Cinsel İstismar Nedir? Cinsel Taciz Çeşitleri Nelerdir?
Psikoloji

Cinsel İstismar Nedir? Cinsel Taciz Çeşitleri Nelerdir?

1196 Görüntülenme 14/12/2023

Cinsel İstismar Nedir? Cinsel Taciz Çeşitleri Nelerdir?

Cinsel istismar, hiçbir toplum tarafından hoş karşılanmaz ve ağır bir suç olarak kabul edilir. Ağır bir suç olarak kabul edilen bu olayın yaşanması, kişi de çeşitli travmalara sebep olmakla birlikte toplumsal güvene ve huzura da zarar verir.

Cinsel İstismar Nedir?

Cinsel istismarın, genel anlamına bakacak olursak bir kişinin cinsel haz elde etmek amacıyla başka bir kişiyi rızası olmaksızın cinsel içerikli davranışlara zorlamak olarak açıklanabilir. Bu zorlama eylemi birçok farklı şekilde yapılabilir. Bu olay hangi şekliyle olursa olsun, istismara uğrayan kişilerde, fiziksel, ruhsal veya duygusal travmalara sebep olabilir.

Cinsel İstismar Sayılan Şeyler Nelerdir?

Genel olarak cinsel istismar sayılan bazı davranışlar şunlardır:

  1. Cinsel Taciz: İstismarcının cinsel içerikli sözler, jestler veya dokunma yoluyla mağduru rahatsız etmesi.
  2. Cinsel Saldırı: İstismarcının mağduru cinsel birleşme veya başka cinsel eylemlere zorlaması.
  3. Çocuk Cinsel İstismarı: Çocukların cinsel içerikli hareketlere maruz bırakılması veya zorlanması.
  4. Zorla Fuhuş: Bir kişinin cinsel hizmetleri sağlamak üzere zorlanması veya sömürülmesi.
  5. Cinsel Şantaj: Bir kişinin cinsel içerikli materyallerle tehdit edilerek zorlanması.
  6. Çocuk Pornografisi: Çocukların cinsel içerikli fotoğraf veya videolarda kullanılması.
  7. Partnerler Arası Cinsel Şiddet: Bir partnerin diğerini cinselliğe zorlaması.

Cinsel Taciz Çeşitleri Nelerdir?

Cinsel taciz, istismarcının yaş veya cinsiyet ayırt etmeksizin bir kişiyi cinsel içerikli söz, davranış veya dokunuşlarla rahatsız etmesidir. Taciz sözlü veya fiziksel yolla olabilir.

Sözlü Cinsel Taciz

Sözlü cinsel taciz, bir kişinin cinsel içerikli sözler kullanarak, cinsel içerikli tehditlerde bulunarak veya cinsel anlam taşıyan şakalar yaparak bir başka kişiyi mağdur etmesidir. Sözlü taciz her ne kadar fiziksel temas içermese de mağdurun duygusal ve psikolojik sağlığını olumsuz etkiler.

Fiziksel Cinsel Taciz

Fiziksel cinsel taciz, bir kişinin cinsel içerikli davranışlara maruz kalması ve bu davranışların fiziksel temas içermesi durumunu ifade eder. Bu tür taciz, istismarcının mağdura fiziksel olarak dokunarak veya zorlayarak cinsel içerikli eylemleri gerçekleştirmesi şeklinde ortaya çıkabilir. Fiziksel cinsel taciz, mağdurun fiziksel sağlığına ek olarak psikolojik ve duygusal sağlığını da ciddi şekilde etkiler. Mağdur, travma sonrası stres bozukluğu, depresyon, anksiyete gibi psikolojik sorunlarla karşılaşabilir.

Cinsel İstismarın Belirtileri Nelerdir?

Cinsel istismarın belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilirken, genellikle yetişkinlerde ve çocuklarda farklı belirtilere rastlanır. Kesin bir sonuca varmak için uzman yardımı gerekebilir.

Yetişkinlerde Taciz Travması Belirtileri

Yetişkinlerde cinsel taciz travması, kendini birçok şekilde gösterir. Bu travma, psikolojik hastalıklara sebebiyet verebileceği gibi kişiyi duygusal olarak da kötü etkiler. Bu olayın belirtileri yetişkinlerde genellikle, öfke patlamaları, güven ve bağlanma sorunları, cinsel sorunlar, toplumdan kaçma, kendine zarar verme, günlük yaşam aktivitelerinde zorlanma, vücutta ağrı, ishal, kusma, mide bulantısı, kötü madde kullanımı ve intihar düşüncesi şeklinde görülür.

Çocuklarda Taciz Travması Belirtileri

Çocuklarda taciz travmasından kaynaklanan olası belirtiler, içe kapanma veya aşırı dışa dönme, cinsel içerikli konuşmaya başlama, idrar yaparken veya dışkılama sırasında ağrı, kendine zarar verme, öfke patlamaları, konuşma da güçlük çekme ve sessizleşmedir. Bunların yanı sıra çocukta yetişkinlere karşı güven sorunu, okul başarısında düşüş gibi belirtilerde görülebilir.

Bu belirtiler başka sorunlarla da ilişkilendirilebilir. Yine de eğer bir çocukta bu tür belirtiler görülüyorsa, durumu ciddiye almak ve bir uzmana başvurmak oldukça önemlidir.

Tacize Uğramış Birisi Nasıl Davranır?

Tacize uğramış birisiyle etkileşimde bulunurken, duyarlılık, saygı ve anlayış ön planda olmalıdır. Mağdura karşı sabırlı olunmalı, konuşmak istemezse zorlanmamalıdır. Kendini güvende hissedeceği bir ortam hazırlanmalı, empati ve anlayışlı yaklaşılmaya özen gösterilmelidir. Anlattıkları dinlenmeli ve asla inkar edilmemelidir. Kişi psikolojik ve hukuki yardım alma konusunda da desteklenmelidir.

Cinsel İstismarın Kişiler Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

İstismar, mağdur üzerinde ciddi ve uzun vadeli etkiler bırakabilen travmatik bir olaydır. Bu etkiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Mağdur olan kişinin cinsiyeti, yaşı, destek sistemleri, toplumsal destek alması, ailesi tarafından destek görmesi, profesyonel yardım alması ve diğer bireysel unsurlar istismarın etkilerini belirleyen faktörlerdir.

Cinsel istismarın uzun dönem etkileri nelerdir?

İstismarın uzun dönem etkileri, istismarın niteliği, sıklığı, süresi, destek sistemleri ve mağdurun kişisel özellikleri gibi birçok etmenden dolayı değişiklik gösterir. Genel olarak uzun dönem etkilerini sıralayacak olursak mağdurlar; psikolojik problemler, duygusal bozukluklar, ilişki ve cinsel problemler, kötü madde kullanımına yatkınlık, toplumdan kopma, özsaygı sorunları, suçluluk ve utanç duyma gibi davranışlar göstermeye eğilimli olurlar.

Cinsel İstismarın Yol Açabileceği Psikolojik Rahatsızlıklar Nelerdir?

Cinsel istismar, mağdur üzerinde birçok psikolojik rahatsızlığa yol açar. Travma sonrası stres bozukluğu (PTSB), anksiyete, depresyon, yeme bozukluğu, kişilik bozuklukları, intikam düşüncesi, cinsel işlev bozuklukları, duygusal dalgalanmalar, kötü madde kullanımıyla unutmaya çalışmak, mağdurların gösterebildiği psikolojik rahatsızlıklardandır.

Cinsel İstismarın Etki Ettiği Sorunlar Nelerdir?

Cinsel istismar, mağdur üzerinde geniş kapsamlı etkiler bırakır. Bu etkiler, psikolojik, duygusal, davranışsal, cinsel, fiziksel sorunlar ve ilişki problemleri olmak üzere birçok şekilde kendini gösterir.

Cinsel İstismara Uğramış Kişiler Nasıl Destek Almalıdır?

İstismara uğramış kişilerin profesyonel yardım alması, kendisi ile aynı sorunu yaşamış kişilerle iletişim kurması, ailesi ve yakın ilişkiler kurduğu kişilerden destek alması oldukça önemlidir. Tüm bunların yanında mağdurun göstermiş olduğu iyileşme isteği ve iyileşmek için atmış olduğu adımlar da iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyen unsurlardır.

Cinsel İstismar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cinsel istismar tedavisi mutlaka uzman bir sağlık personeli tarafından yapılmalıdır. İstismar tedavisi kişiden kişiye değişir ve uzman sağlık personelinin uygun gördüğü şekilde ilerler. Uzman, mağdurunun ihtiyaçlarına göre bir tedavi şekli belirler. Bu tedavi psikoterapi, ilaç tedavisi, aile terapisi ve başka tedavi yolları içerebilir.

Cinsel İstismar Yaşamış Kişilere Nasıl Davranılmalıdır?

Cinsel istismar yaşamış kişilere destek vermek oldukça önemlidir. Öncelikle mağdura yaşadıklarını kabullenmesi, hislerini anlaması ve duygularını ifade edebilmesi için zaman tanımalısınız. Empati gösterip yaşadıklarını anlamaya çalışmalısınız. Duygularına saygı duyup gizliliğine önem göstererek kendini güvende hissedebileceği bir ortam oluşturmaya dikkat etmelisiniz. Uzman yardımı alması ve yaşadıklarını anlatabilmesi için destek olmayı da atlamamalısınız. Profesyonel yardım almak, bu süreci atlatmasına oldukça faydalı olabilir. Sabırlı olmanızda fayda var. Bu konuda her bireyin farklı olduğunu ve ihtiyaçların çeşitlendiğini unutmamalısınız. Bu süreci atlatmak zor ve sancılı olabilir. Ancak, sizin sağladığınız destek, mağdurun daha hızlı toparlanmasında önemli bir faktör olur.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.