Blumia Nervoza Nedir?
Beslenme ve Diyet

Blumia Nervoza Nedir?

2859 Görüntülenme 04/05/2023

Yaygın olarak bulimia olarak adlandırılan bulimia nervoza, ilerlemesi halinde hayati tehdit oluşturabilecek yeme bozukluğudur. Bulimik olarak da ifade edilen blumia hastaları genellikle yeme kontrolünü kaybederek gizlice ve tıka basa yemek yemekte ve sonra bu fazladan kalorilerden sağlıksız bir şekilde kurtulmaya çalışabilmektedir. Blumia önemli sonuçları olabilen bir tablodur ve vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekmektedir.

Blumia nevroza nedir?

Blumia ciddi bir yeme bozukluğudur. Kişinin yeme düzeninin ve kendi vücut algısının bozulması ile birtakım psikolojik ve fizyolojik belirtilerin ortaya çıktığı bir tablodur.

Bulimianın belitileri nelerdir?

Kişinin sürekli kilosu ve vücut formu ile ilgilenmesi ve bu konuda memnuniyetsiz olması

Sürekli kilo alma korkusu

Bir öğünde anormal derecede yemek yemek ve bunu sürekli tekrarlamak

Yemek yerken kontrolü kaybettiğini hissetmek ama yemeyi bırakamamak

Yemek sonrasın kendini kusmaya zorlamak veya çok fazla egzersiz yapmak

Tıbbi açından gerekli olmadığı halde kendi kendine yemekten sonra müshil, diüretik ilaç kullanmak veya lavman uygulaması yapmak

Yemek yedikten sonra pişman olup, uzun süreler aç kalmak veya sürekli kalorileri kısıtlaması yapmak

Kilo vermek için aşırı şekilde diyet takviyesi veya bitkisel ürün kullanmak

Bulimia nervoza hastaları genellikle vücutlarında pek çok kusur bulmaktadır ve bu nedenle kendilerini suçlayabilmektedir. Bu hastalık doğrudan yeme düzeni ile ilgili değil, kişinin kendi iç dünyası ile ilgilidir. Kalorilerden kurtulmak ve kilo alımını önlemek için bulimia hastaları farklı yöntemler kullanabilmektedir. Kişi bunun farkında olmayabilir, bu nedenle çevresindeki kişilerin dikkati ve ilgisi çok önemlidir. Ancak etkili bir tedavi, kişinin kendisini iyi hissetmesine, sağlıklı olmasına ve ciddi komplikasyonların tersine çevrilmesine yardımcı olabilir.

Blumia nevroza nasıl anlaşılır?

Sevdiğiniz birinin bulimia belirtileri gösterebileceğini düşünüyorsanız, endişelerinizi açık ve dürüst bir şekilde tartışın. Birini profesyonel yardım almaya zorlayamazsınız, ancak cesaretlendirebilir ve destek verebilirsiniz. Ayrıca bir uzman bulmayı, randevu almayı ve hatta birlikte gitmeyi teklif etmenize yardımcı olabilirsiniz.

Bulimia hastalarının çoğu genellikle normal kilolu veya biraz fazla kilolu olduğundan, başkaları bir şeylerin ters gittiğini anlamayabilir. Ailenizin ve arkadaşlarınızın fark edebileceği uyarı işaretleri şunları içerir:

 • Sürekli olarak şişman olmaktan endişe duymak veya şikayet etmek
 • Aşırı derecede olumsuz bir beden imajına sahip olmak
 • Bir öğünde özellikle kişinin normalde uzak duracağı yiyecekler olmak üzere, alışılmadık derecede büyük miktarlarda yiyeceği tekrar tekrar yemek
 • Aşırı yemek yedikten sonra katı diyetler yapmak
 • Halkın içinde veya başkalarının önünde yemek yemek istememek
 • Yemekten hemen sonra, yemek sırasında veya uzun süre tuvalete gitmek
 • Çok fazla egzersiz yapmak
 • Parmak eklemlerinde veya ellerde yaralar, yaralar veya nasırlar olması
 • Diş ve diş etlerinde bozulmalar
 • Kilo farklılıkları
 • El ve ayaklarda şişlik

Blumia nevroza tanısı ve tedavisi nasıldır?

Kişide herhangi bir bulimia semptomu varsa, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım alınmalıdır. Tedavi edilmezse bulimia sağlığı ciddi şekilde etkileyebilir. Bulimia nervoza tanısının doğrudan konulması için bir test ya da yöntem bulunmamaktadır. Öncelikle hastanın tıbbi öyküsü alınmakta, muayene ve çeşitli tetkikler gerçekleştirilmektedir. Bulimia nervozada tedavi planı kişiye özel olarak belirlenmekte. Çeşitli terapi yöntemleri, ilaç tedavileri ve yaşam tarzı değişiklikleri blumia nevroza tedavisinde etkili olabilmektedir.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.