Brezilya Cevizi Nedir? Brezilya Cevizi Nasıl Tüketilir?
Beslenme ve Diyet

Brezilya Cevizi Nedir? Brezilya Cevizi Nasıl Tüketilir?

1602 Görüntülenme 01/11/2023

Brezilya cevizi faydaları, içeriğinin zengin olmasıyla ve özellikle de selenyum deposu olmasıyla öne çıkar. Bunun yanında, Güney Amerika bölgesi, Brezilya cevizinin ana vatanıdır ve süper bir gıda olarak popülerliğini korur. Ayrıca, besleyici değerleri yüksek olan organik Brezilya cevizinin kuruyemiş olarak tüketimi yoğun bir şekilde gerçekleştirilir. Beslenme konusunda hassasiyete sahip kişilerinde ek gıda alımları önem kazanır. Bu sebeple, vegan beslenen ve glütensiz gıda tüketen kişiler için Brezilya cevizi alternatif besinler arasındadır. Sayısız faydaya sahip ağaçtan toplanan bu besleyici gıdanın sütü, yağı ve tozu sağlıklı yemek tariflerinde de yerini almıştır.

Brezilya Cevizi Nedir?

Brezilya cevizi Kolombiya, Peru ve Venezuela başta olmak üzere Güney Amerika ülkelerinde yetişen ve Bertholletia ağacından elde edilen bir besindir. Ayrıca, 500 yıl gibi uzun bir süre yaşam süren bu ağaç koruma altına alınmış ve kesilme yasağı getirilmiştir. Diğer bir taraftan, bir fındık türü olması nedeniyle kuruyemiş olarak adlandırılan ceviz türü içeriği sayesinde diyetlerde sıklıkla önerilir. Günümüzde Amazon bölgesinden ülkemize de ithal edilen bu özel ceviz, takviye edici ürünlerin de ham maddelerindendir. Bununla birlikte kabuklu brezilya cevizi olarak lipit içeriği yüksektir. Tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri açısından zengindir, ayrıca omega 3 ve omega 6 sağlıklı yağ asitlerini yüksek oranda ihtiva eder. İlave olarak, Brezilya cevizi içeriği farklı kuruyemişlerle kıyaslandığında protein – yağ oranı değeri daha fazladır. Bitkisel özütler olarak bilinen fitostreoller, tokoferol, mineral ve vitamin açısından da zengin olması Brezilya cevizini önemli kılar.

Brezilya Cevizi Nasıl Tüketilir?

Besinin bozulmaması için öncelikle taze tüketilmesi tavsiye edilir. Saklama koşulları da cam kavanozlarda serin ve kuru şartlarda olmalıdır. Ara öğünlerde besleyici etkisinden ve tok tutma özelliğinden dolayı iyi bir alternatiftir. Kuruyemiş gibi tüketilebilirken tatlılar için de hoş bir aroma katar. Tatlı olarak tüketilirken toz haline getirilerek kurabiye, kek ve sütlü tarifler için uygun bir besin olabilir. Bunun yanında, ara soğuklarda salata üzerinde kullanılarak özel bir tat vererek damakta hoş bir lezzet bırakabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise kalorisinin yüksek olmasından dolayı ölçülü tüketilmesidir.

Brezilya Cevizi Tüketirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Brezilya cevizi faydaları ile zararları değerlendirildiğinde doğru ve yeterli miktarda tüketildiğinde faydaları daha yüksektir. Günlük olarak ortalama 5-6 adet tüketilmesi tavsiye edilir. Diğer kuruyemişlerden farklı olarak kabuksuz tüketilmesi önerilir. Bunun da temel nedeni ise kabuğunda radyoaktif element olan radonu içermesidir. Bununla birlikte, tropikal bir ağaçtan elde edilmesi sebebiyle ilk defa tadına bakılacaksa alerji riskine karşı dikkat edilebilir. Son olarak, diğer ceviz türlerine göre sert bir meyve yapısına sahip olmasından dolayı küçük çocuklara dikkatli verilmesi tavsiye edilir.

Brezilya Cevizi Faydaları Nelerdir?

Esansiyel yağ asitleri açısından zengin olması, kronik hastalıklara bağlı organ hasarını minimize etmekte rol oynar. Bu yağ asitlerinden omega 3 ve omega 6, kan hücrelerinden antikor ve alyuvarlar sentezini dengelemede destekleyici olur. Özellikle omega 3 beyin aktivitesi arttırma özelliği ile öğrenme becerisini desteklemesinde dikkat çeker. Ayrıca, beyin hücrelerin ölümüne neden olan alzheimer gibi hastalıkların önlenmesinde yardımcı rol üstlenir. Vitamin ve mineral içeriği ile bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekleyerek yabancı maddelerle de mücadeleyi arttırmada yardımcıdır.

Tiroidi Düzenler

Mineral açısından zengin olan besinin baskın özelliği selenyum içeriğinin yüksek oranda bulunmasında yatar. Selenyum minerali vücutta eser miktarda bulunurken görevleri hayati önem taşır. Selenyum eksikliğinde özellikle çocuklarda zeka geriliği ve büyüme problemi sıklıkla görülür, ayrıca ürüme sistemi sağlığının bozulduğu gözlemlenir. Bu durumun kaynağında, selenyumun hormonlara ve enzimlere destek olarak kofaktör görevini yerine getirmesi vardır. Tiroid bezi de büyüme ve gelişme adına oldukça önemli bir organdır. Tiroidlerden salgılanan T4, T3 ve TSH hormonları sayesinde metabolik reaksiyonları yönetir. Tiroid bezinin doğru işleyişinde iyot ve selenyum mineralleri kritik bir yere sahiptir. Bu bağlamda, selenyum tiroid iltihabını azaltmada da destek olur. Böylece tiroid bezinin parçalanmasını önlemede yardımcı rol olarak bütünlüğünün korunmasında etkilidir.

Cilde İyi Gelir

Tokoferol ve fitosteroller ve fenolik bileşenler açısından zengin olan gıdanın cilt üzerinde de pozitif etkileri mevcuttur. Aynı zamanda, bu aktif bileşenler sayesinde antioksidan ve anti mikrobiyal özellikler kazanması ciltte bazı avantajları oluşturur. Yaşla beraber serbest radikaller cilt bariyerine hasar vererek zayıflatabilir. Bu durumda cildin savunma kapasitesi azalarak dış etkilere karşı açık hale gelebilir. Atopik dermatit, egzama, alerjiler ilk dikkat çeken hastalıklar olabilir. Serbest radikalleri temizleyen antioksidanlar cildin bariyerini güçlendirerek esnek yapısının da kaybolmamasına yardımcı olur. Brezilya cevizi içeriğindeki bu moleküller gerek yaşlanma karşıtı gerekse enfeksiyonel durumlara karşı cildi korumada destekleyici rol oynar.

Protein Kaynağıdır

Protein indeksi yüksek olan besinin kas kütlesini ve temel aminoasitlerin depolarının dolmasında yardımcıdır. Sporcu yiyeceği olarak bilinen gıda, kas ve yağ kütlesinin dengelenmesinde önemli bir destek sağlar. Bunun yanında, protein tüketiminin artması doygunluk hissi oluşturarak kilo kontrolünde yardımcı rol oynar. Obezite tedavisinde kontrollü kilo verilmesine gıdalar arasında ilk sırada gelen ürünlerden olduğu ifade edilir.

Sindirime İyi Gelir

Sağlıklı yağ asitleri, mineral ve vitaminler, protein ve lif kaynağının olması bağırsak temizliğini de destekleme yönünü arttırır. Bağırsaklarda prebiyotik seviyesini arttırmada yardımcıdır, böylece yararlı bakterilerin daha iyi bir işlev göstermesini destekler. Hazımsızlık, şişkinlik ve gaz probleminin azalmasını da destekler.

Brezilya Cevizi Besin değerleri

100 gramında 655 kalori bulunan gıdada 66 gram yağ, 8 gram diyet lifi, 12 gram karbonhidrat, 2.3 gram şeker, 14 gram protein, 659 mg potasyum, 379 mg magnezyum, 3 gram sodyum, 2,4 mg demir, 160 mg kalsiyum ve 0,7 mg C vitamini vardır.

Brezilya Cevizi ve Normal Ceviz Arasındaki Fark Nedir?

Diğer ceviz türlerinde olduğu gibi mineral dengesinde kalsiyum, potasyum ve magnezyum minareli miktar olarak daha fazla bulunur. Brezilya cevizinde ekstra olarak selenyum içeriği diğer ceviz çeşitlerine göre oldukça yüksek orandadır.

Brezilya Cevizi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

-Brezilya cevizi günlük ne kadar tüketilmelidir?

1 porsiyon (28 gr) brezilya cevizinin 184 kaloridir. Yüksek kalori almamak adına ortalama 5-6 adet tüketilmesini önerilir.

-Brezilya cevizi alerjisi nasıl anlaşılır?

Brezilya cevizi zararları arasında nitelendirilen alerjen potansiyeli ilk kez tüketilirken tedbir alınmasını gerektirir. Alerji yatkınlığı varsa tüketildiğinde ciltte kabarma, kaşıntı, kızarıklık gibi belirtiler hafif olarak ortaya çıkabilir. Daha yüksek şiddette ise anafilaksi şok durumu oluşarak hayati risk oluşturabilir.

-Brezilya cevizi yağı faydalı mıdır?

Yağı da cilt, saç ve tırnak sağlığı açısından sıklıkla kullanılır. Bununla birlikte tatlandırıcı, aroma verici, taşıyıcı ve tamamlayıcı gıda olarak kullanımı mevcuttur.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.