Gebelik Sürecinde İlişkinizi Daha Keyifli Hale Getirmek Elinizde
Psikoloji

Gebelik Sürecinde İlişkinizi Daha Keyifli Hale Getirmek Elinizde

3357 Görüntülenme 08/05/2023

Gebelik süreci hem kadın hem erkek hem de çiftler için bir değişim, adaptasyon ve çiftlerin bağlılık ve uyumlarının sınanma sürecidir.  Hem bireysel olarak hem de çift olarak hayatın yeni bir fazının başlaması ve yaşamın alışkanlıkların, daha önce var olan düzenin radikal değişimlere uğrama sürecidir. Bu süreç ne kadar farkındalık içerisinde yaşanırsa ve eşler arası paylaşım ne kadar artırılırsa çiftler için o kadar kolay ve keyifli bir deneyim haline gelir.

Doğru iletişim, paylaşım, gebeliğin istenen ve planlanan bir gebelik olması, daha önceki gebelikler ve doğum deneyimi, bunların nasıl yaşandığına bağlı olarak eşler arası uzaklaşma ya da yakınlaşma gözlemlenebilir. Bu uzaklaşma veya yakınlaşmayı ortaya çıkaran faktörlere baktığımızda şunları görebiliriz.

Yakınlaştıran faktörler:

 • Baba adayının gebelik sürecine dahil olması
 • Kadının yaşadığı duygusal dalgalanmalara babanın anlayışlı ve şefkatli yaklaşıp destek olması
 • Anne adayının anneliği dışında partnerine özen göstermesi, ortak zaman geçirmeleri
 • Günlük yaşam faaliyetlerinde kısıtlama yapmadan daha önceki rutinlerine devam edip, birbirlerine özel zaman ayırmaları
 • Ortak paylaşım alanlarını arttırmaları
 • Bebekle, doğumla ilgili ortak planlar yapılması
 • Ortaklığın, sevgililik durumunun ve dostluğun partnerler arasında pekiştirilmesi

Uzaklaştıran faktörler:

Gebeliğin sadece kadına atfedilmesi

 • Erkeğin dışında durması veya tutulması
 • Her iki tarafında ailelerinin fazla müdahaleci olmaları
 • Kadının partnerine bir partner olarak değil de baba olarak yaklaşması ve tamamen anneliğe odaklanması
 • Gebeliğe bağlı olarak günlük yaşam aktivitelerinin kısıtlanması
 • Bütün paylaşım iletişim kaynaklarının bebek haline gelmesi
 • Eşlerin birbirlerine gebelik durumundan önceki özenleri göstermemeleri
 • Aile olmanın temel taşı olarak bebeği görüp eski ilişkilerinin yerine tamamen bebek odaklı bir ilişki oluşturmaları

Aldatmayı gebelik sürecine bağlamak doğru değil

Gebelikte cinsel yaşam çiftlerin yaklaşımlarına ve cinselliğe ve gebeliğe karşı yaklaşım ve görüşlerine bağlı olarak olumlu ya da olumsuz olarak etkilenebilir. Gebelikte aldatmayla ilgili herhangi bir istatistiki bilgi bulunmamaktadır. Aynı zamanda aldatma konusu gebelik olarak değerlendirilmektense bireysel bir konu olarak ele alınmalıdır. Aldatmayı gebeliğe bağlamanın gerçekçi ve uygun olduğu düşünülmemektedir.

Yoğun sorumluluk duygusu ilişkiyi etkileyebilir

Bebeğin doğumu itibariyle gebelik sürecinde yaşanılan ya da tahmin edilen, öngörülen değişimlerden çok daha fazlası gerçekleşmektedir. Evde yeni bir bireyin oluşu, yakın çevre ve akrabaların müdahale ve yorumları, yeni uyku ve yemek düzenine alışmak, yeni bir bireyin aileye dahil olmasının verdiği yoğun sorumluluk duygusu gibi durumlar çiftlerin ilişkilerini de etkilemektedir. Bu durumu engellemek mümkün olmasa bile etkilerini çift için olumlu veya olumsuz deneyimlere çevirmek çiftlerin bu durumları algılayışında, deneyimlemelerinde, başa çıkmalarında ve ele alışlarındadır.

Çiftlerin birbirlerine pozitif yaklaşımı çok önemli 

Eşlerin gebelik sürecinde ve sonrasında birbirlerine karşı olan davranış, tavır ve yaklaşımları birbirine paralel olmalıdır. Örneğin gebelik öncesi ve sonrasında çiftler birbirlerine destekleyici, anlayışlı ve paylaşımcı yaklaşmalıdır.

Gebelik sürecinin ve çocuk sahibi olmanın ikili ilişkilerine zarar verici bir etken olarak görmemelidirler.

Hala kadın, erkek ve sevgili kimliklerinin değişmediğini, çift olarak birbirlerine hala özen göstermenin faydalı olacağının bilincinde olunması gerekmektedir.

Unutulmaması gereken en önemli nokta onlar olmasaydı bebeğin olamayacağıdır.

Anne-baba rollerine kendilerini çok fazla kaptırmayıp, yaşamda hem tekil hem de birbirlerine karşı diğer rollerinin olduğunu da unutmamaları gerekmektedir.

Çiftler kendi ilişkilerine ne kadar özen gösterirlerse, gebelik ve gebelik sonrası süreç ve bu sürece adaptasyon rahat gerçekleşecektir. Çiftleri birbirine yakınlaştıracaktır. Anne-babalık deneyimini ortak bir paylaşım ve keyfe dönüştürecektir. Bütün bunların yanı sıra çocuk ve çocuğun psikolojik gelişimi için de sağlıklı bir semin oluşturacaktır.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.