Fomo Nedir?
Psikoloji

Fomo Nedir?

146 Görüntülenme 09/07/2024

Fomo dikkat testi, kişinin konsantrasyonunu ve dikkatini ölçmeye yarayan bir çeşit testtir. Görsel ve işitsel uyaranlar kullanılarak kişinin dikkat dağınıklığı, dürtüsellik ve bilişsel esneklik gibi durumlarının değerlendirilmesine yardımcı olur. Son yıllarda teknolojik gelişmelerle beraber yaşamlarımızda yerini alan sosyal medya platformunun yaygınlaşmasıyla birtakım problemler açığa çıkmaya başladı. Fomo sendromu bu problemlerden biridir. İlk kez 1996 yılında Dr. Dan Herman tarafından ortaya atılmıştır. Sosyal medyanın yol açtığı önemli sorunlardan biridir. Fomo, olanı biteni kaçırma korkusu olarak da bilinir. İnsanların davranışlarını etkileyen bir durumdur. Huzursuzluk, kaygı, endişe, dürtüleri kontrol etmekte güçlük, konsantrasyon eksikliği gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Bu belirtiler kendiliğinden geçmeyebilir. Eğer fomo yaşadığınızı düşünüyorsanız alanında uzman bir doktordan yardım almanız önemli olabilir.

Olanı Biteni Kaçırma Korkusu (FOMO) Nedir ? Bir Bozukluk Mudur?

Fear of missing out sendromunun türkçe en iyi karşılığı, olanı biteni kaçırma korkusu olarak ifade edilebilir. her ne kadar sosyal medyanın bu kadar hayatlarımıza girmesi ile yaygınlaşan bir terim olsa da aslında hayatın bir çok alanında gözlemlenen bir duygudur. Git gide büyüyen ve aslında yetememe hislerini çağrıştıran bir dürtüsel korku olarak tanımlayabiliriz. 2013 yılında Oxford sözlüğünde literatür’e geçmiştir. 2015 yılında ise Türkiye’ de tanım olarak kullanılmaya başlamıştır. Kişinin neye ilgisi varsa bununla ilgili kendinin harekette bulunmadığı zamanlarda bir başkasının bunları yapıyor olmasından aldığı haberle veya duydukları, gördükleriyle kendisinde büyük bir rahatsızlık duymasına yol açan duygudur. Bu duygunun sonucunda anksiyete, kaygı, depresif duygu durumu ile kendini sabote etme durumu da denilebilir

Aynı zamanda internet bağlantısının olmadığı, sosyal medyaya erişimin olamadığı durumlarda fomo’su olan kişilerde çok büyük bir kaygı meydana gelebilir. Çünkü diğer insanların neler yaptığı ile ilgili haberler kişinin odağı haline gelmiştir. Fomo’su olan kişiler böyle bir durumla karşı karşıya kaldıklarında güncel gelişmeleri kaçırdığı hissiyle aşırı derecede huzursuzluk yaşar. Sosyal ağ akışındaki bilgilere erişemediği için eksik kaldığını düşünebilir. Sosyal ağa bağlanma erişiminin kısıtlanma süresi uzadıkça kişinin yaşadığı kaygı ileri boyutlara varabilir. Dikkatini o an bulunduğu ortama yoğunlaştırmakta güçlük yaşar. Fomo sendromu yaşayan kişiler kendisini iyi hissetmek için sürekli sosyal medyayı kontrol ederek aynı döngü içerisinde kalmaya devam eder. Ancak fomo, internet bağımlılığıyla karıştırılmamalıdır. Fomo sendromu nedir denildiğinde kişinin hayata ve hayata dair bir takım şeyleri kaçırması ve günceli yakalayamama korkusunu tekrar tekrar yaşayarak bu sarmaldan çıkamaması anlaşılabilir. Fomo, kişinin duygusal ve zihinsel sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açarak yaşam kalitesini düşüren önemli bir rahatsızlıktır.

Olanı Biteni Kaçırma Korkusu (FOMO)’nun Belirtileri Nelerdir?

İçinde bulunduğumuz modern çağ, merak ve iletişim çağıdır. Sosyal ağa bağlanarak insanlarla iletişim kurabilir, onların sosyal medyada yaptığı paylaşımları takip edebilir, dünyadaki gelişmeleri yakından izleyebiliriz. Ancak her aşırıya kaçan davranışların birtakım sorunlara yol açması gibi kişinin sosyal medyaya duyduğu bu ilgi ve merak birtakım duygu durum bozukluklarıyla sonuçlanabilir. Elbette her sosyal medyayı aktif kullanan kişi fomo hastası olmayabilir. Fomo dikkat testi, gelişmeleri kaçırma korkusu ölçeği olarak uygulanabilir. Birtakım görsel ve işitsel uyaranların kullanıldığı test sonucunda kişinin maruz kaldığı fomo etkisi ölçülebilir. Gelişmeleri kaçırma korkusu (FOMO)’nun belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • İnternet ortamında aşırı zaman geçirmek
 • Sosyal medya hesaplarına bakmadığında gelişmeleri kaçırma korkusu yaşamak
 • Sürekli sosyal medyadaki bildirimleri kontrol etmek
 • Aynı anda birçok işi birden yapmaya çalışmak
 • Stres seviyesini kontrol etmekte güçlük çekmek
 • Gündelik yaşamdan kopukluk
 • Kaygılı olmak
 • Uyku düzeninde bozukluk
 • İnsanlarla gerçek yaşamda sosyal ilişkiler kurmakta güçlük çekmek
 • İnternet ortamı haricindeki konulara karşı konsantrasyon sağlayamamak
 • Dikkat dağınıklığı yaşamak
 • Sürekli huzursuz bir ruh halinde olmak
 • Dürtüsel olarak sık sık alışveriş yapmak

Eğer bu belirtilerden birini ya da birkaçını taşıdığınızdan şüphelenirseniz fomo dikkat testi yaptırarak fomo ölçeğinizi öğrenebilirsiniz. Bu konuda alanında uzman bir doktora danışarak, psikolojik destek alabilirsiniz.

Olanı Biteni Kaçırma Korkusu’nun Sebepleri Nelerdir?

Gelişme kaçırma korkusu (Fomo), günümüzde oldukça yaygın rastlanılan bir durumdur. Fomo ne demek sorusuna; başkalarının yaşadığı eğlenceli ve heyecan verici deneyimleri kaçırdığına yönelik duyduğu yoğun kaygı ve endişe şeklinde yanıtlanabilir. Birçok faktör bu korkunun gelişmesine yol açabilir. Gelişme kaçırma korkusu sebepleri arasında en yaygın olanları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sosyal medya platformunda başkalarının mükemmel görünen hayatlarını görmeye maruz kalmak, yetersizlik hissi, mutsuzluk, umutsuzluk, kendini değersiz hissetme gibi duygulara sebebiyet verebilir .Bu olumsuz duygular fomo’yu tetikleyebilir.
 •  Mükemmelliyetçi kişiler, her şeye yetişmek isteyebilir. Sosyal medya platformunda başkalarının deneyimlerini görmek hayatı kaçırdıklarını düşünmelerine yol açabilir ve fomo’yu tetikleyebilir.
 • Yalnız kalma endişesi hisseden kişiler sosyal medya ortamından ve aktivitelerden kopmak istemeyebilir. Bu durum sürekli bağlantıda kalmaya ihtiyaç duymalarına yol açabilir. Sürekli sosyal medya hesaplarıyla bağlantı kurmak fomo’yu tetikleyebilir.
 •  Sosyal medya platformlarının tasarımları insanları sürekli olarak platformda tutmaya yönelik özelliklere sahiptir. Beğeniler, yorumlar ve bildirimler fomo etkisine yol açabilir.

 FOMO ile Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

Günümüz toplumunda yaygın olarak rastlanılan bir sorundur. Fomo etkisi nedir denildiğinde bunun yanıtı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kişilerde gündelik yaşam kalitesini ciddi ölçüde olumsuz etkileyebilir. Ancak, bu sorunun farkında olmak ve onunla başa çıkmak için adımlar atmak mümkündür. Fomo ile başa çıkmanın yolları şu şekilde sıralanabilir:

 • Sosyal medya kullanımınızı sınırlandırılabilirsiniz. Süre sınırı koymak fomo ile başa çıkmanıza büyük ölçüde yardımcı olabilir. Sosyal medyaya ne kadar az maruz kalırsanız fomo etkisini o ölçüde azaltabilirsiniz.
 • Kişisel gelişim kurslarına katılarak, bilişsel farkındalık kazanabilirsiniz.
 • Sosyal medya platformu yerine gerçek yaşamda düzenlenen sosyal aktivitelere katılabilirsiniz.
 • Aileniz ve sevdiklerinizle birlikte olmaya daha fazla zaman ayırabilirsiniz.
 • Her gün düzenli olarak cep telefonunuzu ya da tablet bilgisayarınızı yanınıza almadan park, orman gibi doğal ortamlarda yürüyüşe çıkabilirsiniz.
 • Fomo etkisine maruz kalan kişilerle gerçek yaşamda bir araya gelerek deneyimlerinizi onlarla paylaşabilirsiniz.
 • Uzman desteği alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Fomo etkisi çocuklarda görülür mü?

Çocuklar sosyal medya platformlarını yetişkinler gibi kontrolsüz kullanmadıkları için fomo etkisi onlarda görülmez. Çünkü çocukların internette geçirdikleri zaman ebeveynleri tarafından nispeten takip edilerek kontrol altında tutulur. Ayrıca gelişmeleri kaçırma korkusu daha çok yetişkinlere özgü bir durumdur. Çocuklar internette sosyal medya platformlarından daha çok bilgisayar oyunları oynamayı tercih eder.

Fomo tedavi yöntemleri nelerdir?

Fomo, psikolojik rahatsızlık olarak kabul edilir. Alanında uzman bir psikolog tarafından fomo  dikkat testi sonuçlarına göre uygun bir tedavi yöntemi seçilebilir. Ayrıca fomo etkisine maruz kalan kişiler davranışlarını, yaşam biçimlerini değiştirerek bu rahatsızlıkla başa çıkabilme yöntemleri geliştirebilirler.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.