Bölgesel İncelme Nedir?
Beslenme ve Diyet

Bölgesel İncelme Nedir?

232 Görüntülenme 06/05/2024

Bölgesel incelme nedir ve ne işe yarar gibi sorular her zaman merak konudur. Bölgesel incelme, vücudun bazı bölgelerinin incelmesi ve şekillenmesi adına uygulanan bir egzersiz ve beslenme yöntemidir. Erkek ve kadınlar tarafından bölgesel olarak incelmek büyük bir hedef olabilir. Bu yöntem kilo vermekten ziyade beden ölçüsünü küçültme ve vücudu sıkılaştırmayı hedefler. Özellikle de karın, bel ve bacaklardaki yağlanmaların azalmasını sağlar.

Hangi Bölgeler İçin Bölgesel İncelme Mümkün?

Bölgesel incelme nedir ve hangi bölgelerde işe yarar gibi soruların yanıtları merak edilir.  Bölgesel incelme, vücudun belirli kısımlarında uygulanabilir. Özellikle de bazı bölgeler yağlanmaya daha müsaittir ve dikkat edilmediğinde beden ölçülerini artırır. Söz konusu olan yerler bel, karın, bacak, kol ve kalçadır. Her biri farklı oranda olduğunda vücudun daha biçimsiz görünmesine neden olacağı için estetik kaygılara neden olur. Bu nedenle bölgesel incelme göbek, bel, bacak ve kalça gibi yerler için oldukça etkilidir. Zira bununla fazla yağlardan kurtulmak ve daha şekilli bir vücuda kavuşmak mümkündür.

Bölgesel İncelmede Beslenmenin Rolü

Bölgesel incelmenin sonuçları, beslenme ve egzersiz alışkanlarıyla yakından ilişkilidir. Öyle ki, her zaman yağlı ve karbonhidratlı beslenerek incelmek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle doğru bir beslenme alışkanlığı kazanmak ve sürdürmek gerekir. Doğru besin seçimi ve kalori miktarının önemli bir faktör olduğunu vurgulamak gerekir. Bölgesel olarak incelmek için bazı gıdaların daha fazla alınması bazılarının da azaltılması elzemdir. Örneğin protein alımı artırılmalı, karbonhidrat tüketimi azaltılmalıdır.

Bölgesel incelmede beslenme ne kadar doğru olursa incelme de o kadar hızlı ve etkili olacaktır. Dolayısıyla bu süreçte her ikisinin arasında sağlam bir ilişki vardır. Kalori ve protein dengesinin yanı sıra su tüketimine de dikkat edilmelidir. Kısacası beslenme alışkanlıklarında belirgin değişiklikler yapmak faydalı olacaktır.

Bölgesel İncelme İçin Diyet Önerileri

Bölgesel incelme nedir ve nasıl yapılır sorusu söz konusu olduğunda beslenmenin önemi bir kez daha vurgulanmalıdır. Zira, sağlıksız gıdaları tüketmek bu süreçte doğru olmayan bir alışkanlıktır. Bu noktada diyet için önerilen bazı yiyecekleri dikkat almak gerekir. Bölgesel incelme nasıl yapılır sorusunun yanıtları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kas kütlesini artırmak ve sıkılaşmayı hızlandırmak için protein tüketmelisiniz. Yani diyetinizde yoğurt, et, süt, yumurta ve tavuk gibi hayvansal gıdaları günlük tüketim miktarınıza göre alabilirsiniz.
 • Vitaminlerin vücut tarafından emilimi için sağlıklı yağlar tüketmelisiniz. Avokado, fındık ve ceviz gibi yağlı tohumları tercih edebilirsiniz.
 • Tokluk hissini uzatmak için tam tahıllı besinleri diyetinize ekleyebilirsiniz. Yulaf, kara buğdaylı ekmek, tam buğdaylı makarna ve kepekli ekmek buna birer örnektir.
 • Tatlı ihtiyacınızı düşük kalorilerle karşılamak için taze meyveler yiyebilirsiniz.
 • Vücuttaki toksinlerin hızlı bir şekilde atılması ve ödemin azalması için günlük 2-2,5 litre su içmelisiniz.

Bölgesel İncelme İçin Egzersiz ve Beslenme İlişkisi

Bölgesel incelme yöntemleri söz konusu olduğunda beslenme ve sporun önemi akla gelmelidir. Zira sadece sağlıklı beslenerek incelmek uzun vadede mümkündür. Ancak daha kısa sürede sıkı bir görünüm için egzersiz ve diyet aynı anda yürütülmelidir. Sadece sağlıklı beslenmek fazla kilo alımının önüne geçer. Yalnız spor yapmak ise vücuda hareketlilik kazandırır ve sıkılaşmada çok etkili değildir. Bu bağlamda her ikisi arasındaki ilişkinin önemine dikkat çekilmelidir.

Bölgesel incelmede beslenme ve egzersiz aynı anda yapıldığında yağ oranı azalacaktır. Zira bu yağların amacı vücudun enerji için kullanılmasını sağlamaktır. Bu nedenle yeteri kadar kullanılmadığında vücuda depolanırlar ve yerleşirler. Ancak düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenen bir vücutta spor esnasında yağ parçacıkları yakıt olarak kullanılır. Belirli bölgelerden yakıldığı için incelmeyi destekler. Dolayısıyla düzenli olarak bölgesel antrenman yapan ve dengeli bir şekilde beslenen kişiler sıkılaşabilir ve fit bir forma kavuşabilirler.

Sağlıklı Bölgesel İncelme İçin Altın Kurallar

Bölgesel incelme bacak, bel ve göbek kısımlarındaki yağların azalmasını sağlar. Her ne kadar etkili bir yöntem olarak bilinse de bazı bilinmesi gereken ipuçları vardır. Günümüzde bazı teknolojik aletlerle bu incelme sağlanabilir. Ancak kısa süreli bir çözüm olduğu için sağlıklı bir yöntem değildir. Dolayısıyla beklenmedik bölgesel incelme zararları ortaya çıkabilir. Bu nedenle spor ve beslenmeyle desteklendiğinde daha kalıcı ve tatmin edici sonuçlara ulaşmak mümkündür.  Bu konudaki altın kurallar ise şunlardır:

 • Sıkılaşmak için şok diyetler uygulamamalısınız, çünkü metabolizma hızınız düşer ve motivasyonu sürdüremeyebilirsiniz.
 • Kalori hesaplaması yaparak hangi besinlerden ne kadar miktarda alacağınızı belirlemelisiniz.
 • Karbonhidrat çok fazla tüketilmemeli ancak diyetten de tamamen çıkarılmamalıdır. Ancak sağlıklı karbonhidrat içeren besinleri aldığınızda daha faydalı olacaktır. Buna örnek olarak tam buğdaylı ekmekler, glütensiz fit tatlılar ve atıştırmalıklar verilebilir.
 • Uzun süre aç kalarak incelmek oldukça zordur. Bu nedenle her gün mutlaka 1-2 ara öğün yaparak kan şekerinizin dengesini koruyabilir ve diyetinizi sürdürebilirsiniz.
 • Kalorili içecekleri almamaya dikkat etmelisiniz. Örneğin kremalı ve sütlü kahveler yerine sade olanları tercih edebilirsiniz. Meyveli ve asitli içeceklerden ziyade taze sıkılmış meyve sularını tüketebilirsiniz.
 • Ağırlık yerine kardiyo yapmalısınız. Bu egzersiz yağ yakımını hızlandırdığı için ideal kilonuza gelmeyi sağlar. Sıkılaşmak için belirli hareketleri yapabilirsiniz. Bunun için genelde fitness, yoga ve pilates önerilebilir.
 • Kilo vermek ve sıkılaşmak için sabit bir beslenme düzeniniz olmamalı. Zira bu tarz düzen, vücudun adapte olmasını ve bir süre sonra tepki vermemesine neden olur. Bazı haftalarda detoks, bazı haftalarda ise Akdeniz tipi beslenmeyi benimseyebilirsiniz.

Bölgesel İncelme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

En etkili bölgesel incelme diyeti nedir?

Bölgesel incelme için en etkili olan diyet bilimsel olarak açıklanmamıştır. Genelde yağ oranını azaltmak ve sıkı bir görünüme kavuşmak için her besinden belirli miktarlarda tüketmek gerekir. Diyet, herkese özel olduğu için uzman destek almak en doğrusudur.

Bölgesel incelme için günlük kalori alımı nasıl olmalıdır?

Bölgesel incelme için kalori alımı tamamen kişinin kilo, yaşam tarzı ve sağlık durumuna bağlıdır. Bu nedenle net bir miktar söz konusu olamaz. Ancak sağlıklı yağ ve protein almak ve belirli oranda karbonhidrat tüketmek gerekir. Vitamin ve mineral almak için de taze meyve ve sebze yemek faydalı olacaktır.

Bölgesel incelmede hangi besin gruplarına ağırlık verilmelidir?

Bölgesel incelmede belirli besin gruplarına daha fazla ağırlık vermek gerekir. Protein, sebze, tam tahıl grubu, meyve ve sağlıklı yağdan oluşan besinlere ihtiyaç duyulur.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.