Aralıklı Oruç (If Diyeti) Nedir?
Beslenme ve Diyet

Aralıklı Oruç (If Diyeti) Nedir?

689 Görüntülenme 20/02/2024

Aralıklı Oruç (If Diyeti) Nedir?

Aralıklı oruç, bir diğer adıyla intermittent fasting son zamanlarda en sık başvurulan diyet yöntemlerinden biridir. Aralıklı oruç nedir sorusuna en basit haliyle günün belirli saat diliminde oruç gibi herhangi bir yiyecek yememek yanıtı verilebilir. Kilosunu sağlıklı korumak veya kilo vermek isteyen kişilerin tercih ettiği bu program mutlaka uzman bir diyetisyen eşliğinde uygulanmalı. Aksi takdirde sağlığı tehdit eden olumsuz durumlar baş gösterebilir. Hekiminiz uygun gördüğü ve aralıklı oruç diyetini engelleyen herhangi bir rahatsızlığınızın olmadığına kanaat getirdiği takdirde programa başlayabilirsiniz.

 

Aralıklı Oruç Nedir?

Aralıklı oruç diyeti olarak bilinen bu diyet aslında beslenme programının farklı düzenlenmesiyle oluşur. Bu düzenlemeler ile birlikte günün belli zamanında hiçbir besin tüketilmez. Bu durum bazen haftanın belli günlerini kapsar. Bu yüzden bu programa diyet demek tam olarak doğru olmayabilir. Yediğiniz besinleri değiştirmeden sadece yediğiniz zamanlara kısıtlama getirmek bu programın asıl amacıdır.

 Aralıklı Oruç Neden Yapılır?

Klasik diyetlerden farklı olan aralıklı oruç, hangi besinleri tüketmeniz gerektiğini değil besinleri ne zaman tüketmeniz gerektiğini belirten bir programdır. Kalori alımını kısıtlamadığı için popülerliğini gittikçe artıran bu program, 2018 yılında Uluslararası Gıda Enformasyonu Konseyi Kurumunun yaptığı araştırmaya göre en popüler diyet olarak seçilmiştir. Bunun nedeni günü veya haftayı stratejik olarak periyotlara bölen ve bu periyotlarda yemek yemeyi salık vermesi ile birlikte sağladığı faydalardır.

 Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır?

Aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır sorusunun cevabı olabilecek farklı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden hangisinin seçileceği ve aralıklı oruç saatleri kişinin temposuna, sağlık geçmişine ve sağlık durumuna göre uzman bir hekim ya da diyetisyen tarafından belirlenmelidir. İşte, aralıklı oruç nasıl uygulanır sorusuna cevap niteliğinde olan aralıklı oruç diyet listeleri şu şekildedir:

16/8 Yöntemi: Aralıklı oruç nasıl yapılır sorusuna ilk yanıt 16/8 yöntemidir. Bu yöntem diyeti uygulayanların en sık tercih ettiği metottur. 16/8 yönteminde uyku süresi dahil olmak üzere 16 saat aç kalmalı ve 8 saat yemek yemelisiniz. 8. saatin sonlarına doğru son öğününüzü, genellikle akşam yemeği tercih edilir, yedikten sonra orucunuza başlayabilirsiniz. Aç kalma süresince sıvı tüketimi ise serbesttir.

Ye/Dur/Ye Yöntemi: Bu metot haftada birkaç kez yapılan bir düzenlemedir. Belirlediğiniz 1-2 gün hiçbir şey yemeden 24 saat geçirmeniz gerekir. Diğer günlerde ise dilediğinizi tüketebilirsiniz.

5/2 Yöntemi ( Modifiye Oruç Metodu ): 5/2 yönteminde haftanın 5 günü normal beslenme rutininizde ilerlemelisiniz. Geriye kalan 2 gün ise kısıtlı beslenme programı uygulamalı ve aldığınız kaloriyi sınırlandırmalısınız. Bu yöntemde kısıtlı tüketim uygulayacağınız günleri arka arkaya seçmemelisiniz. Kısıtlı program uyguladığınız günlerde, diğer günlerde aldığınız besinlerin yaklaşık %25’i kadar tüketmeniz önerilir.

 Aralıklı Oruç Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Aralıklı oruç faydaları vücudun yağ yakmasını hızlandırmasından çok daha fazladır. Uzman hekiminiz ve diyetisyeniniz eşliğinde hazırladığınız aralıklı oruç diyet listesi ile kendinize sağlayacağınız faydaları şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olan bu diyet detoks etkisi gösterir. Bununla birlikte hücre yenilenmesine de destek olur.
 • Vücuttaki toksinlerin atılmasıyla birlikte kişiler daha sağlıklı kilo verir.
 • Uzun süreli açlık sayesinde sindirim sistemi dinlenmiş olur ve şeker-yağ metabolizması kendini düzenler.
 • Kan basıncı ile kolesterol seviyeleri dengelenir.
 • Aralıklı oruç kan şekeri regülasyonunu sağlar ve böylelikle Tip2 diyabete karşı koruyucu görev üstlenir.
 • Trigliserid seviyesini düşürür.
 • İnsülin duyarlılığını artırır.
 • 16 saat süren açlık ile birlikte “otofaji” başlar. Hasar gören hücreler geri kazandırılmış olur.
 • Oksidatif stres belirtileri azalır.

 Aralıklı Oruç Diyeti Kimler İçin Uygundur?

Aralıklı oruç nedir nasıl yapılır sorularını soran kişiler bu diyetin kendileri için uygun olup olmadığını da düşünmektedir. Bu beslenme programının size uygun olup olmadığını anlamak için öncelikle bir doktor eşliğinde gerekli tetkikleri yaptırmalı ve ardından diyetisyen eşliğinde programa başlamalısınız. Herhangi bir kronik rahatsızlığınız yoksa ve doktorunuz izin verdiyse aralıklı oruç yapabilirsiniz. Bu noktada diyetisyeniniz yaşa göre aralıklı oruç listesi hazırlar ve size sunar. Aralıklı oruç şu kişiler ve durumlar için uygun değildir:

 • Tansiyon hastaları
 • Anoreksiya, blumia gibi yeme bozukluklarına yatkın kişiler için
 • Ergenlik dönemindeki bireyler için
 • Hamileler ve emziren anneler için
 • Glisemik indeksi düşük olan bireyler için
 • Böbrek ve gut hastaları için
 • Kronik rahatsızlığı olup ilaç kullananlar için
 • İnsüline bağımlı şeker hastaları için

Tüm bunların yanı sıra diyeti uygulamaya başladığınızda ilk zamanlar baş dönmesi, mide bulantısı gibi sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Vücudunuz bu ritme alıştıkça belirtiler etkisini yitirecektir. Fakat zaman geçmesine rağmen hala semptomlar baş gösteriyor veya şiddeti giderek artıyorsa mutlaka hekiminize danışmalısınız. Aralıklı oruç kaç gün yapılır, hangi yöntemle ilerlemeniz gerekir sorularının cevaplarını da yine hekiminiz size verecektir.

 Aralıklı Oruç Diyetinin Riskleri Var Mıdır?

Doğru planlanmayan bir programla hareket ederseniz yaşam tarzınıza bağlı olarak olumsuz etkilerle karşılaşabilirsiniz. Bunlar;

 • Kalori alımını sınırladığınız günlerde veya saatlerde konsantrasyon eksikliği, yorgunluk ve ruh durumunuzda dalgalanmalar görülebilir.
 • Yanlış planlanmış bir program kadınlarda hormonsal dengesizliğe yol açabilir.
 • Bazı durumlarda yemek bozukluklarına zemin hazırlayabilir.

 Aralıklı Oruç Diyeti Kaç Gün Yapılır?

Aralıklı oruç diyeti nedir kuralları nelerdir şeklinde bir araştırma yaparsanız öncelikle farklı uygulama süreçlerinin olduğunu görebilirsiniz. Programın nasıl ilerleyeceğine ve diyeti kaç gün ayarlayacağınıza diyetisyeniniz ve hekiminiz ile karar vermelisiniz. Bu noktada yaşam tarzınız, sağlık durumunuz önemli rol oynar. Bireylerin bir kısmı gün içerisinde belli saatler kalori alımını sınırlarken bir kısmı ise haftanın belli gününü kısıtlayarak geçirmektedir.

 Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Uygulanır?

Aralıklı oruç diyetini uygulamak için bazı yöntemler bulunmaktadır. 8/16 yöntemi en sık tercih edilen yöntemdir. Bu yöntemde uyku dahil olmak üzere 16 saat kendinizi aç bırakıp 8 saat boyunca yemek yiyebilmektesiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

If diyetinde neler yasak?

Aralıklı oruç diyetinde kendinizi aç bıraktığınız zamanlarda sıvı harici besin tüketmeniz yasaktır.

If diyet kaç günde etkisini gösterir?

Aralıklı orucun kaç günde etkisini göstereceği sizin yaşam tarzınıza, kilonuza, beslenme programınıza, sağlık durumunuza bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.