Ağrılı Cinsel Birleşme (Disparoni) Nedir?
Psikoloji

Ağrılı Cinsel Birleşme (Disparoni) Nedir?

428 Görüntülenme 15/03/2024

Ağrılı Cinsel Birleşme – Disparoni – yunanca bir kelime olmakla birlikte birbiri ile uyumsuz olan yatak partneri anlamı taşır. Cinsel ilişki sırasında meydana gelen ağrı, acı, yanma ve batma gibi durumlar disparoni ya da ağrılı cinsel ilişki olarak tanımlanır. Psikososyal durumlar başta olmak üzere tıp biliminin de üzerinde fazla durmadığı bir konudur.

Bu sorun kadınların partneriyle olan cinsel hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Cinsellik sırasında ağrılı cinsel birleşme neden olur sorusuna cevap aranmalıdır. Disparoni problemi iki türde meydana gelir. Yüzeysel olan birinci türü olan yüzeyel disparoni nedir sorusuna  penisin vajinaya girerken yaşattığı ağrıdır diyebiliriz. İkinci türü ise derin disparonidir. Burada da cinsel ilişki ilerledikçe kasık ve karında meydana gelen ağrı ağrılı cinsel birleşme olarak belirti verir.

 Ağrılı Cinsel Birleşme Belirtileri Nelerdir?

Ağrılı Cinsel Birleşme – Disparoni – cinsel ilişki aktivitesi sırasında ortaya çıkan keskin bir acıdır. Bu durumu yaşayan bireylerde şu belirtiler meydana gelebilir:

 • Cinsel ilişki başlangıcında vajina girişinde ortaya çıkan ağrı
 • İtme esnasında oluşan derin ağrı hissi
 • Cinsel bölge de yanma ve şiddetli ağrı
 • Cinsel birliktelik sonrasında saatler süren zonklamanın eşlik ettiği ağrı

Ağrılı cinsel birleşmede belirtisi en fazla görülen ‘derin disparoni’ türüdür. Hastalarda derin disparoni belirtileri de şöyle sıralanabilir:

 • Vajinal bölgede derin bir ağrı meydana gelir. Bu ağrı cinsel ilişki öncesinde başlar ve sonrasında da devam eder.
 • Ağrı genel olarak pelvik bölgede hissedilir.
 • Derin ağrı adet öncesi dönemde artış gösterebilir.
 • Cinsellik isteğinde azalma ve kaçınma görülebilir.
 • Cinsel ilişki sırasında uyarılma olmasına karşın vajina bölgesi kuru olur.
 • Depresyon, kaygı ve stres belirtiler arasında yer alır.

 Ağrılı Cinsel Birleşme Tanısı Nasıl Konur?

Ağrılı Cinsel Birleşme – Disparoni – tanısı konulması için hastanın detaylı hikayesi dinlenilmesi gerekmektedir. Hasta tarafından disparoni nedir mutlaka bilinmesi gerekir. Sonrasında detaylı olarak fiziksel muayene yapılmaktadır. Genital bölgelerde ki sorunlar araştırılır. Doğumsal anormallikler var mı incelemeye alınır.

Disparoni tanısı sırasında bartolin kisti ya da kondilom sorunları teşhisi konulabilir. Yüzeysel bir hastalık problemi olmasa bile Q tip test mutlaka istenmektedir. Kolay bir yöntem olan Q tip test; bir kulak çubuğu yardımıyla vajina girişine sokularak yapılır. Burada amaç vajina girişinde acı olup olmadığının kontrol edilmesidir. Ağrının derinde olması durumunda ise hastadan vajinal ultrasonografi istenir.

 Ağrılı Cinsel Birleşme Tedavisi Nelerdir?

Ağrılı Cinsel Birleşme – Disparoni – tedavisi günümüz koşullarında eskisi kadar zor olmamaktadır. Böyle bir cinsel sorun ile karşı karşıya kalan hastalar gerekli muayenenin ardından uzman jinekologlara başvurmalıdır. Disparoni tanısında sorun psikolojik kökenli ise psikiyatrilerden de cinsel terapiler alınabilir. Alanında uzman ve deneyimli bir jinekolog sayesinde tedavi başarısı %100 olacaktır. Cinsel ilişkide disparoni nasıl tedavi edilir hastalara uygulanan tedavi yöntemleri nelerdir şöyle sıralanabilir:

 • İlaç tedavisi: Vajinal akıntı ve diğer şikayetleri için antibiyotik ve vajinal ilaçlar uygulanmaktadır. Burada amaç vajinal bölgede enfeksiyonların temizlenmesidir. Ancak hastada over kisti ya da miyom sorunları var ise ilaç değil genel anestezi ile cerrrahi müdahale gerekir.
 • Cerrahi yöntemler: Hastalığın kesin tanısı konulduktan sonra lokal anestezi ile vajinanın giriş kısmında genişletme işlemi yapılır. Özellikle meydana gelen derin disparoni tedavisi bu yöntemle tedavi edilmektedir. Kolay ve ağrısız olan bir işlem olmaktadır. Cerrahi işlem sonrası ağrılı cinsel ilişki problem olmaktan çıkacaktır.
 • Psikolojik destek: Hastalığın tanısı konulur ve fizyolojik bir bulguya rastlanmaz ise disparoni tedavisi cinsel terapi yardımıyla uzman psikiyatri doktorlar ile yapılmaktadır. Davranışsal tedavi yöntemleri ile akupunktur hastalar için tercih edilen yöntemler arasında yer alır. Bunların dışında ise nöral terapi başlıca tedavilerdendir.

 Ağrılı Cinsel Birleşme ve Psikolojik Faktörler

Ağrılı Cinsel Birleşme – Disparoni – hastalığının fizyolojik olduğu kadar psikolojik sorunları da bulunmaktadır. Psikolojik faktörler arasında; panik bozukluğu, depresyon, kişinin dış görünüşü ile kaygıları, yakınlık korkusu, korku, ilişki sırasında partneri ile olan olumsuz durumlar sıralanabilir. Bununla birlikte stres en büyük disparoni nedenleri psikolojik nedenleri arasında yer alır. Stres anında yapılan bir cinsel ilişki de pelvik taban kasları kasılır. Stres sadece cinsellik sırasında değil günlük yaşamda ki stresle ile de ortaya çıkabilir.

 Stres ve Anksiyetenin Disparoni Üzerindeki Rolü

Ağrılı Cinsel Birleşme – Disparoni – ilişki anında her iki partneri de olumsuz yönde etkiler. Gerekli tedavi süreçlerinden sonra disparoni tanısı konulan hastalarda fiziksel bir durum söz konusu yoksa psikolojik durumları incelenmelidir. Cinsel uyarılma sırasında her iki tarafında istekli olması, tat ve haz almaları çok büyük önem taşır. Üzerinde psikolojik bir baskı taşıyan ve stres altında yapılan ilişki travmalara neden olur. Stresli durumlarda cinsel ilişki aktivitesi sırasında kan akışı düzgün ilerlemeyecek kaslarda da kasılmalar meydana gelecektir. Özellikle anksiyete bulunan kişilerde korku ve olumsuz düşünceler disparoniye zemin oluşturur. Böyle bir durum karşısında disparoni nasıl geçer sorularına cevap aranması gerekir.

 Geçmiş Travma ve Disparoni İlişkisi

Ağrılı Cinsel Birleşme – Disparoni – oluşumunda geçmiş travmaların etkisi de disparoni neden olur sorusuna cevap vermektedir. Geçmişte meydana gelen cinsel taciz öyküsü hastalarda büyük bir korkuya neden olabilir. Zorlama hissi ve genital bölgede kasların kasılması sonucu büyük ağrılar meydana gelebilir. Zamanla beyinde yer eden olumsuz düşünceler cinsel ilişki sırasında yine ağrıyacak endişesi yaratacağından kasılmalar artacak, oluşacak acı daha da keskinleşecektir.

 Ağrılı Cinsel Birleşme ve Psikolojik Destek

Ağrılı Cinsel Birleşme – Disparoni – büyük kaygılara, sürekli cinsellilkle olumsuz düşüncelere yol açabilir. Partnerler arasında kavgalar, soğukluk ve cinsel birliktelikten uzaklaşma duyguları dahi ortaya çıkabilir. Böyle bir rahatsızlıkla karşılaşıldığında uzman bir psikiyatri doktorundan cinsel terapi alınması daha doğru olmaktadır. Sadece kadın ile değil erkek ile de doğrudan terapiler yapılmaktadır. Cinsel birleşme sırasında ağrı oluşması ya da kasılma durumları meydana gelmesi halinde zorlama yapılmamalı sakin ve anlayışlı olunması tavsiye edilir.

Ağrılı Cinsel Birleşme (Disparoni) Hamileliğe Engel Mi?

Ağrılı Cinsel Birleşme – Disparoni – durumu ile ortaya çıkan kasılmaların hamilelikle bir ilişkisi bulunmamaktadır. Ağrılı cinsel ilişki sırasında aşırı kasılma spermlerin rahim içerisine girişine engel olmaz. Disparoni tanısı konulan bir hastanın bu sağlık durumu hamile kalmasına hiçbir şekilde engel değildir.

Paylaş
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek - İyi ki Sen
Merhaba,

Alanında uzman psikolog ve diyetisyenler ile online görüşme planlamak için danışman profil sayfalarındaki "Randevu Al" butonunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İyi ki Sen canlı destek ekibimize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.