Endorfin nedir? Ne İşe Yarar?
Psikoloji

Endorfin nedir? Ne İşe Yarar?

2020 Görüntülenme 04/09/2023

Endorfin kelimesi endojen ile morfin kelimelerinden türetilmiştir. Anlamı vücudun içinden gelen ağrı kesici şeklindedir. İnsan vücudunda ‘Endo’ ismi ile bağlayan birçok hormon salgılanır. Endorfin, bir bakıma doğal ağı kesici şeklinde de ifade edilebilir.

Endorfin Nedir? Endorfin Hormonunu Artıran Durumlar Nelerdir?

Endorfin hormonu, mutluluk hormonu olarak da isimlendirilir. İnsanların kendilerini iyi hissetmesine yardımcı olan ve bunun yanında yüzlerini gülümseten bir hormon çeşididir. Endorfin, vücutta ye lan opiat, morfin benzeri etkiye sahip olan peptik formda olan hormonların genel adıdır. Bu hormon, hipofiz bezinin ön lobundan sentezlenir. Endorfin salgılanması ile kişilerde morfin ile hemen hemen aynı etkiler meydana gelir.

 • Çikolata, baharatlı yemekler, üzüm, çilek ve muz gibi gıdalar endorfin hormonunun artmasını sağlar. Bu yiyecekler sayesinde beyinden daha çok endorfin hormonun salgılanması mümkün olur.
 • Spor faaliyetleri ile bu hormon yüksek seviyelerde salgılanır.
 • Gece saatlerinde daha çok salgılanan bir hormondur. 23:00-03:00 arasından daha çok salgılanır. Bu nedenle insanların en geç 23:00’de uyuması önemlidir. Kişiler uykudayken beyin tarafından endorfin hormonu daha fazla salgılanacaktır.
 • Gülmek, cinsel ilişki, spor, gönüllü çalışmak, müzik dinlemek, meditasyon, yoga, fiziksel temas, B ve C vitamini açısından yüksek olan besinlerin tüketilmesi gibi eylemler endorfin hormonunun daha fazla salgılanmasına yardımcı olur. Bu sayede vücuttaki çeşitli ağrıların da kontrol edilmesi mümkün olur.

Endorfin Nedir?

Endorfinler beyin tarafından üretilir ve sini sistemine sinyaller gönderme özelliği bulunur. Vücutta salgılanan doğal bir ağrı kesici olduğu için hastalıklarla mücadele konusunda etkilidir. Endorfin hormonunun salgılanması durumunda bireyler kendilerini rahat, neşeli ve pozitif hisseder. Bu hormonun eksikliğinde kişiler gergin, isteksiz ve stresli olacaktır.

Egzersizler vücutta endorfin salgısının artmasına yardımcı olur. Bu sayede kişiler gevşer ve stresleri azalır. Düzenli ve ota şiddetlerde gerçekleştirilen spor aktiviteleri stres hormonlarının azaltılmasına yardımcı olur.

Endorfin Ne İşe Yarar?

 • Bu hormon sayesinde kişilerin hayattan aldığı zevk artar.
 • Kadınların doğumu esnasında doğal uyuşturucu özelliği bulunur. Doğum esnasında annenin olumlu bir duygu durumuna girmesine olanak tanır. Bu hormon anne sütünde de bulunur ve anne ile bebek arasındaki bağın güçlenmesine katkı verir.
 • Vücuttaki yaraların ve ağrıların iyileşmesini sağlar.
 • Endorfin mutluluk hormonu salgılanması sayesinde kişiler kendilerini çok daha mutlu hissederler.

Endorfin Hormonunun Faydaları Nelerdir?

Endorfin, hipofiz bezinin ön lobu tarafından sentezlenir. Bu hormonun vücuda sağladığı en önemli faydalardan biri ağrı durumlarında dokulardaki ağrıları azaltmasıdır. Vücutta birtakım işlevleri bulunur. Bunlar arasında en önemlisi çeşitli nedenlerle meydana gelen ağrı durumlarının şiddetini azaltarak vücuda daha az rahatsızlık vermesidir. Endorfin hormonu bulunan ağrı kesiciler morfinden çok daha etkilidi. Bu nedenle vücutta salgılanması önemli olan hormonlar arasında yer alır.

 • Kaygı, depresyon ve ağrının azalmasını sağlar.
 • Stres seviyelerinin düşmesine yardımcı olur.
 • Doğum esnasında annenin acı ile baş etmesini sağlar.
 • Bireylerin öz saygılarını artırır.

Endorfin Hormonunun Zararları Var mıdır?

Endorfin fazlalığı durumlarında kişilerde bulantı, baş ağrısı, kalp çarpıntısı gibi durumlar yaşanabilir. Bunun yanında düşünce bozuklukları, agresiflik ve halüsinasyon durumları da görülebilir.

Endorfin Hormonunu Artıran Durumlar Nelerdir?

Endorfin hormonunun doğal bir ağrı kesici olma özelliği bulunur. Bu hormonun artırılması stres seviyelerinin azalmasına, duygusal durumun iyileşmesine yardımcı olur. Endorfin hapı, genellikle endorfin hormonunun eksikliğinde veya çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

 • Masaj ve akupunktur vücutta endorfin üretilmesine yardımcı olur.
 • Meditasyon stres seviyelerini azaltma özelliği sahiptir. Bu nedenle bu hormonun salınımını destekler.
 • Düzenli meditasyon sayesinde endorfin seviyelerinde artış olur ve bireylerin genel sağlığı iyileşir.
 • Kişilerin sevdikleri ile zaman geçirmesi endorfin seviyelerini artırır ve stresin azalmasına yardımcı olur.
 • Düzenli egzersizler bu hormonu yükseltir ve kişilerin duygusal durumlarını iyileştirir.
 • Bazı yiyeceklerin tüketimi endorfin hormonunun artmasını sağlar.

Endorfin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Endorfin eksikliği belirtileri farklı şekillerde kendini gösterir.

 • Ruh halinde değişimler söz konusu olur.
 • Kronik baş ağrısı görülür.
 • Dürtüsel davranışlar meydana gelir.
 • Kişiler kendilerini yorgun hissederler.
 • Uyku bozukluğu durumları yaşanır.
 • Depresyon ve kaygı artışı meydana gelir.
 • Vücuttaki ağrılar artar.

Endorfin Hormonu Nerede Salgılanır?

Endorfin olarak isimlendirilen hormon hipofiz bezinin ön lobundan salgılanır. Bu hormonun salgılanması bireylerde morfin ile aynı etkilerin meydana gelmesine sebebiyet verir. Bu hormon, insan vücudunda ağrıların azalması amacıyla beyin tarafından üretilir. Beta endorfin doğal narkotik olma özelliğine sahiptir ve hipofizden salgılanma özelliği vardır. Beta endorfinin vücutta artması oksitosin seviyelerinin azalmasını sağlar. Bu hormon, hormonal sistemler arasında modülatör ve regülatör görevi görmesi ile bilinir.

Endorfin Miktarı Nasıl Artırılır?

Endorfin vücut tarafından üretilen doğal bir neuropeptit hormonu olma özelliğine sahiptir. Bazı yiyeceklerin endorfin salınımı artırma ve mutluluk hissi sağlama özelliği bulunur. Bu yiyecekler çoğunlukla baharatlı ve şekerli olanlardır. Endorfin hormonunu artıran bazı gıdalar;

 • Bahartlar
 • Acı biber
 • Çikolata
 • Balık
 • Karpuz

Bu yiyeceklerin tüketimi ile vücutta endorfin salınımında artış olur. Fakat dengeli beslenme programına uyarak ve aşırıya kaçmadan bu besinlerin tüketilmesine dikkat edilmelidir. Endorfin hormonu yiyeceklerin dışında yoga, egzersizler, masaj gibi aktivitelerle de artırılabilir.

Endorfin Oluşumunu Artıran Hareketler Nelerdir?

Egzersiz yapmak ruh haline iyi geldiği ve endorfini artırdığı için özellikle hafif ve orta dereceli depresyon ve anksiyete durumlarında önerilir. Egzersizler, ilaçlar ya da terapiler ile beraber ya da tek başına güvenle uygulanabilir. Bilimsel çalışmalarda egzersizlerin antidepresana benzer olarak bazı depresyon semptomlara iyi geldiği görülmüştür.

Meditasyon ve yoganın da stres azaltıcı özelliği bulunur. Bu da endorfin salgılanması ile mümkün olur. Yoga ve meditasyon stresi azaltarak endorfin seviyelerinin artmasına yardımcı olur.

Endorfin ve Dopamin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dopamin hormonunun kişileri harekete geçirme ve motive etme özellikleri bulunur. Zevk hormonu olarak da bilinir. Endorfin ise mutluluk hormonudur. Dopamin salgılanması durumunda kişiler kendilerini hayata bağlı, keyifli ve güvenli hissederler. Kişilere harekete geçmeleri konusunda ilham verme özelliği bulunur. Endorfin ağrı ve strese karşı savaşmak amacıyla salgılanır.

Endorfin Serotonin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Serotonin kişilerin kendisini değersiz hissetmesi halinde artar. Serotonin hormonunun eksik olması halinde kişilerde yalnızlık duygusu ve depresyon görülür.

Serotoninin ruh halini dengeleme özelliği vardır. Antidepresan ilaçların pek çoğundabu hormon yer alır. Serotonin salgılandığı zaman bireyler kendilerini canlı, zinde ve neşeli hissederler.

Endorfin Hormonunun Psikolojideki Yeri Nedir?

Endorfin hormonunun stres üzerinde olumlu etkileri bulunur. Anskiyete ve stres seviyeleri bu hormon sayesinde düşüş gösterir. Stresin yanı sıra bu hormonun öz saygıyı artırdığı da bilinen bir konudur. Olumlu düşüncelerin, duyguların ve bunun yanında optimistik hislerin artmasına olanak sağlar. Erkeklerde yüksek öz saygısı olan bireylerin yüksek endorfin seviyelerine sahip olduğu görülmüştür.

Endorfin Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Endorfini Ne Arttırır?

Demir ve çinko barındıran yiyeceklerin tüketilmesi, sevilen işlerle meşgul olmaz, yüzme, koşma gibi çeşitli egzersizlerin yapılması, fiziksel temas, cinsel ilişkiye girmek, B ve C vitamini bakımından zengin besinlerin tüketimi endorfin hormonun artmasını sağlar.

Endorfin Hangi Durumlarda Salgılanır?

Endorfin ağrı eşiğini yükselten ve antidepresan özelliği olan bir hormondur. Hipofiz bezi ile hipotalamusta üretilme özelliği vardır. Endorfinler stres, ağrı veya haz durumlarında salgılanır. Bunun dışında dans, yemek, seks, egzersiz, masaj, akupunktur da endorfin hormonu salgılanmasına neden olur.

Endorfinin Mutluluk ve Zevk Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Endorfin hormonunun salgılanması sayesinde bireylerin kendilerini daha mutlu hissetmesi mümkün olur. Bunun yanında bu hormonun vücuttaki ağrı ve yaraları iyileştirme özelliği de vardır. Endorfin hormonun salgılanması halinde bireyler kendilerini pozitif ve rahat hissederler. bireylerin cinsel ilişki, gülmek, yoga, meditasyon, müzik dinlemek gibi yapmaktan zevk aldığı işler de endorfin seviyelerinde artış yaşanmasını sağlar. Bu sayede vücuttaki ağrı durumlarının kontrol edilmesi mümkün olur.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.