Ben Dili Nedir?
Psikoloji

Ben Dili Nedir?

2801 Görüntülenme 11/01/2023

Ben Dili Nedir? Nasıl Kullanılır?

Günlük yaşantınızda iletişim kurarken karşınızdaki insanın duygu ve düşüncelerini fark edemeyebilirsiniz. Bu durum çeşitli iletişim sorunlarının yaşanmasına sebep olur. “Ben” ve “sen” dili olarak ayrıştırılabilecek ifade dili günlük yaşantıda bireyler arasındaki iletişimin gidişatını belirleyen önemli bir etkendir.

Ben Dili Nedir?

Ben Dili, kişinin kendi duygu ve düşüncelerini karşısında yer alan kişiye aktarırken kendini merkez noktaya koyarak ifade etme şeklidir. Kişinin karşılaştığı olay karşısında kullanacağı söylem dili büyük önem arz eder. Söyleyeceği her bir söz karşı tarafı incitebilir, kırabilir. Bazı zamanlarda tartışmaya sebebiyet verebilir. Duygu ve düşüncelerinizi açıklarken bireysel tepkinize dikkat etmeniz gerekir. Söylemek istediğiniz sözü “ben”li cümlelerle kurarak karşınızdaki kişiyi incitmemiş olursunuz.

Düşüncelerinizi dile getirmeden önce karşı tarafa verdiğiniz değeri, olumlu bakış açınızı, dinleyen ve sevecen bir yanınızın olduğunu göstermenizde fayda var. Böylelikle iletişim gücünüzü arttırabilirsiniz. Yaşadığınız olay karşısında vereceğiniz tepkinin etkisini karşı tarafa odaklayarak ifade ettiğinizde karşınızdaki kişi otomatik olarak kendini savunmaya alır

Ben Dili Ne Demek?

İletişimde kelimeleri doğru kullandığınız zaman ve güzel bir üslupla dile getirdiğinizde düşüncelerinizi daha güçlü aktarabilirsiniz. Kendinizi anlatırken kullandığınız “ben dili” duygularınızı ifade etmede ve iletişiminizi kolaylaştırmada size yardımcı olur. Ben dili yapısını empati kurarak yaptığınızda etkisini güçlendirebilirsiniz. Düşüncelerinizi “ben”li cümlelerle doğru bir şekilde aktarabilirsiniz. Böylelikle karşınızda bulunan kişiyi kırıp incitmeden mesajlarınızı net bir şekilde iletebilirsiniz. Bu şekilde yapılan her bir ifade kişinin düşünce ve fikirlerini mantıklı şekilde aktarmasına yardımcı olur.

Kişi kendini olayın odak noktasına alarak, anlatım biçimini de ben dili olarak kullandığı takdirde tartışma olmadan konuyu açıklayabilir. Bir insanla iletişim kurarken empati duygusunu harekete geçirmeniz gerekebilir. Empati duygusu gelişen insanlar fikirlerini güzel bir dille açıklayabilir. Ben dili, karşınızdaki kişinin yaşanan olayların nedenlerini anlamasını sağlarken sağlıklı bir iletişiminde temellerini kurar. Karşılıklı kurulan her iletişimde kullanılan dil yapısı oldukça önemli bir belirleyici rol oynar.

Ben Dili Nasıl Kullanılır?

Sağlıklı iletişim kurabilmek için günlük hayatta kullanılan dil yapısının ben diline çevrilmesi olumlu sonuç verir. Bunu yaparken aklınızda şu sorulara yer vermeniz gerekir;

 • Ben ne düşünüyorum?
 • Ne hissediyorum?
 • Kendimi nasıl ifade edebilirim?

Kendinizi ifade etmeden önce bu soruları düşünüp hareket etmeniz gerekir. İkili ilişkilerde fikirlerinizi paylaşırken kişinin vicdanına, yüreğine dokunarak ve empati duygusuyla dile getirebilirsiniz. Böylelikle kişi, duygu ve düşüncelerini tartışmadan, incitmeden ve kırmadan aktarabilir. İletişiminizi sağlıklı ve samimi bir hale getirebilirsiniz.

Kırıldığınız da bunu karşı tarafa ifade etme yönteminiz ben diline göre olmalı. “Kendimi yalnız bırakılmış hissediyorum”, gibi bir cümle kurarak karşı tarafı sorgulamadan bulunduğunuz ruhsal durumu fark etmesini sağlayabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı ve isteklerinizi söylemek istediğinizde karşı tarafı kırmadan yaptığınızda anlamlı bir hal alır. Bu sayede iletişiminiz olumlu bir şekilde ilerlemeye devam eder. Kendinizi doğru anlatıp duygularınızı güzel bir üslupla dile getirdiğinizde farkındalığınızın yükseldiğini tanık olabilirsiniz.

Ben Dilini Kullanmak Ne İşe Yarar?

 1. Sorunların kısa sürede çözülmesine yardımcı olur.
 2. İkili ilişkilerdeki çatışmaların büyümesini engeller.
 3. Yapıcı bir ifade şekliyle iletişimin devamlılığını sağlar.

4 . Karşı tarafı suçlama ve yargılama gibi bir eylemde bulunmadığı için işbirliği halinde hareket etmelerini destekler.

 1. İletişimde “sen“ yerine “ben“ cümlesini hâkim kılar.
 2. Kişinin kendini savunmasına gerek kalmaz.
 3. Karşı tarafı düşünerek hareket edilmesini öğretir.
 4. İletişimi sağlıklı kılar.
 5. İnsanların birbirlerine yakınlaşmasını ve anlaşmasını sağlar.
 6. Ben mesajını alan kişi başkalarını dinlemeyi öğrenir.

11 Kişi hatalarını daha kolay görebilir.

 1. Bireyin kendi düşüncelerini rahat şekilde ortaya koymasını sağlar.
 2. Ben dili, ebeveynler ve çocuk arasındaki ilişkileri güçlendirir.

Ben Dilinin Özellikleri Nelerdir?

 1. Birinci tekil şahıs ile cümle kurulur.
 2. İhtiyaçlar, arzular ve istekler belirtilirken tercih edilir.
 3. Kişinin hislerinden söz ederek bir durumun açıklanması sağlanır.
 4. Karşı tarafın içinde bulunduğu duygu durumunu anlamaya çalışırken anladığınızı belirten ifadeler kullanmanıza da yardımcı olur.
 5. Geçmişteki sorunları ve duyguları düşünmeden şimdiki zamanı düşünerek cümleleri kurdurur.
 6. Karşısındaki ile empati kurarak onun ne istediğini ve ne hissettiğini sormasını sağlar.
 7. Kişiyle empati yapılmasını sağlar.
 8. İkili ilişkilerde olumlu etki yaratır.
 9. Kazandırılmak istenilen davranışı etkili kılar.
 10. Karşı tarafın da iletişimde ben dili kullanmasını sağlar.
 11. Kendinizi açıkladığınızda karşı tarafa sorumluluğu ileterek onun değişmesini bekleyebilirsiniz.
 12. Somut etki aranır.
 13. Hissedilen duyguları dile getirir.
 14. Çocukların öz güvenini arttırır ve sağlıklı iletişim kurmasını öğretir.

Ben Dili Nasıl İfade Edilir?

Ben dili, kullanımı çocukluktan itibaren başlanması gereken bir dil yapısı olarak bilinir. Böylece çocuğunuzun hayatında güçlü iletişim kurmasını sağlar. Söylem diliniz ne kadar kuvvetli olursa karşı tarafın hislerini ve düşüncelerini anladığınızı ona gösterebilirsiniz. Kullanımı daha iyi kavrayabilmek için şu örnekleri inceleyebilirsiniz:

 • İşe gelmediğin için bugün çok merak ettim.
 • Bilgisayar başında fazla vakit geçirmen benim kendimi yalnız hissetmeme sebep oluyor.
 • Bu davranış beni kırdı.
 • Kendimi mutsuz hissetmeme neden oldu.
 • Bu konuda kızgınım çünkü…
 • Vaktinde gelmen benim için çok önemli.
 • Benimle oyun oynarsan mutlu olurum.

Ben dilini kullanarak kurduğunuz cümleler, hem iş yaşamınızda hem de özel hayatınızda iletişim alanında size birçok başarı getirir. Karşı tarafla kurduğunuz saygılı iletişim sayesinde sizi daha iyi anlamasını sağlayabilirsiniz. Ortak bir düşünce hissiyatı verdiğinden sorunları birlikte işbirliği yaparak çözebilirsiniz. Bu sayede anlaşmazlıklar azaldığı için konuşan kişi rahatlamaya başlar. Ben diline hâkim olan kişi düşüncelerini aktarırken diğer insanlarında konu ile ilgili nasıl tepki vereceğini ayarlamış olur.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.