Hoş Geldin Bebek, Hoş Geldin Hüzün!
Psikoloji

Hoş Geldin Bebek, Hoş Geldin Hüzün!

3139 Görüntülenme 04/05/2023

Bir bebeğin doğumu ile yeni bir kadın da dünyaya gelir, ona artık “anne” de denmektedir. Her doğum gibi bu da sancılı bir süreçtir. Doğum yapan kadınların bir adaptasyon sürecine ihtiyacı vardır, bebeğe, anneliğe, yeni hayatlarına ve bedenlerine. Bu sürece halk arasında lohusalık denmektedir.

ANNELİK/LOHUSALIK HÜZNÜ (POST PARTUM BLUES) NEDİR? 

Genellikle doğumdan sonraki ilk 2 hafta içerisinde gözlenen ve hamilelik ve doğumun doğal parçası kabul edilen bir durumdur. Sık karşılaşılan bir tablodur. Bu nedenle pek çok isim almıştır. “Lohusalık hüznü”, “doğum sonrası melankolisi”, “pospartum blues”, “baby blues”; hepsi aynı durumu tanımlamak için kullanılmıştır. Annede kendisi ve bebeği için endişe hali, sinirlilik, mutsuz görünüm, uyku düzensizliği, ağlama isteği, yorgunluk ile karakterizedir. 1–2 hafta içerisinde geçmesi beklenir. Ailenin yakın desteği, annenin dinlendirilmesi, bebeğin bakımı ile ilgili desteklenmesi geçmesine yardımcı olur. Annenin annelik ile ilgili cesaretlendirilmesi gerekebilir. Sürenin 2 haftayı geçmesi, ya da belirtilerin azalmak yerine git gide artması halinde bir psikiyatriste başvurmak gerekir.

DOĞUM SONRASI DEPRESYONUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Annelik hüznünden daha ağır bir tablodur. Doğum yapan kadınlarda %5–10 oranında görülür. Genelde doğumdan hemen sonra ortaya çıkmaz, ancak ilk 6 ay içerisinde başlangıç gösterebilir. Annede mutsuzluk, çökkünlük duygusu, kendisi ve bebeğin bakımı ile ilgilenmede zorluk, uykuda artış, ya da azalma, iştah değişiklikleri, isteksizlik gözlenir. Zaman zaman sinirlilik, tahammülsüzlük, bebeğin sağlığı ile ilgili aşırı endişe, kaygılar eşlik edebilir. Ağlama atakları geçirebilir. Annelik hüznünden daha uzun sürer. Uzman denetiminde tedavi gerektiren bir durumdur. Tedavisiz kalanlarda düzelme 1 yılı bulabilir. Tedavisinde aile ile sıkı işbirliği, annenin yakından takibi gerekir. İlaç tedavisi kullanılabilir. Bu durumda emzirmeye ara vermek gerekebilir. Buna anne, baba ve psikiyatrist birlikte karar vermelidir.

DOĞUM SONRASI DEPRESYONUN NEDENLERİ NELERDİR?

Tek bir nedenden söz etmek mümkün değildir. Doğum sonrası depresyon için bazı riskler belirlenmiştir. Daha önceki doğumunda depresyon geçirenler, zor geçen hamilelik dönemi, zor ve uzun süreli doğum yaşayanlar, sosyo -ekonomik sorunlar, evlilik sorunları, sosyal desteğin azlığı, istenmeyen gebelik, kayıpla sonlanan gebelik, anne bebek ayrılığı, doğum öncesi psikiyatrik sorun varlığı sayılabilecek risk faktörleridir. Doğumdan sonra hızla yaşanan biyolojik, fiziksel ve sosyal değişimde depresyonun başlamasına etken olabilir.

DOĞUM SONRASI PSİKOZ (POST PARTUM PSİKOZ) NEDİR?

 Nadir görülen ancak ciddi bir tablodur. Doğumdan sonraki ilk günlerde ortaya çıkar. Düşünce bozukluğu ön plandadır. Gerçeği değerlendirme yetisi bozulmuştur. Genellikle bebekle ilgili yanlış inanışlar hakimdir. Bebeğin sağlığı ile ilgili olağan dışı endişeler, bebeğin kendisinin olmadığına dair düşünce kendisinin ya da bebeğin zarar göreceğine dair korkular hâkimdir. Kendisine ve bebeğe bakım veremez duruma gelebilir. Bazen işitsel ya da görsel varsanılar (halüsinasyonlar) tabloya eklenir. Duygudurumda dalgalanmalar gözlenir. Taşkınlık ya da içe kapanma gözlenebilir. Uyku, iştah son derece bozulmuştur. Anne hastalığın etkisi ile kendisine ve bebeğe karşı zarar verici davranışlarda bulunabilir. Mutlak tedavi gereken bir durumdur. Öncelikle bebeğin bakımı garanti altına alınıp anneye tedavi başlanmalı, gerekiyorsa yatırılarak tedavi edilmelidir. Genellikle tedavi başladıktan kısa süre sonra belirtilerde azalma görülür ancak tedavisi uzun sürelidir.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.