Anhedoni Nedir?
Psikoloji

Anhedoni Nedir?

1465 Görüntülenme 15/01/2024

Anhedoni Nedir?

Anhedoni ,en genel tabiriyle zevk alamama durumudur. Özellikle depresyon durumlarında daha etkili olabilir. Anhedoni nedir şeklinde merak edilen sorularda bu durumun genellikle diğer ruhsal sağlık problemleri ile ortaya çıktığı bilgisi yer alır. Zaman zaman stres, anksiyete, depresyonun içerisinde olan bireyin, hayattan zevk alması oldukça güçtür. Bu durum anhedoninin var olduğunu gösterir. İsteksizlik ile birlikte haz duygusunun azalması günlük hayatta keyifli bir zaman geçirmeyi etkilerken bireyin zihinsel olarak yorulmasına neden olur.

Fiziksel Anhedoni Nedir?

Ahnedoni  kendi içerisinde iki türe ayrılır. Bu türlerden ilki fiziksel olan durumdur. Fiziksel temaslarda hoşlanmama hatta cinsel zevk alamama en belirgin belirtileri arasında yer alır. Aynı zamanda bireylerin iştahsızlığı, yemek yemekten keyif alamaması sağlık problemlerini de beraberinde getirir. Hem bedensel hem zihinsel olarak olumsuz durumlara sebebiyet verir. Fiziksel olarak bireyin istekli olmaması ve zevk alamaması hayatını oldukça etkiler. Özellikle bireylerin partnerleri ile aralarında problemlerin ortaya çıkmasına neden olur.

Sosyal Anhedoni Nedir?

Anhedoni türlerinden biri olan sosyal anhedoni, adından da anlaşılacağı üzere sosyalleşmek istememe durumu olarak ifade edilir. Başkalarıyla vakit geçirme isteği olmaması ve bundan hoşlanmama başlıca özellikleri arasında yer alır. Sosyal anksiyeteye benzer birlikte sosyal kaygının yerine isteksizliğin ön planda olması anksiyete ile ayrılmasına neden olur. Bireylerin, sosyal ortamlarda ve durumlarda haz almaması onların bu durumu yaşadıklarını fark etmelerini sağlar.

Anhedoni Neden Olur?

Anhedoninin ortaya çıkmasında bireyin yaşamış olduğu durumlar oldukça etkili olur. Örneğin travmatik olaylar yaşamak bu durumun ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Yine aynı şekilde yoğun stres ve beyin hasarına neden olabilecek durumların ortaya çıkmasıyla bu hastalık baş gösterir. Bu durumun belki de en önemli nedeni bireyleri ruhsal ya da sinirsel bir hastalığa sahip olmasıdır. Özellikle ruhsal olarak bir hastalığa sahip bireylerin bu durumu da yaşama ihtimali yüksektir.

Anhedoni Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Anhedoni psikolojik olarak bireyin çöküş yaşamasına neden olur. Özellikle depresyon, anksiyete, şizofreni ya da bipolar bozukluklar ile yakından ilişkili olduğu bilinir. Bireyin psikolojik olarak kendini iyi hissetmemesi, hayattan zevk alamaması bu durumun varlığının göstergesi olarak sayılır. Bireyin psikolojisinin bu gibi durumlara açık olması, özellikle zor dönemlerde kendini yalnız hissetmesi gibi etkenlerle bu durum olumsuz etkileri ile ortaya çıkar.

Anhedoni Türleri Nelerdir?

Anhedoni, fiziksel ve sosyal anhedoni olarak ikiye ayrılır. Bunları kısaca açıklamak gerekirse;

 • Fiziksel Anhedoni: Bireylerde fiziksel temaslardan hoşlanmama, zevk alamama veya iştahsızlık yaşama hali görülür.
 • Sosyal Anhedoni: Bireylerin sosyalleşmek adına yapılan aktivitelerden keyif almaması, başkalarıyla vakit geçirmekten zevk alamaması şeklinde ifade edilir.

Anhedoni Belirtileri Nelerdir?

Anhedoni konusunda hastalığın varlığını tespit etmek için belirtileri incelemek gerekir. Anhedoni belirtilerini şu şekilde sıralanabilir;

 • Sürekli gerginlik içerisinde olmak
 • Neşe, sevinç ve mutluluk gibi duyguları hissetmemek
 • Beslenme konusunda alışkanlıkların değişmesi
 • Bireyin yapmış olduğu sosyal aktivitelerden zevk alamaması
 • Cinsel isteksizlik yaşamak

bu durumun sıklıkla karşılaşılan belirtileri arasında yer alır.

Anhedoni Riskleri Nelerdir?

Anhedoni için bazı risk faktörleri bulunur. Bu faktörler şu şekildedir;

 • Bireylerin travmatik bir olay yaşaması veya dönemsel olarak yoğun bir strese maruz kalmaları
 • Bireylerin ihmal edildiğini hissetmesi
 • Farklı ruhsal ve sinirsel hastalıklara sahip olmak
 • Beslenme bozuklukları ve beslenme yetersizliği
 • Bireyin geçirmiş olduğu ciddi bir hastalığın etkilerinin devam etmesi

gibi bazı risk faktörleri bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olur.

Anhedoni Nasıl Geçer?

Anhedoninin tedavisi oldukça zor olabilir. Tedavi sürecine başlamadan önce uzman bir hekimin bu duruma neden olan kaynağı bulması gerekir. Daha sonra anhedoni nasıl geçer,  bunun yollarını aramak gerekir. Tedavi etmeye odaklanarak yaşanılan zorluğu geçmesini zamanla beklemek gerekir. Depresyon etkilerinin artması nedeniyle daha ciddi boyutlara ulaşabilir. Bu yüzden bu alanda uzmanlığa sahip olan doktorlara başvurarak tedavi için gerekli olan süreci başlatmanız gerekebilir.

Doktorların tedavi yöntemleri hastalara göre değişebilir. Uzman hekim tarafından tavsiye edilen antidepresan ilaçlar kullanabileceğiniz gibi bu ilaçların yanı sıra terapi yöntemleri de etkili olabilir. Uzman tarafından uygun tedavi yöntemleri uygulanır ve bireyin bu süreci atlatmasına destek olunmalıdır. Ancak bu yöntemlerin yanı sıra anhedoni tedavisi için; bireylerin uyku düzenleri, beslenme alışkanlıkları da sağlıklı bir şekilde kontrol altına alındığında bireyin semptomları azalabilir. Aynı şekilde spor ve eğlenceli aktiviteler bireylerin ruh halini ve morallerini yükseltebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Anhedoni’ye ne sebep olur?

Anhedoni genellikle depresyon gibi ruhsal problemlere sahip olması ile kendini gösteren bir durumdur. Psikolojik olarak bireyin güçlü olmaması ve kendini yalnız hissetmesi zemin hazırlayıcı nedenler arasında yer alır.

Anhedoni kimlerde görülür?

Anhedoni, genelikle ruhsal sağlık problemlerine sahip bireylerde görülme olasılığı yüksek bir ruhsal durumdur. Ayrıca madde bağımlılığı gibi bir bağımlığa sahip bireylerde de anhedoniye sıklıkla rastlanır.

Kalıcı anhedoni nedir?

Anhedoni ne demek şeklinde yapılan aramalarda bu durumun kalıcı olup olmadığı merak edilenler arasında yer alır. Genellikle tedavi edilebilen bir durum olsa da bazen hastanın tedaviyi kabul etmemesi gibi durumlarda kalıcı olan hastalığa dönüşebilir. Bu durumda bireyler, fiziksel ve sosyal olarak zevk almama duygularının yoğun olarak yaşarlar. Bu durumlarda bireylerin hayata olan isteğini düşürür.

Anhedoni ile nasıl başa çıkılır?

Anhedoniden kurtulma yöntemleri olarak bireyleri zevk alacakları aktivitelere yönlendirmeleri doğru bir karar olur. Sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, çeşitli aktiviteler yaparak hayattan zevk alma duygusu tekrar ortaya çıkarılabilir.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.