Direnç Kilosu Nedir ve Neden Oluşur?
Beslenme ve Diyet

Direnç Kilosu Nedir ve Neden Oluşur?

707 Görüntülenme 02/02/2024

Direnç kilosu, kişinin öğünlerinde ya da egzersiz hayatında yaptığı değişikliklere vücudun verdiği cevaplardan biridir. Bu cevaplama yöntemi, kişiye göre olumsuz yönde olup bireyin kilo kaybetmesini engelleyebilir. Yaşanan durum; metabolizma hızı, yaş benzeri faktörlere bağlı olsa da farklı egzersiz ve diyet yöntemleri ile atlatılabilir. Siz de bu problem ile karşılaşan kişiler arasında yer alıyor, sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız egzersiz ve diyet yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Direnç Kilosu Ne Kadar Sürede Kırılır?

Direnç kilosu ne kadar sürer merak edilen sorulardan biridir. Bu sorunun cevabı kişilere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Direnç kilosu kaç günde kırılır sorusunun cevabını belirleyen unsurlar; metabolizma, yaşam tarzı, hormonlar şeklinde çeşitlendirilebilir. Aynı zamanda direnç kilosunun neden oluştuğu da süreyi belirleyen unsurlar arasında yer alır. Direnç kilosu neden oluşur sorusunun cevapları ise şu şekilde çeşitlendirilebilir:

  • Uzun süren ve düşük proteinli beslenme, direnç kilosu oluşma nedenleri arasında yer alır. Bu durum ile karşılaşmamak adına ağır diyetler yerine sağlıklı beslenmeye odaklanabilirsiniz.
  • Hormonal sebepler de oluşum nedenleri arasında yer alır. Vücudun ürettiği ghrelin gibi hormonlar kilo kaybetmeyi engeller. Bu durum direnç kilosunun oluşma nedenlerinden biri olurken ne kadar sürede kırılacağını da belirler.

Direnç süresini belirleyen unsurlar kişiye göre farklılık gösterirken motivasyonda süreyi etkileyebilir. Motivasyonunuzu kaybetmeniz ve olmuyor düşüncesi ile yağlı gıdalara geri dönmeniz sürecin zor ve uzun olmasına katı sağlayabilir. Süreç içerisinde motivasyonu kaybetmemeniz ve diyetinize devam etmeniz önemlidir. Diyet listenizde minik değişiklikler yaparak ve sürekli tartılmayarak motivasyonunuzu da koruyabilirsiniz.

Direnç kilosu nedir de merak edilen sorular arasında yer alır. Direnç kilosu nedir sorusunun cevabı ise vücudun kilo verme sürecini yavaşlatması olur. Aniden oluşan kilo kaybına karşı, vücudun tepkisi olarak kabul edilen bu süreç vücudun yaşama devam etme fonksiyonlarından biridir. Bu fonksiyon, vücudun korunabilmesi adına kilo kaybının engellenmesi sağlanır.

Ani ve ağır bir şekilde verilen kilolar, vücudun alarma geçmesine neden olur ve yaşam sürecini artırabilmek adına her gıdayı yağa dönüştürmesi ile sonuçlanır. Yaşanan bu dönüşüm kilo vermek isteyen kişinin motivasyonunu olumsuz yönde etkileyebilir. Aynı zamanda yaşanan bu etkileşim, insan sağlığını da tehlikeye atabilir. Bu sorun ile karşılaşan kişiler, diyet listesi ağırlaştırılsa da kalori açığı oldukça fazla tutulsa da kilo kaybı oldukça güç bir duruma gelebilir. Kilo vermeyi belirleyen unsur, kişinin beslenmesi ya da spor aktiviteleri değil, vücudun kendisi olur. Doğru yöntemler ile bu süreç atlatılabilir.

Direnç Kilosu ve Metabolizma İlişkisi

Direnç kilosu ve metabolizma arasında doğrudan bir ilişki bulunur. Metabolizma, vücudun yaşamsal faaliyetlerini yerine getirebilmesi adına çalışan sistemlerden biridir. Bu sistem, harekete bağlı yakılan kalorinin belirlenmesini sağlıyor olup vücudun hayata devam etmesi adına enerji yönetimini yapar.

Uzun süren ve ağır diyet listelerinden oluşan süreç içerisinde metabolizma vücudu korumak adına kilo kaybını durdurur. Vücudun hayatını tehlikeye atılacağı, yaşama devam etmesi zorlanacağı için düşük kalorili ya da sağlıklı besinleri bile yağ olarak depo eder.

Yaşanan açlık süresi daha da ilerlediğinde kullanılacak enerji sağlamak ve yaşamsal faaliyetlere devam edebilmek adına direnç kilosu oluşturur. Bu durum ile karşılaştığınızı düşünüyor ve direnç kilosu nasıl hesaplanır sorusuna yanıt arıyorsanız ideal kilonuzu belirlemeniz gerekir. Vücut kitle indeksi ile ulaşacağınız bilgiler kapsamında direnç kilosu hesaplama işlemini yapabilirsiniz. Bireye bağlı olarak hesaplamalarda farklılıklar oluşabilir.

Direnç Kilosu Nasıl Kırılır?

Direnç kilosu nasıl kırılır sorusunun farklı yanıtları vardır. Bu yanıtlar şu şekilde çeşitlendirilebilir:

  • Direnç kilosu kırma için önerilen yollardan biri spordur. Hayatınıza düzenli spor getirebilir, cardio ya da yürüyüşler ile beslenmenizi destekleyebilirsiniz. Spor için bir programınız var ise bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Spor hocanızın yönlendirmesinde yeni programlar ile kas oluşumunu destekleyebilirsiniz. Bu sayede kilo verme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.
  • Direnç kilosu ve diyet arasındaki ilişkiden yararlanabilirsiniz. Bu ilişki kapsamında protein ağırlıklı diyetlere dönüş yapmaktır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu düşük yağ oranına sahip olan ve protein bakımından zengin olan besinleri diyet listenize ekleyebilirsiniz. Böylelikle vücudunuz yaşamsal faaliyetlere devam edecek enerjiye sahip olup kilo vermenizi destekleyebilir.
  • Direnç kilosu aşma yollarından biri de motivasyonunuzu kaybetmemenizdir. Direnç kilosu hedefinizi ulaşmanızın önündeki minik bir engeldir. Bu engeli, sabırlı bir şekilde atlatmanız mümkündür. Yapmanız gereken en önemli şey motivasyonunuzu düşürmemek, diyet ve sporunuza devam etmek olur.
  • Bazı durumlarda hormonal etkenler bu sorunun nedenleri arasında yer alır. Ghrelin hormonundan kaynaklı olarak bu sorun ile karşılaşıyorsanız uzman doktorların tavsiyeler süreci kolay bir şekilde atlatmanızı sağlar. Süreç içerisinde doktor tavsiyeleri kapsamında özel diyet ya da spor programları uygulayabilir, gerekli olursa ilaç tedavisine bağlayabilirsiniz.

Direnç kilosu nasıl verilir sorusunun cevaplarını arıyorsanız bu yöntemleri deneyebilirsiniz. Böylelikle sağlığınızı tehlikeye atmadan istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. Bu yöntemlere düzenli bir şekilde uygulamanız oldukça önemlidir. Kısa süreli yöntemler, istediğiniz sonuca ulaşmanızı engelleyebilir. Düzenli bir şekilde yöntemleri uyguluyor ve sonuca ulaşamıyorsanız uzman doktorlardan tavsiye almanız önerilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Direnç Kilosu nasıl teşhis edilir?

Direnç kilosu uzman kişiler tarafından çeşitli testler ile teşhis edilebilir. Uzun süre aynı kiloda kalıyor, düşük kalorili beslenmeye rağmen kilo veremiyor hatta alıyorsanız uzman doktorlar ile görüşebilirsiniz.

Direnç Kilosunu azaltmak için hangi egzersizler önerilir?

Direnç kilosu ve egzersiz arasındaki bağlantı ile kilo vermek istiyorsanız sporsalonu görevlilerinden destek alabilirsiniz. Bu destek ile beraber vücudunuzun kas oranını artırabilirsiniz. Artan kas oranı sayesinde yakılan kalori miktarı artabilir dolayısı ile kilo vermenizde hızlanabilir.

Direnç Kilosunu azaltmak için yaşam tarzı değişiklikleri neler olabilir?

Direnç kilosunu azaltmak için yaşamınıza sporu dahil edebilirsiniz. Güne spor ile başlayabilir, gün içerisinde de çeşitli aktiviteler ile hareket halinde olabilirsiniz. Aynı zamanda beslenmeniz için düşük kalorili ürünler ya da protein oranı yüksek olan gıdaları tercih edebilirsiniz.

Direnç Kilosu ve hormonal dengesizlikler arasındaki bağlantı nedir?

Direnç kilosu bazı kişilerde hormonal sebeplerden kaynaklanır. Vücudun ürettiği ghrelin hormonunundaki ani artış ya da dengesizlikler kilo verme sürecini yavaşlatan faktörler arasında yer alır.

Direnç Kilosuyla mücadelede uzman desteği ne zaman alınmalıdır?

Direnç kilosu ve kilo verme problemini uzun bir süre yaşıyorsanız uzmanlardan destek almalısınız. Bu sayede motivasyonunuzu kaybetmeden ve sağlığınızı tehlikeye atmadan istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.