadın doğum uzman doktorların yanında psikiyatri alanında uzman hekimlerden de destek alınarak kısaltmak mümkündür.

Kadında Uyarılma Bozukluğu ve Benlik Saygısı

Kadında uyarılma bozukluğu geçmişte yaşanılan bazı olumsuz olay ve faktörlerden de meydana gelebilir. Özellikle toplumumuzda kız çocukları yetiştirmede onlara gerekli cinsellik eğitimleri verilmez. Bilgisizlik, cinsel ilişkiye karşı olan duygu ve düşünceleri de etkiler. Kadın içerisinde yaşadığı cinsel korkudan asla kopamaz. Cinsellik konularından çekinme, baskıcı aileler, kişilik sorunları bireyde cinsel dönemi içine girdiğinde zorlukları da beraberinde getirecektir.

Kadında Uyarılma Bozukluğu ve Psikolojik Destek

Kadında uyarılma bozukluğu yaşayan hastalarda çeşitli psiko-sosyal sorunlar da gözlenmektedir. Bu psiko-sosyal sorunlar sebep ya da sonuç olarak karşımıza çıkabilir.

Cinsel aktivite sırasındaki aksamalar çiftler arasında ilişkinin bozulmasına kadar gidebilir. Uyarılma bozukluğu sebebiyle başvuru yapan çiftlere psikoterapi ile cinsel terapi uygulaması yapılmaktadır. Psikolojik danışma ve terapi desteği sayesinde ilişki sırasında ortaya çıkan olumsuz sonuçların tanımlanması sağlanır. Altta yatan problemin çözümünde sadece kadına değil partnerine de sorunla baş edebilmenin önerileri anlatılmaktadır.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.