Erteleme Hastalığı Nedir?
Psikoloji

Erteleme Hastalığı Nedir?

232 Görüntülenme 02/07/2024

Erteleme hastalığı moxo dikkat testi aracılığıyla tespit edilen psikolojik bir durumdur. ‘Procrastination’ olarak da adlandırılan erteleme hastalığı bireyin yapması gereken görevleri sürekli ötelemesi ve geciktirmesi durumudur. İşlerin başına geçmeden önce farklı bir eyleme yönelme ve ana görevi kasıtlı bir şekilde ertelemedir. Bu hastalığa sahip olan kişiler farklı bahaneler ve kaçış yollarına sığınarak görevlerini ertelerler ve bu durum bireyin günlük hayatını olumsuz etkiler. Bu durumda daha verimli ve düzenli yaşam tarzı için başa çıkma yöntemleri uygulanmalı ve profesyonel destek ile tedavisi alınmalıdır.

Erteleme Hastalığı Nedenleri

Erteleme hastalığı toplumda yaygın olarak görülen psikolojik bir rahatsızlıktır. Bireyin günlük yaşamını, sosyal ve eğitim hayatını olumsuz etkiler ve sebepleri incelenmelidir. Erteleme hastalığı nedenleri aşağıdaki gibidir:

 • Motivasyon eksikliği
 • Hedef belirsizliği
 • Bitirememe endişesi
 • Kötü zaman yönetimi
 • Kararsızlık
 • Yapılacak görevleri planlayamama
 • Başaramama kaygısı
 • Yüzeysel çalışma
 • Mükemmeliyetçilik

Erteleme Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Sürekli erteleme hastalığı birçok belirtiyle kendini gösterir. İşleri sürekli olarak geciktirmek en yaygın göstergesidir. Birey tarafından da fark edilen erteleme hastalığı belirtileri arasında şunlar da yer alır:

 • Görevleri son ana bırakma
 • Endişe ve stres
 • Bahane üretme
 • Kendini suçlama
 • Zaman yönetiminde zorluk
 • Dikkat dağınıklığı

Erteleme Hastalığı Kimlerde Görünür?

Erteleme hastalığı moxo dikkat testi ile ölçülebilir. Bununla birlikte kimlerde görüldüğü de göz önünde bulundurulur. Modern toplumda çok fazla görülen bu hastalık neredeyse her yaşta ve cinsiyette gözlemlenir. Çoğunlukla motivasyon eksikliği yaşayan bireyler erteleme hastalığıyla mücadele ederler.

Birey, üstlendiği görevine nasıl başlayacağını bilemediğinde ve kendini yetersiz hissettiğinde erteleme eğiliminde olabilir. Bununla birlikte başarısızlıktan korkan mükemmeliyetçi kişiler de olağanüstü beklentilerde bulunurlar ve işi tamamlamada zorluk çekerler. Zaman yönetimi ve planlama becerisi yetersiz olan kişiler de görevlerini sürekli erteleme alışkanlığına sahiptirler. Dolayısıyla görev almakla sorumlu olan çalışanlar, öğrenciler ve profesyonellerin bazılarında bu hastalığın görülmesi mümkündür.

Erteleme Hastalığı Tedavisi ve Başa Çıkma Yöntemleri Nelerdir?

Erteleme hastalığı tedavisi bu alışkanlıktan şikayetçi olan bireyler için oldukça önemlidir. Tedavi planı yapılmadan ve başa çıkma yöntemleri uygulanmadan önce tespit edilmesi gerekir. Erteleme hastalığı moxo dikkat testi rahatsızlığı tespit etme sürecinde uygulanır. Bu testin sonucuna göre konsantrasyonu bozan etkenler not alınır. Ardından işin ertelenmesine neden olan engeller ortadan kaldırılır.

Konsantrasyon seviyesi artırıldıktan sonra doğru ve etkili zaman yönetimi becerisi kazandırılır. İyileşme sürecinde kararlılık ve gerekli motivasyonun sağlanması da önemlidir. Profesyonel destek alındığında başa çıkma yöntemleri de uygulanır. Bu durumda erteleme hastalığı sebepleri dikkate alınır. Eğer mükemmeliyetçilikten kaynaklanıyorsa bu duyguyu olumlu şekilde pekiştirecek farkındalık kazandırılır. En önemlisi de gecikmeye neden olan zaman yönetimi ve planlama sorunlarının üstesinden gelinir.

Erteleme hastalığı çözüm yolları arasında birçok yöntemden bahsetmek mümkündür. Bu durumda bireyin işlerini neden ertelediğini ve mazeretlerin görevleri tamamlamasına mani olup olmadığını değerlendirmesi gerekir. Aynı zamanda işe başlamadan önce dikkat dağınıklığına neden olabilecek nesneler kaldırılmalıdır.

Görevleri öncelik sırasına koymak ve sırasıyla tamamlamak yaşanan acil durumların ve endişelerin önüne geçebilir. Bununla birlikte zamanında bitirilen işler için bireyin kendini ödüllendirmesi de teşvik niteliğinde olacaktır. Aynı zamanda daha verimli ve motive hissettirecektir. Dolayısıyla erteleme hastalığı moxo dikkat testi ile başlayıp sonrasında gerekli çözüm yollarıyla aşılan bir durumdur.

Erteleme Hastalığı Hakkında Sık Sorulan Sorular

 Erteleme hastalığı nasıl geçer?

Procrastination hastalığı geçmesi için bireyin bu durumu kabullenmesi ve adım atması gerekir. Profesyonel destek alındığında daha kısa sürede atlatılan erteleme hastalığı moxo testi ile daha kolay şekilde teşhis edilir. Zira bireyin konsantrasyon seviyesi ölçüldüğünde buna yönelik yöntemler uygulanır. Verimli hissetmek için görevleri not etmek ve tamamlamak ile birlikte zaman yönetimi için Pomodoro tekniğini uygulamak etkili yöntemler arasında yer alır.

Erteleme ile nasıl başa çıkılır?

Erteleme hastalığı moxo dikkat testi ile ölçüldükten sonra başa çıkma adımları uygulanır. Bunun için görevleri aciliyet ve önem düzeyine göre sıralama, motivasyonu artırma ve öz kontrol becerileri geliştirilmelidir. Aynı zamanda bireyin erteleme alışkanlığının altında yatan korku, kaygı ve stres gibi duyguların farkında olması da gerekir. Eğer erteleme kronik bir hale gelmişse ve başa çıkmakta zorlanılıyorsa mutlaka profesyonel destek alınmalıdır.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.