Diyet Yaparken Doğru Atıştırmalık Seçimi Nasıl Olmalıdır?
Beslenme ve Diyet

Diyet Yaparken Doğru Atıştırmalık Seçimi Nasıl Olmalıdır?

1648 Görüntülenme 24/11/2023

Kilo verme sürecinde metabolizmayı hızlandırabilmek adına ara öğünler yapılır. Bu ara öğünlerde tüketilen gıdaların şeker ve yağ oranı ise diyetin ilerleme sürecini etkiler. Ara öğünlerin sağladığı yüksek fayda nedeniyle diyet atıştırmalıklar seçilirken oldukça hassas davranılmalıdır. Şeker, trans yağ benzeri zararlı bileşenler içermeyen diyet atıştırmalık ürünler kilo verme sürecini hızlandırırken sağlığınızı korumanıza da yardımcı olur.

Diyet Yaparken Hangi Atıştırmalıklardan Kaçınılmalıdır?

Diyet atıştırmalığı seçiminde yüksek şeker içeren, trans yağ bulunduran ve tuz oranı fazla olan gıdalardan uzak durulmalıdır. Yüksek şeker bulunduran gıdalar, hızlı acıkmaya sebep olurken trans yağların vücuttan atılması uzun zaman alır. Tuz oranı fazla olan gıdalar ise vücutta suyu tutar. Tutulan su, ödem oluşurken metabolizma hızında bazı değişiklikler görülmesine de kaynaklık edebilir.

Yüksek Şekerli Atıştırmalıklar

Yüksek şeker içeren gıdalar, kilo kontrolünü zorlaştırır. Yüksek oranda şeker içeren gıdalar ise reçel çeşitleri, hazır meyve suları, gazlı içecekler olarak sıralanabilir.

Trans Yağ İçeren Ürünler

Trans yağ, insan vücudunda zararı bulunan ve pek çok hastalığın oluşmasına neden olan zararlı bileşenlerden biridir. Bu bileşen; margarin, çıtır tavuk, patates kızartması benzeri gıdalarda yüksek oranda görülür.

Yüksek Tuzlu Atıştırmalıklar

Kilo verme sürecini olumsuz yönde etkileyen bileşenler arasında yer alan tuz, insan sağlığını da tehdit eder. Tuzun yüksek olduğu gıdalar ise salam, pastırma benzeri şarküteri ürünleri ve turşu şeklinde çeşitlendirilebilir.

Diyet Yaparken Tüketilebilecek Sağlıklı Atıştırmalıklar

Diyette yenilen atıştırmalıklara protein, yağ, şeker ve tuz oranlarına dikkat ederek karar verebilirsiniz. Protein bakımından zengin olan gıdaları tercih ederek uzun süre tokluk hissedebilir, sağlıklı bir süreç ilerletebilirsiniz. Diyette sağlıklı atıştırmalıklar içerisinde yer alan protein tek başına yeterli değildir. Atıştırmalıkların içerisinde trans yağ ve şeker oranının düşük olması gerekirken tuzunda ideal miktarda olması gerekir. Aynı zamanda vitamin, mineral ve düzenleyiciler arasındaki dengeye de dikkat edilmelidir. Süt ve süt ürünleri, kuruyemiş çeşitleri, tahıl bakımından zengin olan yulaf benzeri ürünleri kullanarak kendiniz için sağlıklı atıştırmalıklar oluşturabilirsiniz.

Kuruyemişler ve Tohumlar

Tuzlu diyet atıştırmalıkları arasında yer alan kuruyemişler, protein bakımından zengin gıdalardır. Belirli oranlarda tüketilen badem, fıstık ya da fındık sağlıklı bir ara öğün yapmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda chia, keten ya da bal kabağı tohumu da diyet tuzlu atıştırmalıkları arasına girer ve kilo verme sürecinize katkıda bulunur. Chia ya da keten tohumlu karışımları bir araya getirerek atıştırmalık bowllar hazırlayabilirsiniz. Süt ya da yoğurt ile karıştırdığınız tohumları damak tadınıza hitap eden meyveler ile bir araya getirebilir, sağlıklı ve lezzetli atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.

Meyve ve Sebzeler

Meyve ve sebzeler, zengin su oranı ve vitamin miktarı sayesinde ara öğünlerin vazgeçilmezlerindendir. Ara öğünlerde tüketeceğiniz belirli miktardaki meyve ve sebzeler ile süreci hızlandırabilir ya da kilonuzu kontrol edebilirsiniz. Diyette aksam atistirmalikları içinde salatalığı tercih edebilirsiniz. Yüksek oranda su bulunduran bu sebze, gece gelen açlık krizlerini sağlıklı bir şekilde yönetmenize olanak tanır. Sebzeler aracılığı ile sağlıklı salatalarda hazırlayabilirsiniz.

Yoğurt ve Kefir

Diyet tatlı atıştırmalık tarifleri arıyorsanız kefiri ya da yoğurdu deneyebilirsiniz. Bu gıdalar içerisine kontrollü bir şekilde bal ya da bitter çikolata ilave edebilir, damak tadınıza uygun ara öğünler hazırlayabilirsiniz. Yoğurt ve kefir içerisine mevsimine uygun meyveler ekleyerek tatlı isteğinizi sağlıklı bir şekilde bastırabilirsiniz.

Tam Tahıllı Ürünler

Kahve yanına diyet atıştırmalıkların başında tam tahıllı ürünler gelir. Yulaf ile kurabiyeler deneyebilir, tam buğday unu kullanarak kendi tariflerinizi oluşturabilirsiniz. Kendiniz hazırlayacağınız ürünlere süt, yoğurt benzeri protein miktarı yüksek olan gıdalar ekleyerek yiyeceklerin tok tutma süresini daha da artırabilirsiniz. Yulaf lapalarına bir şans verebilir, meyve ve bal gibi doğal tatlılar ile öğününüzü zenginleştirebilirsiniz.

Atıştırmalık Tüketiminin Porsiyon Kontrolü Nasıl Olmalıdır?

Diyette yenebilecek atıştırmalıklar sınırsız bir tüketim hakkı sunmaz. Bu gıdaları belirli oranlarda tüketilmesi gereklidir. Bunun içinde kalori hesaplamaları yapabilir ve ürünlerin içeriğine bakabilirsiniz. Diyet için atıştırmalıklar arasında yer alan kuruyemişleri bir avuç tüketebilirsiniz. Bu noktada kuruyemişin içeriğini de dikkate almalısınız. Küçük bir avuç fındık ya da üç tam ceviz ile ara öğününüzü yapabilirsiniz. Yoğurt ya da süt tüketimini ise bardak ya da gram hesabı ile yapabilirsiniz. Bu nokta da ise ürünün yağ oranını dikkate almanız gerekir. Diyete uygun atıştırmalıkları kendiniz hazırladıysanız tartı kullanarak miktarları belirleyebilir, kalori hesabı ile tüketmeniz gereken oranı kolayca hesaplayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise gün içerisindeki hareket halinizdir. Fazla hareket eden kişilerin günlük alması gereken kalori değeri ile az hareket eden kişilerin ihtiyaç duyduğu kalori oranı arasında farklar bulunur. Bu farkları göz önüne alarak ihtiyacınız oranında atıştırmalıkların porsiyonlarını kontrol edebilirsiniz.

Atıştırmalık Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diyetteyken atıştırmalık seçimi yapmak için şunlara dikkat etmelisiniz:

  • Diyetteyken yenebilecek atıştırmalıkların içeriği incelemeniz gereklidir. Atıştırmalıkların içerisinde trans yağ, yüksek oranda şeker ya da tuz bulunuyorsa bu gıdaları mümkün olduğunca ara öğünlerinize dahil etmemelisiniz.
  • Diyette yenecek atıştırmalıklar da dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise protein miktarıdır. Protein bakımından zengin olan atıştırmalıkların sağladığı uzun tokluk hissinden faydalanarak diyet sürecinizi başarı ile yönetebilirsiniz.
  • Tercih edeceğiniz gıdaların paketlenmiş olmamasına özen gösterebilirsiniz. Paketli gıdalar da bulunan koruyucu ve katkı malzemeleri sağlığınıza ve diyetinize zarar verebilir.
  • Vitamin ve mineral bakımından zengin olan gıdalar, metabolizma sisteminin hızlandırılmasını sağlayarak kilo verme sürecine olumlu katkıda bulunur. Siz de süreç içerisinde mevsim meyve ve sebzelerini atıştırmalıklarınıza dahil edebilirsiniz.
  • Dikkat etmeniz gereken diğer husus ise kalori oranıdır. Bazı gıdalar, paketlenmemiş olsa da kalori oranları oldukça fazladır. Bu ürünlerin tüketimini belirli miktarlarda sınırlandırılmalıdır. Böylelikle hem sağlıklı beslenebilir hem de kilo verebilirsiniz.

Diyet Atıştırmalıkları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Diyet Yaparken Gece Atıştırmalığı Olur mu?

Akşam atıştırmalık diyette tüketilmesi önerilen gıdaların başında salatalık gelir. Düşük kalorisi ve yüksek su oranına sahip olan bu sebze, diyetinizin bozulmasını engeller.

Diyette Hangi Atıştırmalıklar Tok Tutar?

Sağlıklı atıştırmalık diyet sürecini kolaylaştırabilir. Bu sebeple protein bakımından zengin olan tam tahıllı gıdalar ya da süt ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Diyette Sağlıklı atıştırmalar nelerdir?

Sağlıklı diyet atıştırmalıkları; süt, yoğurt, kefir, tam tahıllı gıdalar, meyveler, sebzeler, kuruyemişler şeklinde çeşitlendirilebilir.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.