Bacak Yağları Nasıl Eritilir? Bacak Yağı Eritmede Egzersiz Önerileri
Beslenme ve Diyet

Bacak Yağları Nasıl Eritilir? Bacak Yağı Eritmede Egzersiz Önerileri

2048 Görüntülenme 25/09/2023

Bacak yağı eritme, hem kadınlar hem de erkekler daha sağlıklı olmak ve daha fit görünmek için son derece önemlidir Gün içinde aldığınız kaloriler, vücudunuzun belli bölgelerinde toplanır, bu kısımlarda yağlanmaya sebep olur.

Vücutta oluşan bu yağlanmayı gidermek her bölgeye farklı bir egzersiz uygulamalısınız. Bacak yağları için ters bisiklet hareketi yaparak kalça ve basen bölgesini eritebilirsiniz. Ancak sadece egzersizle zayıflayamazsınız. Egzersiz ve diyet bir arada olduğunda bacak yağlarınızı eritmeye başlayabilirsiniz.

Bacak yağı eritme egzersizlerinden bir tanesi squattır. Bu hareketle hem popo hem de kalça ve basen yağlarını eritebilirsiniz. Düzenli spor, yürüyüş ve spor çeşitleri sayesinde hem iç bacak hem de dış bacak yağlarını eritmenize yardım eder.

Bacak Yağları Nasıl Eritilir?

Bacak yağları nedeniyle istediğiniz kıyafeti rahatlıkla giyemiyor olabilirsiniz. Bölgesel yağlanma nedeniyle vücut tipinizden memnun olmayabilirsiniz. Eliptik bisiklet ya da bisiklet sürerek bacak kısmındaki yağları eritebilirsiniz. Yerde yatarak makas hareketiyle bacağınızdaki iç ve arka kısımdaki yağları rahatlıkla eritebilirsiniz. Bu hareketi aşırıya kaçmadan her gün yapabilirsiniz. Hareketleri doğru şekilde yaptığınızda randımanlı olarak sonuç alabilirsiniz.

Bacak Yağı Nasıl Oluşur?

Sağlıksız beslenme, karbonhidrat, yağ ve şeker bakımından zengin beslenme nedeniyle özellikle bacak yağlarınızda ciddi bir artış yaşayabilirsiniz. Normalde beslenme sonrasında midenin sindirdiği yararlı besinler ayrıştırılır. Aldığınız kalori harcadığınız kaloriden fazlaysa o zaman aldığınız kaloriler yağa dönüşür. Bacak ve vücudun çeşitli bölgelerinde birikir. Bacakta biriken yağlar, selülit, portakal görünümü gibi problemlere yol açar.

Bacak arası yağları eritme programınızı, kişisel antrönünüzle oluşturmalısınız, bu sizi sağlıklı beslenme konusunda da motive eder. Karbonhidrat açısından düşük kalorili, protein bakımından zengin diyetleri tercih ederek yağlarınızı daha hızlı yakabilirsiniz. Daha önce fitness ve crossfit ezgersizlerini öğrendiyseniz ve doğru hareketlerin püf noktasını biliyorsanız tek başınıza da çalışabilirsiniz. Bacak yağlarınızı egzersizle eritebilirsiniz. Ancak bacak yağları, bir süre sonra tekrar oluşabilir.

Bacak Yağı Oluşumunda Etkili Olan Faktörler Nelerdir?

Herkesin metabolizması farklıdır. Bu nedenle aynı yemeği yiyen herkes aynı kiloyu almaz. Bacak yağı oluşumu hem kişinin metabolizmasına hem de yeme düzenine göre şekillenir. Örneğin, çok fazla fastfood yiyen biriyseniz sebze ve protein bakımından zengin beslenen kişilere göre daha fazla kilo alabilirsiniz. Bacak yağları da buna benzer bir şekilde oluşur. Belki de bacağınızda biriken yağların sebebi genetik bir bacak yağlanması problemi olabilir. Bunun yanında bacak yağları oluşumuna neden olan şey, sürekli oturmak, hareketsiz olmaktır. Bacak yağlanması sorunu, masa başı işlerde çalışan kişilerin sıklıkla yaşadığı problemlerden biridir.

Bacak Yağları Eritme Sürecinde Kaçınılması Gerekenler

Bacak yağları eritme süreci, beslenme ve egzersiz düzeninize göre daha uzun ya da daha kısa bir dönemi kapsayabilir. Özellikle de beslenmenize zayıflama ve bölgesel zayıflama sürecinde ekstra dikkat etmelisiniz. Böylece egzersizlerden daha iyi sonuç alabilirsiniz. Akşam yemeğinizi erken yiyerek bu süreçte yağ yakmayı kolaylaştırabilirsiniz. Bu süreçte dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

 • Tatlı yemekten kaçınmalısınız.
 • Her gün aynı saatte yemek yemelisiniz.
 • Akşam yemeğinizi mümkünse 17.00-18.00 arasında yemelisiniz.
 • Günlük kalori ihtiyacınızın üstünde yemek yememeye özen göstermelisiniz.
 • İşlenmiş gıdalardan ve rafine şekerden uzak durmalısınız.
 • Taze meyve ve sebze tüketmeye özen göstermelisiniz.
 • Düzenli egzersiz yapmalısınız. Egzersizlerinizi her gün ya da haftanın belli günleri aynı saatlerde yapmalısınız.
 • Mümkünse ekmek yememelisiniz. Yiyecekseniz bunu bir dilimle kısıtlayabilirsiniz. Beyaz ekmek yerine, tam tahıl, karabuğday gibi lif oranı yüksek olan ekmekleri tercih etmelisiniz.
 • Makarna ve pilav yememeye özen göstermelisiniz.
 • Şekerli içecekler tüketmemelisiniz.

Beslenme hataları

Bacak yağları konusunda dertliyseniz belki de beslenme konusunda hata yapıyorsunuz. Bazen masum gibi görünen ve açlık bastırmak için yenen bisküviler aslında çok yüksek kaloriye sahiptir. Bu kremalı bisküvi, kuru pasta, yaş pasta, poğaça gibi hamur işi ve karbonhidrat değeri yüksek yiyecekleri tüketmemelisiniz. Bu yiyecekler size kısa süreli tokluk hissi verse bile uzun vadede tok kalmanızı sağlamaz. Kan şekerinizi yükselterek birkaç saat sonra tekrar acıkmanıza yol açabilir. Ayrıca bu yiyecekleri yediğinizde vücudunuzun çeşitli bölgelerinde yağlanmalara sebep olur.

Antrenman hataları

En büyük antrenman hatalarından biri kaslarınızı yanlış şekilde hareket ettirerek onları zorlamanızdır. Yanlış kas hareketleri, lif ve doku yaralanmalarına sebebiyet verir. Bu da günlük hayatta hareketlerinizi büyük oranda kısıtlar. Eğer yaralanmalara rağmen kaslarınızı zorlamaya devam ederseniz bu durumda bir süre sonra o bölgede aşırı hassasiyet oluşmasına yol açabilirsiniz. Kaslarda oluşan hasarlar, zamanla geri dönüşü olmayan boyutlara ulaşabilir. Bu nedenle bacak yağları eritme konusunda pilates, yoga, fitness gibi sporlarda bir eğitmen desteği almalısınız.

Bacak Yağı Eritmede Beslenmenin Önemi Nedir?

Bacak yağları eritme hareketleri, tek başına yaptığınızda o gün için ekstra kilo almanızı önleyebilir. Ama kilo vermek istiyorsanız hem diyet hem de egzersiz ikilisini aynı anda yapmalısınız. Özellikle de beslenme konusunda daha bilinçli hareket etmeniz gerekir, egzersiz sürecinde kas zafiyeti yaşamamak için diyetisyen desteği almalısınız.

Bol su tüketimi

Günde 2-3 litre aralığında su içmelisiniz. Kilonuza ve terleme düzeyinize göre bu miktarı daha da arttırabilirsiniz.

Yağ yakıcı besinler

Yumurta, ceviz, avokado gibi protein seviyesi yüksek, tok tutma özelliği bulunan yağ yakıcı besinleri tüketebilirsiniz.

Bacak Yağlarını Eritmede Etkili Olan Egzersizler Nelerdir?

Bacak yağları için en etkili egzersizleri maddeler halinde şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Makas hareketi,
 • Bisiklet hareketi,
 • Basamak egzersizi,
 • Fitness salonlarındaki bacak egzersiz aletleriyle yapılan hareketler,
 • Zumba,
 • Leslie mille egzersizleri vb.

Bacak odaklı kardiyo

Bacak odaklı kardiyo, yürüyüş bandı ve eliptik bisiklet cihazlarıdır.

Ağırlık çalışmaları

Ağırlık çalışmaları, genellikle fitness salonlarında ağırlıkları bacaklarla kaldırmayı sağlayan bacak egzersiz cihazlarını içerir. Bunların dışında elde dumble taşıyarak lunge yapabilirsiniz. Plank da bacak ve vücudun çeşitli yerlerindeki fazla yağları yakmanıza yardımcıdır.

Evde uygulanabilecek bacak egzersizleri

Evde uygulayabileceğiniz bacak arası yağları eritme hareketleri için öneriler:

Ayaktayken bacakları iki yana eşit şekilde açarak aşağı yukarı düz bir şekilde inip kalkabilirsiniz.

Belinizi duvara yaslayarak 90 derecelik açıyla oturuyormuş gibi 30 saniye bekleyip arada dinlenerek bunu 4-5 set tekrarlayabilirsiniz.

Yarım mekik çekebilirsiniz. Bu hareket hem karın hem de arka bacak yağları için etkilidir.

Bacak Yağı Eritme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

-Bacak yağlarını eritmek için ne yemeli?

Lif bakımından zengin meyveleri ve sebzeleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Kuru yemiş tüketerek tokluk sürenizi uzatabilirsiniz. Yoğurt ve kefir gibi gıdaları tüketmeye dikkat ederek sindiriminizi kolaylaştırabilirsiniz. Kalorisi düşük sebzeleri ve bakliyatları bu dönemde daha çok tüketebilirsiniz. Ayrıca bacak yağları konusunda etkili sonuç almak için hareketli bir yaşam tarzınızı benimsemelisiniz. Yağsız et tüketmeyi tercih etmelisiniz.

-Bacak en hızlı nasıl incelir?

Bacak yağları için en hızlı şekilde eriyebilmesini sağlayan sihirli bir formül yoktur. En hızlı sonuç alma yöntemi beslenme düzeninizi sağlıklı bir hale getirmektir.

-Bacak yağları için en etkili diyet hangisidir?

En etkili diyet, metabolizmanıza uygun diyettir. Bunun için kilo verme ya da sağlıklı beslenme sürecinde diyetisyene başvurmalısınız.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.