Emziren Anneler Mantar Yiyebilir Mi?
Beslenme ve Diyet

Emziren Anneler Mantar Yiyebilir Mi?

1183 Görüntülenme 28/12/2023

Emziren Anneler Mantar Yiyebilir Mi?

Emzirme döneminde beslenme bebeğin sağlığını ve ihtiyaçlarını etkileyen durumlardan biridir. Bu sebeple emzirme döneminde vitamin ve mineral bakımından zengin olan mantar benzeri gıdalar, belirli oran ve yöntemlerle tüketilebilir. Emzirme döneminde tüketilen mantarda ise bazı noktalara dikkat edilmelidir.

Mantarın Anne Sütü Üzerindeki Etkileri

Emziren anneler tarafından tüketilen mantar, bazı ısıl işlemlerden geçmelidir. Bu işlemlerden geçen mantarlar belirli oranda tüketildiğinde bebeğin ihtiyaç duyduğu protein, mineral ve amino asitlerin karşılanmasını sağlar. Böylelikle anne sütünün besleyici oranını artırırken bebeğin ihtiyaç duyduğu minerali, amino asidi ve vitamini almasına yardımcı olabilir.

Uygun ısıda pişirilmeyen ve yüksek oranda tüketilen mantarın anne sütünün kalitesi üzerine olumsuz etkisi bulunur. Mantar, lif ve karbonhidrat bakımından da zengin olan gıdalardan biridir. Bu gıda, fazla miktarda alındığında bebeğin bağırsak hareketliliğini etkileyebilir. Gaz oluşumunu tetikleyerek huzursuzluk ve ağlamanın oluşmasına neden olabilir. Bazı durumlarda bebeğin mantara alerjisi olabilir. Bu durumda bebek zehirlenebilir.

Mantar Tüketiminin Emziren Anneler İçin Önemi

Bebek sağlığı ve beslenme arasında önemli bir ilişki bulunur. Bu ilişkiyi güçlendirebilmek adına anne sütü dolayısı ile emziren kadınların tükettiği gıdalar büyük öneme sahiptir. Mantar; bağışıklık sistemini kuvvetlendiren, kalp ve damar sağlığını koruyan önemli gıdalar arasında yer alır. Bu sebeple belirli oranda tüketilen mantar, emziren anne ve bebeklerinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirebilir. Aynı zamanda yağlanmayı engelleyerek annelerin beden sağlığını korumalarına da yardımcı olur.

Emzirme Döneminde Mantar Tüketiminin Güvenliği

Mantar ve anne sütü arasındaki bağlantı, bu gıdanın tercih edilmesini artırır. Mantarı tüketmeden önce bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Bu noktalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Tüketilecek olan mantarın hangi türe ait olduğunu incelemelisiniz. Türü bilinen ve zehirli olmayan mantar, emziren anneler için güvenli besinler arasına girerek bebek ve annenin sağlığını korur. Zehirli bir türe ait olan mantar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
  • Mantarın pişirilme derecesinde dikkat etmeniz gereken faktörlerden biridir. Uygun derecede pişirilmeyen mantar bebeklerde gaz oluşumuyla beraber çeşitli huzursuzluklarla karşılaşmanıza neden olabilir.
  • Mantarı tükettiğiniz miktarda oldukça önemlidir. Fazla miktarda tüketilen mantar, bağırsak hareketliliğini olumsuz yönde etkileyebilir. Bebeğinizin sindirim sistemini korumak adına belirli oranda mantar tüketmenizde fayda vardır.

Emziren anneler mantar yiyebilir mi sorusunun cevabı evet olsa da yukarıdaki faktörlere dikkat etmeniz gerekir. Bu faktörlere uygun bir şekilde mantar tüketerek bebeğinizin sağlığını koruyabilir, çeşitli huzursuzlukla karşılaşmadan anne sütünün besleyiciliğini artırabilirsiniz.

Hangi Tür Mantarlar Tüketilmeli?

Emziren anneler; kültür, petrol ve gri istiridye mantarlarını tüketebilir. Bu türlerde kimyasal işlemlerden geçmeyen ve doğal ortamda yetişen çeşitler tercih edilebilir. Zehirli olan ya da olduğundan şüphelenilen mantarlar tüketilmemesi önerilir. Türü bilinen ve zehirli olmadığından emin olunan mantarlar emziren anne ne yemeli sorusunun cevapları arasında yer alır.

Emziren Anneler İçin Mantar Tüketimi İpuçları

Emziren anne ne yemeli sorusunun cevaplarından biri olan mantar için tüketim ipuçları vardır. Bu ipuçlarının başında pişirme yöntemi gelir. Mantarları soteleyerek meze olarak tüketebilir ya da airfryer veya fırın ile kendinize atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Et veya tavuk yemekleri için garnitür olarak da mantarı tercih edebilirsiniz. Mantarı tek başına ana öğün olarak tüketmemeye özen gösterebilirsiniz. Mantar tüketimini belirli oranda tutarak bebeğinizin sindirim problemleri ile karşılaşmasını engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda bazı mantar türlerinde ağır toksinler bulunur. Bu bileşenler, bebeğin hassas bünyesi üzerine doğrudan etki ederek ona zarar verebilir. Bu durum ile karşılaşmamak adına kültür, petrol ya da gri istiridye mantarlarını tüketmeye özen gösterebilirsiniz.

Hazırlama ve Pişirme Önerileri

Emziren anneler için güvenli besinler arasında yer alan mantar için farklı pişirme yöntemleri vardır. Bu yöntemleri şu şekilde çeşitlendirilebilir:

  • Kızartma ya da tava ile soteleme yöntemini tercih edebilirsiniz. Bu yöntemde mantarı, çeşitli sebzeler ile harmanlayarak bir araya getirebilir, böylelikle hem düşük kalorili hem de sağlıklı atıştırmalıklar pişirebilirsiniz.
  • Emzirme ve diyet arasında kaldıysanız da mantarı fırında pişirebilirsiniz. Böylelikle düşük kalori alır, bebeğinizin protein ihtiyacını sağlıklı bir şekilde karşılayabilirsiniz. Fırında pişirilen tariflerde ürünü; yağ, mısır unu, kırmızı biber gibi malzemeler ile bir araya getirebilirsiniz.
  • Emziren anne diyeti için tavsiye edilen yöntemlerden biri de közlemedir. Bu yöntem ile sağlıklı bir şekilde kilo verirken lezzetli tarifleri uygulayabilirsiniz.
  • Haşlama yöntemini de tercih edebilirsiniz. Bu yöntem ile haşladığınız mantarları çeşitli soslar ile lezzetlendirebilir ya da haşladığınız su ile lezzetli çorbalar yapabilirsiniz.

Mantarın Bebek Sağlığına Etkileri

Anne sütüne etki eden gıdalardan biri olan mantar, bebeklerin sağlığına doğrudan etkide bulunabilir. Fazla oranda ve iyi pişirilmemiş mantar tüketimi bebeklerde gaz benzeri durumların oluşmasına neden olabilir. Belirli oranda tüketilen ve uygun sıcaklıkta pişirilen mantar ise emziren anne diyetinde yer alırken bebeğin sağlını olumsuz yönde etkilemez. Emzirme ve diyet arasında seçim yapmak istemiyorsanız mantar ile diyetinize devam edebilir, anne sütünün besleyiciliğini artırabilirsiniz.

Olası Alerjik Reaksiyonlar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mantar ve anne sütü arasındaki ilişki dikkat edilmesi gereken bazı faktörleri ortaya çıkarır. Bu noktaların başında bebeğinizin mantar alerjisi olup olmadığı gelir. Bebeğinizin mantara karşı alerjisi var ise emzirme süreci içerisinde dikkatli davranmanız gerekir. Mantar tüketmeyerek bebeğinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Emziren anneler mantar yiyebilir mi sorusunun cevabı evet olsa da belirli noktalarda hassas davranmalısınız. Tükettiğiniz mantar miktarı, yiyeceğin pişirilme derecesi, bebeğinizin gıdaya karşı hassasiyeti gibi faktörleri göz önünde tutarak mantar tüketebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Emzirme Döneminde Mantar Alerjisi Riski

Emzirme döneminde beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Anne sütü, emziren kadının gün içerisinde tükettiği gıdaların bebeğe aktarılmasını sağlar. Bu aktarım sürecinde tüketilen gıdaların içerisinde yer alan vitamin ve minerallerle beraber çeşitli alerjiye sebep olan bileşenlerde bebeğe aktarılır. Bu durum bebeğin sağlığını ciddi oranda tehdit edebilir. Mantar, yumurta benzeri alerji oluşturma ihtimali yüksek olan gıdalar tüketip bebeğinizi emzirdikten sonra onu gözlemlemeniz gerekir. Kaşıntı, kızarıklık, solunum yolunda tıkanma benzeri durumlar görüldüğünde kısa sürede doktora başvurmanız gerekir.

Mantar Tüketimi Süt Miktarını Etkiler mi?

Anne sütüne etki eden gıdalar arasında yer alan mantar, süt miktarına bilinen bir etkisi yoktur.

Gebelikte(Hamilelikte) Mantar Tüketilebilir mi?

Bebek sağlığı ve beslenme açısından değerlendirildiğinde gebelikte belirli oranda mantar tüketilebilir. Tüketilen miktarı belirli oranda tutulması zorunlu olup fazla tüketim bebeğin sağlığını tehlikeye atabilir.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.