Diyette Bitter Çikolata Yenir mi? Bitter Çikolata Tüketimi Nasıl Olmalıdır?
Beslenme ve Diyet

Diyette Bitter Çikolata Yenir mi? Bitter Çikolata Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

1737 Görüntülenme 16/11/2023

Diyette bitter çikolata, belirli miktarda tüketildiğinde içeriğindeki besin değerleri vücut indeksine katkı sağlar. Çikolata severlerin diyette en çok zorlandıkları tatlı çeşitlerine koyulan sınırlamadır. Çikolatanın beyaz, fındıklı, fıstıklı ve sütlü çikolata gibi çeşitleri en çok tüketilen tatlılar arasındadır. Bunlara istinaden, bitter çikolata diyeti bozmadan tatlı ihtiyacının en ideal şekilde karşılandığı formdur. Bu doğrultuda, düşük şeker ve yağ içeriği ile diyette bitter çikolata alternatiflerin başında gelir.

Diyette Bitter Çikolata Yenir mi?

Çikolata alışkanlığını karşılamak adına diyette bitter çikolata yenir mi sorusuna olumlu cevap verilebilir. Saf kakao içeren bitter yapısı üretim sürecinde trans yağ içeriği mininize edilir. Ayrıca, diğer kimyasal dolgu maddeleri ve rafine karbonhidratlardan arındırılarak işlem basamakları tamamlanır. Bu nedenle, katkısız ve koyu siyah renkli çikolatalar olarak ifade edilir. Bitter çikolata diyette yenir mi sorusunu bu sebeplerle ‘evet’ şeklinde verilebilir. Bununla birlikte, bitterin ana içeriği kakaodan oluşur. Kakaonun içeriği oleik asit gibi doymuş yağ asidi açısından zengindir ve bu nedenle enerji açığını da diyette karşılar. Bunun yanında, diyette bitter yenir mi sorusu mutluluk hormonunun kapısını açması nedeniyle evet olarak cevaplanabilir. Serotonin (mutluluk hormonu) salınımını arttıran diyette bitter çikolata, stres faktörünü dengelemeye yardımcıdır. Bu sayede, bağırsaktan sentezlenen açlık merkezi uyarısını dengeleyerek tok tutma özelliğini destekler. Tüm bu süreçte, gereğinden fazla tüketilirse şeker düzeyinin yüksek olmasından dolayı glikojen depolarını arttırabilir ve kan şekerinde artışa sebebiyet verebilir.

Diyet Yaparken Bitter Çikolata Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Diyette bitter çikolata ne kadar yenmeli sorusuna ‘günde 2 parça civarı alınmalıdır’ şeklinde bir cevap verilebilir. Burada içeriğindeki kakao ve fonksiyonel maddeler metabolik cevabı oluşturmada aracı olduğu için en az %60-%70 kakao içeriğine sahip olması önerilir. Genel olarak %70 kakao içerikli 100 gram üründe 46.6 toplam şeker vardır. Bu durumda, 570 kalori enerji potansiyeli tüketildiğinde alınmış olur. Ancak, Amerikan Kalp Derneği’nin açıklamaları doğrultusunda, erkekler ve kadınlar için karbonhidrat ya da şekerden alınan kalori sırasıyla 150 ve 100 kcal olarak önerilmektedir. Bu bağlamda, diyette ne kadar bitter çikolata yenir sorusu vücut dengesinde önemli bir cevap oluşturur. Önerilen miktarın üstüne çıkıldığında, bazı hastalıklara yatkınlık artabilir ya da istenmeyen kilolar alınabilir. Tüm bilgiler ışığında diyet sırasında 2-3 günde 25 gram ve 142.5 kcal geçilmeyecek şekilde tüketilmesi tavsiye edilir.

Diyette Bitter Çikolata Tüketiminin Avantajları

Vücudun kalori ihtiyacını karşılarken kan dolaşımını arttırmaya ve mutluluk hormonunun yükselmesine destek olur. Bu durumda, kilo kontrolü yaparken kilo verme düşüncesinin yarattığı stres kişiyi depresif bir hale getirebilir. Bu psikolojik durumun yaşanmaması adına diyette bitter çikolata alımı en iyi alternatifler arasındadır.

Diyette Bitter Çikolata Tüketiminin Dezavantajları

Diğer çikolata türlerine göre içeriği yağ ve şeker açısından daha hafif olsa da lif ve protein içeriği yüksek besinlere göre daha kalorilidir. Kilo vermek için düzenli bir diyet programı uygulanacaksa diyette bitter çikolata kullanımı belirli miktarlarda önerilir. Ayrıca, kronik hastalıkları (diyabet, kardiyovasküler rahatsızlıklar vb.) olan kişiler limitli düzeyde kullanımı uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Diğer bir yandan, katı beslenmeyi engelleyecek ameliyatlar söz konusu ise kan şekerinin kontrolü için doktoruna danışarak kullanımı önerilir.

Bitter Çikolata Kilo Verdirir mi?

Antioksidan özelliği sayesinde toksinlerin atılmasını destekler ve böylece ödem atmaya yardımcı rol oynar. Bu sayede, yalancı kilo olarak bilinen ödem ve şişkinlik probleminin azalmasında destekleyicidir. Bitter çikolata kilo verdirir mi sorusuna da bu anlamda çok yönlü evet cevabı verilebilir. Diyette bitter çikolata tüketimi aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak sindirimi kolaylaştırmada yardımcı rol oynar. Özellikle, kilo vermek için uygulanan diyetlerde gıda sınırlaması yapıldığı için ilk dönemde kabızlık problemi yaşanabilir. Diyete bitter çikolata eklenmesi ile bu problemle mücadele edilebilir.

Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Diyette bitter çikolata faydaları içeriğinde gizlidir. Yüksek oranda mineral ve vitamin içermesi fonksiyonel bir ürün haline gelmesini sağlar. İşlevsel doymuş yağlar ve flavanoidler açısından zengin olması, enfeksiyon kurutucu, kan dolaşımı arttırıcı, stres karşıtı ve anti-aging özelliklerini ön plana çıkarır. Kan dolaşımını aktive etmeye destek olması göz damarlarının sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bu sayede, görme problemlerinin azalmasında destekleyici rol üstlenir. İlave olarak, diyette bitter çikolata alımı ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur ve mikroorganizmalarla mücadelede yardımcı rol oynar.

Kalp ve Dolaşım Sistemine Düzenler

Flavanoid içeriği ile kan basıncını düşürmeye yardımcı olması yüksek tansiyon riskinin minimize edilmesini destekler. Kalp ve damar sisteminde toksinlerin ve diğer partiküllerin uzaklaştırmasına destek vermesi kronik kalp hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir. Özellikle damar içi sertleşme ve plaklaşmanın azalmasında destekleyici rolü öne çıkar. LDL olarak bilinen kötü huylu kolesterolün seviyesinin azalmasını antioksidan özelliği ile destekleyerek damar geçirgenliğinin artışının önüne geçebilir.

Beyin Sağlığına İyi Gelir

Diyette çikolata yenir mi sorusunun cevabı bitter çikolata ise beyin sağlığına önemli katkı sağladığı görülür. Serotonin seviyesini yükselten içeriği ile kişinin stresle mücadelesini olumlu etkileyerek depresyon gibi psikolojik hastalıklara yakalanma riskini azaltmada yardımcıdır. Bunun yanında, kilo kontrolü için psikolojik direncin kırılmasında yardımcı rol oynar.

Cildi Güzelleştirir

B ve E vitaminlerince zengin olması cildin elastin formunun korunmasında destekleyici olur. Ayrıca, flavanoidlerce zengin olması cildi güneşin zararlı ışınlarına korumada yardımcı olur.

Bitter Çikolatanın Besin Değerleri Nelerdir?

100 gramında protein değeri 4.79 gram, azot 1.01 gram, toplam yağ 36.26, karbonhidrat 55.68 gram, lif 1.12 gram şeklindedir. Karbonhidratlardan sakaroz ve fruktoz açısından zengin olan ürün diyette bitter çikolata kullanımının sınırlamalarının ana nedenidir.

Bitter Çikolata Kaç Kaloridir?

100 gramında ortalama olarak 570 kcal vardır. Diyette bitter çikolata ne zaman yenmeli sorusunun cevabı bu kalori değerinde saklıdır. Genellikle ağır spor yaparken ya da egzersiz yaparken kalori tamamlamak için tatlı atıştırmalıklar olarak tüketilebilir.

Diyette Bitter Çikolata Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Diyette çikolata yemek kilo aldırır mı?

Şeker seviyesi düşünüldüğünde diyette bitter çikolata alımı belirli miktarda alındığında kilo aldırmaz.

Bitter çikolata neden kilo aldırmaz?

Diğer çikolata türlerine göre yağ ve şeker oranı daha düşük olduğu için kilo aldırma oranı düşüktür.

Bitter çikolata yağlanma yapar mı?

Doymuş yağ açısından zengindir, kontrollü tüketilmediği taktirde vücutta yağlanma yapabilir. Günlük önerilen alım düzeyi geçilmediği taktirde bu risk oluşmaz.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.