Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir?
Beslenme ve Diyet

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir?

2828 Görüntülenme 11/01/2023

Diyet, bazı yiyecekleri yiyip yememeyi seçmekle oluşan bir beslenme yöntemi olarak tanımlanabilir. Günlük hayatta tükettiğiniz besinleri az veya daha fazla tüketerek, sağlık durumunu riske atmayarak, gerekirse profesyonel diyetisyenlerin yardımını alarak, vücut tipinize ve ihtiyacınıza göre hazırlanmış olan sağlıklı beslenme programı oluşturabilirsiniz. Ancak belirli bir diyet programı uygulamadan, sadece beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek de kilo verebilirsiniz. Aslında temeldeki amaç alışkanlıkların değiştirilerek verilen kilonun da korunabilmesidir. Bunun için beslenme konusundaki alışkanlıklarınızı kalıcı ve sağlıklı bir şekilde değiştirmeniz yeterli olabilir. Çok katı diyet çeşitlerini yapmak yerine günlük beslenmede yeni prensipler edinip, beslenme alışkanlığına destek olup hem de kilo kontrolü yapabilirsiniz.

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir?

Diyetsiz bir beslenme tarzı ile kilo vermek için en önemli detay uyku düzenidir. Sağlıklı bir yaşama sahip olabilmenin anahtarı düzenli ve kaliteli bir uykudur. Bu sebeple sağlıklı bir metabolizmanın temelinde düzenli uyku yatar. Kilo verme sürecinde öncelik uyku saatlerini düzenlemek olmalıdır. Bir gün geç bir gün erken yatıp kalkılmamalıdır. Mümkün olduğunca birbirine yakın saatlerde uyuyup uyanmanız gerekir. Gecelerin daha uzun olduğu kış gecelerinde besin tüketimi artabilir. Bu sebeple geceleri erken yatmak gece yemelerini azaltır ve metabolizmanın da sağlıklı çalışmasını sağlar. Bunun dışında çeşitli yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Su tüketimi bir diğer önemli maddedir. Yemek saatlerinden 15-20 dakika öncesinde su içmeye özen göstermeniz gerekir. Böylece diyet yapmadan da yemek tüketimi azalmış olur. Vücut eğer susamışsa mutlaka su tüketmelisiniz. Su yerine soda, gazoz, meyve suyu, meşrubat gibi benzeri ürünler tüketmemelisiniz. Su tüketmekte zorlanıyorsanız veya unutuyorsanız gün içerisinde yudum yudum da olsa su içmek için alarm kurabilirsiniz.
 • Diyet yapmadan kilo verip zayıflamak istiyorsanız hareketli olmaya özen göstermeniz gerekir. Her gün düzenli spor yapmanız gerekir. Spor yapamıyorsanız 15-20 dakikalık periyotlarda nabız artışını hızlandıracak dans ve yürüyüş gibi aktiviteler yapmalısınız.
 • Yemek yerken küçük çatal, kaşık ve tabak kullanmak da bir yöntemdir. Bunun sebebi küçük bir tabağa konulan yemeğin daha bol görünmesidir. Küçük çatal, kaşık kullanıldığında daha küçük lokmalarla yemek yenildiği için yemeğin bitirilme süresi de uzar. Sonuç olarak daha az besin tüketilerek doymuş olunur. Küçük tabak sayesinde dolu görünen tabak psikolojik olarak da kilo vermek isteyen kişiyi doyuracaktır. Hatta o öğünde tüketilecek yiyeceklerin hepsi göz önünde olmalıdır. Hepsinin bir arada olması göz doygunluğu da sağlar ve bu sayede diyet yapmaya gerek kalmadan besin tüketimi azaltılmış olur.
 • Tatlıya düşkünseniz doğal şeker tercih edebilirsiniz. Şeker tüketimi, bağışıklık sistemini olumsuz etkiler, kanserli hücreleri besler ve vücuttaki iltihaplanmaları artırır. Yani şeker yalnızca kilo sorunu etkilemez beraberinde birçok olumsuz etkisi vardır. Bu yüzden sadece kilo vermek için değil sağlıklı olabilmek için mümkün olduğunca az şeker tüketilmesi daha uygundur. Eğer ki hiçbir şekilde tatlıdan vazgeçmek söz konusu değilse meyvelerden elde edilen ilavesiz doğal tatlılar tercih edilmelidir. Ancak gece geç saatlerde kesinlikle yememeniz gerekir.
 • Uzun süre aç kalmamalısınız. Kilo kontrolünün sağlanabilmesi için aç durulmamalıdır. 4-5 saatin üzerinde aç kalma süresi olmamalıdır. Aksi durumda kilo verme süreci yavaşlayabilir.
 • Eğer herhangi bir sağlık sorunu yoksa ve tatlı ile tuzlu arasında tercih yapılması gerekiyorsa, seçim tuzludan yana olmalıdır. Böylece hiç olmazsa vücudunuz daha az enerji almış olur.
 • Öğünlere mutlaka bir kâse salata ile başlanılmalıdır. Salata sayesinde otomatik olarak vücut besin tüketimini sınırlandıracaktır. Ayrıca salatalar hem bağışıklık sistemini hem de sindirim sistemini koruyacağı için faydalıdır.
 • Gün içerisinde ağza atılan bir iki lokma görmezden gelinmemelidir. Unutmamak gerekir ki damlaya damlaya göl olacağından dolayı ufak tefek de olsa atıştırmalıklara dikkat edilmelidir. Bu gibi ufak tefek atıştırmalıklardan uzak durmak prensip haline gelmelidir.
 • Sağlıklı pişirme yöntemleri tercih etmelisiniz. Sağlıklı pişirme yöntemleri kilo kontrolü dışında sağlıklı bir yaşam sürebilmek için de oldukça önemlidir. Kavurma ve kızartma yöntemlerinden uzak durmanız gerekir. Fırında, haşlama ya da buğulama gibi yöntemler yağsız ve sağlıklı pişirme yöntemleri arasında yer alır.

Su Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Eğer su içimi doğru bir şekilde uygulanırsa zayıflamak için büyük faydaları görülebilir. Su kalorisi olmayan bir üründür. Ayrıca suyun tokluk hissini artıcı bir özelliği bulunur. Bu yüzden diyet yapmadan kilo verme süresini su içerek hızlandırabilirsiniz. Ayrıca vücudun ihtiyacı olan su tüketildiğinde sindirime yardımcı olur, metabolizmayı hızlandırır, enerji artar. Günde 2-2,5 litre su tüketilmelidir.

Diyet Yapmadan Zayıflayabilmek İçin Neler Yenilmelidir?

Diyet yapmadan zayıflamak için tok tutucu besinler tüketmek gerekir. Bunlar; fındık, ceviz, yulaf, yoğurt, brokoli, elma, armut, avokado, haşlanmış yumurta, tarçın (şeker yerine), yeşil çay gibi yiyecek ve içecekler kilo verme planlamasında yer alır. Bu gıdalar dışında uygulayabileceğiniz beslenme yöntemleri şu şekilde listelenebilir:

 • Yeşil çay ve beyaz çay,
 • Çorba,
 • Besinler yağsız ve tuzsuz tüketmek,
 • Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek,
 • Yemeklerde hafif yağ tercih etmek,
 • Et, balık, tavuk, süt ürünleri tüketmek.

Yağ Yakan Besinler Nelerdir?

Kilo verirken yağ yakmak aslında metabolizmanın da hızlanmasını sağlar. Vücudun yağ yakmasını destekleyecek yiyecek ve içecekler bulunur. Bunların arasında lif oranları yüksek sebzeler, yumurta, kuruyemiş, balık, yeşil çay yer alır. Bu ürünleri bol tüketerek vücudunuzun yağ yakmasını sağlayabilirsiniz.

Zayıflamak İçin Ne İçmek Gerekir?

Diyet yapmadan zayıflamak için doğal kürlerden yararlanabilir. Bunlar; su, yeşil çay, tarçınlı su, zerdeçal ve zencefil karışımlı su, limon ve chia tohumu, maydanoz suyu, biberiye çayı, mate çayı, kayısı çayı gibi içecekler sabah aç karnına tüketildiğinde özellikle bölgesel yağların yakılmasının hızlanmasını sağlar. Sindirimi kolaylaştığı gibi ödem atmaya ve şişkinliğe iyi gelecektir. Ancak diyet ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek için bir uzmandan da destek almanız gerekebilir. Bu şekilde kalp ve damar sağlığınızı bozmadan sağlıklı beslenerek kilo verebilirsiniz.

 

 

 

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.