Diyette Cheat Day ve Cheat Meal Nedir?
Beslenme ve Diyet

Diyette Cheat Day ve Cheat Meal Nedir?

769 Görüntülenme 19/01/2024

Diyette Cheat Day ve Cheat Meal Nedir?

Cheat day ne demek denilince çevirideki anlamı ‘kaçamak günü’ olarak ifade edilir. Son zamanların popüler beslenme aralığı olarak vurgulanan cheat day nedir kavramı aynı zamanda cheat meal nedir olarak da adlandırılır. Diyette metabolik düzeni şaşırtmak için kullanılan cheat meal önerileri kişisel olarak değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte, cheat day faydaları arasında vücudun alışagelmiş günlük tüketilen besin değerlerinin daha fazlasını tüketilmesiyle metabolizmayı hızlandırması vardır. Böylece, cheat day sonrası kilo kontrolü daha sistematik ilerleyebilir.

Diyette Cheat Day Neden Yapılır?

Cheat meal diğer bir deyişle kaçamak yemeği, beslenme rutinini bozan bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte cheat meal faydalarının merkezinde belirli aralıklarda uygulanan ve metabolizmayı canlandırmayı amaçlayan bir diyet adımı vardır. Monotonlanmış diyeti engellemek için ödül günü, makrobileşenlerin ritüel diyetten daha fazla tüketilmesini hedefler. Bu sayede kilo verme sürecini hem kalıcı hale getirilir hem de kişinin diyeti bozmasında bir engel oluşturur. Ayrıca, diyet programları uzun ve zorlu bir süreci temsil ederken cheat day yapılmalı mı sorusu akla ilk gelen sorulardan biridir. Diyette yapılan kaçamak önerilen fazla kalori alındığı için zararlı gibi görülse de diyet istikrarı açısından faydaları daha çoktur. Bu doğrultuda yapılan araştırmalara göre diyette haftada bir beslenme ödülü vermek metabolizmayı 1 gün boyunca %10’a kadar hızlandırabileceği ifade edilir.

Diyette Cheat Day Nasıl Yapılır?

Cheat day nasıl yapılır ya da cheat meal nasıl yapılır denilince uygulama şekli önem kazanır. Bu kapsamda, öğünlere eklenen besinlerin yoğun katkı maddeli fast food ürünlerden ya da aşırı yağlı ve şekerli ürünlerinden tercih edilmesi çok tavsiye edilmez. Bunun aksine, diyette ödül günü ne yenir denirse mevcut diyette yer almayan karbonhidrat ve protein içerikli besinlere yönelim sağlanabilir. Pizza, mantı, makarna, sushi ve et yemekleri önerilen bazı gıda gruplarındandır. Genel olarak, cheat day sırasında ne yenir sorusuna pratikte aşağıdaki cevaplar verilebilir:

  • Diyette kaç günde bir ödül verileceği dikkat çekerken bu uygulama en az 45 günde içinde aralıklı yapılması önerilir.
  • Kişi ne yemek istiyorsa yemesi gereklidir, bu sürede sağlıklı öğünlerin porsiyonları çoğaltılabilir.
  • Diyette ödül günü nasıl olmalı denilince günlük almanız gereken kaloriden %20 oranından yüksek olan gıdalar tüketilmemelidir.
  • Uygulama yaparken çoklu öğün tercihi yapılarak tek öğünün vücudu yormaması kritiktir.
  • Cheat meal kilo aldırır mı sorusuna pratikte hayır cevabı verilse de diyeti bozacak bir boşluk ve risk oluşturabilir.

Diyette Cheat Day Faydaları Nelerdir?

Cheat meal ne yenir sorusu ile faydaları yakından ilişkilidir. Bu alanda, cheat meal yapılmalı mı sorusuna kişinin ruhsal sürecine katkı sağlayacağı için diyet yapma gücünü destekleyebilir cevabı verilebilir. Bu anlamda yararları ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Katı kurallarla senelerce diyet yapma algısı ürkütücü gelebilir, bu tarz bir ara verme kişiyi pozitif düşünceye teşvik eder.
  • Karbonhidrat ve protein tüketme sebebiyle enerji kapasitesi sağlanırken azalan vitamin ve minarel depolarının da dolmasına destek olur.
  • Diyetin ömrünü uzatarak sağlıklı yaşamı sürekli hale getirebilir.
  • Kalori alımının belirli süre için bile artması glikojen depolarının dolmasına katkı sağlarken uyku hormonu olarak bilinen melatonin hormonu salgısını arttırır.
  • Metabolizma hızının artmasına katkı sağlar.

Diyette Cheat Day Kimler İçin Uygundur?

Cheat meal kimler yapmalı denildiğinde ‘aç kalacağım’ düşüncesi ile diyette stres yaşayanların can simididir şeklinde cevaplanabilir. Ödüllendirme mekanizmasını aktive etmesi açısından yeme bozukluğu sorununun önüne geçilmesi adına da yardımcıdır. Cheat day sonrası ne yapılmalı denilince ise katı diyetleri yapma yeteneğini artması ve iştahın kontrol altına alınması adına olumlu etkilerinden bahsedilebilir. Özellikle erkeklerde boğulana kadar yeme bozukluğu durumunun azaltılmasında etkili olurken psikolojik açıdan kişiyi dirençli kılar.

Diyette Cheat Day Ne Zaman Yapılır?

Cheat day ne zaman yapılır ya da cheat meal ne zaman yapılır sorularına genel anlamda haftada bir ya da iki kere uygulanabilir cevabı verilebilir. Şok diyetlerin aksine daha yumuşak bir geçiş sağlaması adına diyette kısa bir mola olarak nitelendirilebilir. Bunun yanında, cheat meal ne zaman yapılmalı sorusu kişi düzenli egzersiz yapıyorsa vücut metabolizmasını hızlandırmak için haftada bire düşürülebilir şeklinde cevaplanabilir.

Diyette Cheat Day Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Diyette ödül günü ne zaman olmalı denildiğinde diyetin başlangıç aşamasında çok tavsiye edilmez. Ayrıca, cheat day ne zaman yapılmalı başlığında diyet süresi devam ederken form tutulmasına bağlı olarak ayda bir şeklinde de planlanabilir. Bir diyetisyenden destek alınarak beslenme düzenini ve spor aktivitesine bağlı olarak kalori ihtiyacı hesaplanabilir. Bu sayede, ödül günü belirlenirken daha doğru tercihler yapılabilir. Bu açıdan, cheat day kaç günde bir yapılmalı sorusu kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Tüm bu bilgiler ışığında, uygulama sıklığı ödül öğününde önem kazanır. Haftanın her gününe ödül öğününü yaymak doğru bir beslenme şekline girmez.

Cheat Meal Ne Yenir?

Kişinin motivasyonunu yükselten bir beslenme molası olarak düşünüldüğünde istenilen besinlerin yenmesi serbesttir. Bu doğrultuda, ödül öğününde yenilecek besinler kişinin damak tadına göre değişkenlik gösterir. Bu noktada önemli olan ise kişinin canının istediği ve yediğinde zevk alacağı yiyecek ve içecekleri seçmesinden geçer. Ödül öğünün yararlı halden zararlı hale dönmemesi için ölçülü bir kalori alınması ön şartlardan biridir. Bu yaklaşımı kaybetmeden lezzetli karbonhidratlar ve proteinler kişinin öğünlerini zenginleştirebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Cheat meal kilo aldırır mı?

Cheat day kilo aldırır mı sorusuna kısa ve öz olarak günlük alınması gereken kaloriden fazla beslenilmediği taktirde ‘hayır’ olarak cevaplanabilir.

Diyette kaç günde bir ödül olmalı?

Cheat meal kaç günde bir yapılmalı sorusuna ortalama olarak 1-2 haftada bir gün şeklinde cevap verilebilir.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.